Fatalne konsekwencje motocyklowych wypadków można ograniczyć stosując dobre motocyklowe ciuchy. Ale na co zwrócić uwagę? Które części naszego ciała są bardziej od innych narażone na obrażenia?

Jedną z najważniejszych zasad dotyczących motocyklowego bezpieczeństwa jest ATGATT, czyli All The Gear All The Time (pełny strój przez cały czas). Wszyscy ci, którzy motocyklem poruszają się latem po mieście, pewnie skrzywią się z niesmakiem.

Fakty mówią jednak same za siebie. Amerykańska agencja CDC (Centrum Kontroli Chorób) przeprowadziła badania, w których uwzględniła blisko półtora miliona wypadków. Wyniki wyraźnie wskazują, że motocykliści, którzy stosują pełną ochronę narażeni są na mniej dotkliwe obrażenia podczas wypadku.

Na co szczególnie trzeba zwrócić uwagę podczas kompletowania motocyklowych ciuchów? Oto cztery miejsca na naszym ciele, które według amerykańskich badań są najbardziej narażone na obrażenia podczas zdarzeń drogowych.

1. Stopy i nogi

StylmartinAż 30% procent obrażeń w badanych przez Amerykanów przypadkach stanowiły obrażenia stóp i nóg. Nic dziwnego – to właśnie tutaj koncentruje się największa siła uderzenia podczas upadku motocykla; nierzadko także stopy i nogi narażone są na tarcie podczas poślizgu. Również podczas uderzeń czołowych kończyny dolne narażone są na kontakt z fragmentami ramy, lagami lub kierownicą. Dobre, wysokie buty motocyklowe i spodnie z odpornego na tarcie materiału, wyposażone w ochraniacze to mus.

2. Głowa i szyja

Modeka ochrona wypadki (7)W 22% analizowanych wypadków poszkodowani doznali obrażeń głowy lub szyi. Mimo, że wynik ten plasuje ochronę głowy na drugim miejscu, badania wskazują jednocześnie, że skutki braku odpowiedniego zabezpieczenia głowy są znacznie poważniejsze niż w przypadku braku ochrony nóg.

Jak wynika z analizy wypadków przeprowadzonej przez CDC, motocykliści nie używający kasków doznali znacznie większej liczby urazów niż ci, którzy stosowali ochronę głowy.

3. Górny tułów

Modeka ochrona wypadki (6)Klatka piersiowa, ramiona i ręce przyjmują sporą część uderzenia podczas wypadków czołowych. Choć te zdarzają się rzadko, ponieważ większość zdarzeń z udziałem motocykli kończy się przewróceniem i poślizgiem motocykla, to dobre ochraniacze na ramiona mogą zapobiec poważnym urazom. Niezbędne są także rękawice, które nie tylko ochronią przed tarciem o asfalt, ale również, dzięki odpowiednim protektorom zapobiegną złamaniom.

4. Dolny tułów

Modeka ochrona wypadki (16)Dolna część tułowia, czyli biodra, brzuch i pośladki są według amerykańskich badań najmniej narażone są na urazy podczas wypadków. To zapewne z tego powodu producenci oszczędzają na ochraniaczach biodrowych. Większość dobrych producentów daje jednak możliwość ich dokupienia i umieszczenia w specjalnych kieszeniach spodni.


Modeka patronatPartnerem cyklu “Motocyklem zawsze w ciuchach jest Modeka – producent odzieży motocyklowej.

Lista sklepów, w których możesz kupić odzież Modeki dostępna jest tutaj: link


 3 KOMENTARZE

  1. Mam komplet Modeka Tacoma, kurtka 2 lata, spodnie rok i narazie OK ,poza malym defektem zamka od wentylacji. Nie zamykal, docisniecie szczypcami pomoglo. Ale mojemu plecaczkowi zaraz po kupieniu puscily szwy od paskow regulacyjnych w pasie. Za taka kase nie powinno miec to miejsca. Wiec cos jest na rzeczy z tymi szwami

  2. Użytkuję kurtkę Modeka Askari od 3 lat (przejechane ok 16.000 km ) i nie mogę powiedzieć o niej złego słowa. Doskonała relacja ceny do jakości. Rzepy trzymają membrana w deszczu do ok 1h też daje radę.
    Wszystkie szwy i suwaki wyglądają tak jak w dniu zakupu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.