PoradyŻar z nieba. Jak bezpiecznie podróżować przy wysokich temperaturach

Żar z nieba. Jak bezpiecznie podróżować przy wysokich temperaturach [PORADY]

-

Podróż motocyklem w słoneczny dzień to przyjemność. Kiedy jednak słońce praży niemiłosiernie trzeba być ostrożnym – my bikerzy jesteśmy narażeni na szereg niebezpieczeństw. Oto nasz poradnik o podróży przy wysokich temperaturach.

Wszyscy, którzy mieli okazję podróżować po Afryce lub choćby południowej Europie wiedzą, że upał bywa tak nieznośny, że sama myśl o zatrzymaniu się na światłach parzy jak rozgrzane żelazko. Niewłaściwe zaplanowanie podróży lub błędy popełnione w czasie jej trwania mogą narobić w naszym organizmie poważne spustoszenie.

dobre-sklepy-motocyklowe-1000x460Partnerem projektu są Dobre Sklepy Motocyklowe, dystrybutor marek Held, RST, HJC i wielu innych.

Warto dowiedzieć się z czym przyjdzie nam walczyć i poznać kilka prostych rad, dzięki którym zyskamy narzędzia do walki z zagrożeniami. Oto główne niebezpieczeństwa, jakie grożą nam podczas podróży w upale.

Oparzenia słoneczne

Części ciała wystawione na bezpośredni działanie promieni słonecznych narażone są na poważne oparzenia, a nawet na kilka rodzajów nowotworów.

Odwodnienie

Im wyższa temperatura, tym więcej się pocimy, ponieważ organizm w ten sposób się chłodzi. W suchym klimacie pot paruje tak szybko, że możemy nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że tracimy wodę. Pierwszymi oznakami odwodnienia są zmniejszenie częstotliwości oddawania moczu i jego bardziej żółta barwa, osłabienie fizyczne, senność, zawroty głowy, spowolnienie procesów myślowych, problemy z koncentracją i trudności z prawidłową oceną sytuacji.

Skurcze cieplne

Wysoka temperatura może wywołać bolesne skurcze mięśni nóg i brzucha. Zwłaszcza wtedy, gdy zmuszamy je do dużego wysiłku.

Wyczerpanie

Kiedy odwodnienie przedłuża się lub zaostrza, zaczynamy odczuwać wyczerpanie. Objawami są omdlenia, wysypka, zmęczenie i nudności. Skóra może stać się lepka i wilgotna lub gorąca i sucha. Należy wtedy niezwłocznie obniżyć temperaturę ciała.

Udar cieplny

Jeśli temperatura naszego ciała przekroczy 40 stopni, może nastąpić udar cieplny. Skóra zrobi się czerwona, sucha i gorąca, puls szybki i słaby, zaś oddech płytki. Osoby dotknięte udarem często tracą także świadomość. Ten stan jest dla człowieka bardzo niebezpieczny – nasz wewnętrzny termostat przestaje działać. Jeśli nie uda nam się zareagować w porę, może dojść do nieodwracalnych zmian w mózgu lub nawet gorszych następstw.

Co zatem robić by uniknąć kłopotów? Oto kilka sposobów, dzięki którym skutecznie oddalimy od siebie nieprzyjemności związane z nadmiarem słońca.

1. Przykryj się

RSTiHJCWydaje się, że jazda w szortach i t-shircie to dobry sposób na schłodzenie się, ale tak nie jest. Oprócz ogromnego ryzyka urazu w razie wypadku pozwalamy, by wiatr błyskawicznie wyssał naszą podskórną wilgoć. Każda odkryta część naszego ciała – na przykład tak często zapominany przez bikerów kark – narażona jest na poważne oparzenia słoneczne. Aby ich uniknąć stosuj specjalną przewiewną odzież motocyklową, bieliznę termoaktywną, pełny kask z blendą, rękawice i buty. Nie odsłaniaj skóry.


Dobre Sklepy Motocyklowe polecają:

Kurtka RST Adventure II (link), Kask HJC RPHA ST (link), odzież termoaktywna (link)


2. Nawadniaj się

RST ADVENTUREII (3)To oczywiste, że podczas upałów należy pić dużo wody. Ważne jest jednak nie tylko to BY ją pić, ale także to JAK ją pić. Wychylenie duszkiem półlitrowej butelki podczas postoju na stacji benzynowej nic nam nie da – co najwyżej napełni nasz pęcherz moczowy.

Podczas upałów wodę należy pić często małymi łykami, korzystając np. z camelbaga. Zapewni to prawidłowe jej wchłanianie. Warto unikać także wody bardzo zimnej, która może wywołać szok termiczny. Potrzebujemy ok. 4 litrów wody dziennie aby zapewnić odpowiedni poziom nawodnienia.


Dobre Sklepy Motocyklowe polecają

Kurtka RST Adventure II z kieszenią na specjalny zbiornik z wodą (link)


3. Unikaj napojów moczopędnych

RST ADVENTUREII (4)
Zbyt dużo kawy oznacza częste postoje. Na zdjęciu kurtka RST Adventure II

Kawa, cola, herbata i inne używki zawierające kofeinę powodują trudne do zaspokojenia pragnienie i zwiększają produkcję moczu, czyli utratę płynów.

4. Uzupełniaj elektrolity

HJC RPHA ST
Częste picie wody małymi łykami to konieczność podczas upałów. Na zdjęciu Kask HJC RPHA ST i Kurtka RST Adventure II

Pocąc się tracimy nie tylko wodę, ale także cenne dla organizmu substancje, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mięśni i systemu nerwowego. Dlatego ważne jest by uzupełniać utracone elektrolity (sód, potas, wapń, fosfor i magnez) jedząc owoce, pijąc soki lub napoje izotoniczne. Pamiętaj aby unikać tych napojów, w których składzie znajduje się kofeina.

5. Startuj wcześnie, wcześnie kończ

120 km/h to optymalna prędkość z kuframi
120 km/h to optymalna prędkość z kuframi. Na zdjęciu kufry Trax Adventure

Dobrym sposobem na uniknięcie największych upałów jest rozpoczęcie podróży bardzo wcześnie rano. Zanim około południa upał osiągnie apogeum możemy w bardzo komfortowych warunkach przebyć całkiem sporą odległość. Dodatkowo po południu nagrzane nawierzchnie dróg działają jak promienniki ciepła, co także nie ułatwia podróży.

6. Chłodź się

RST ADVENTUREII (1)Jeśli doskwiera ci zbyt wysoka temperatura, sam będziesz dążył do chłodzenia swojego ciała. Częste przystanki w cieniu drzewa lub w chłodnym wnętrzu stacji benzynowej to dobry sposób na utrzymanie temperatury ciała na odpowiednim poziomie. Używanie termoaktywnej odzieży również znacząco podnosi nasz komfort cieplny. Jedną z najlepszych rzeczy jakie można zrobić w podróży jest zanurzenie się w wodzie lub wejście pod prysznic.


Dobre Sklepy Motocyklowe polecają:

Odzież termoaktywna Held (link)


7. Skorzystaj z pomocy

SW-Motech Trax Adventure (12)Jeśli czujesz, że dzieje się z tobą coś złego, a wszelkie próby pomocy samemu sobie zawodzą – zadzwoń po pomoc. Zawsze lepiej być bezpiecznym teraz niż później żałować.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!
Motovoyager
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas artykułów nastawionych jedynie na kliki, nie wnoszących niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ