Wszechstronna ochrona. Po co nam daszek w kasku motocyklowym crossowym, enduro i adventure?

-

Każdy laik bez problemu wskaże, który rodzaj kasku przeznaczony jest do użytku na motocyklach crossowych, enduro i adventure. Oczywiście ten z daszkiem! Czy ten charakterystyczny element wyposażenia jest tylko częścią stylówy? Zdecydowanie nie – daszek w kasku pełni kilka bardzo istotnych funkcji.

Kaski do jazdy offroadowej nie są oczywiście jedynymi, w których spotkamy daszki. Małe, często z możliwością błyskawicznego odpięcia, stosowane są też w kaskach otwartych, np. w stylu amerykańskiej policji czy trialowych. Natomiast najważniejszą rolę, a w zasadzie kilka ról pełnią właśnie w czasie intensywnej jazdy w terenie. Dla zawodników i entuzjastów bywają wręcz „być albo nie być”. 

Szczęka w górę! Co oznacza homologacja P/J w kasku motocyklowym? [szczękowy, otwarty, jak sprawdzić, jakie normy]

Ochrona przede wszystkim

Pierwsze skojarzenie – z czapką z daszkiem – nasuwa się samo i jest najzupełniej trafione. Chodzi o ochronę przed mocnym światłem słonecznym, które utrudnia obserwację tego, co przed nami. Jest to bardzo ważne zarówno w czasie jazdy sportowej, jak i turystycznej. Gdy pokonujemy kolejne okrążenia toru motocrossowego, za każdym razem jedziemy po nieco innej nawierzchni, którą na bieżąco kształtują koła motocykli – naszego i naszych rywali. Z kolei podróżując po szlakach, musimy liczyć się z częstą i niespodziewaną zmianą nawierzchni. Asfalt, szuter, błoto, trawa, kałuże ze śliskim dnem, kamienie, znowu szuter i asfalt… Wszystkie te rzeczy warto zauważyć na długo wcześniej, zanim wjedziemy tam motocyklem. Zabrudzona szyba lub gogle tego nie ułatwiają, więc warto mieć ulgę przynajmniej z ostrymi promieniami słońca.

Wszechstronna ochrona. Po co nam daszek w kasku motocyklowym crossowym, enduro i adventure?

Kolejnym zagrożeniem, które czyha na nas poza utwardzonymi drogami, są gałęzie, które często zwisają dokładnie na wysokości naszej głowy. Zakładamy, że doskonale zdajecie sobie sprawę z konieczności ochrony wzroku i zawsze jeździcie w goglach lub z opuszczoną szybą. Natomiast nawet wtedy przyjęcie ciosu gałęzią nie jest przyjemne i bezpieczne. Część takich liściastych lub iglastych niespodzianek zostaje przyjęta właśnie na daszek. W razie potrzeby możemy też zareagować sami, lekko opuszczając głowę. 

Wszechstronna ochrona. Po co nam daszek w kasku motocyklowym crossowym, enduro i adventure?

Podobny gest, czyli delikatne opuszczenie głowy, może nas uchronić przed błotem i kamieniami lecącymi spod kół innych motocyklistów. Co ciekawe, daszek nie musi być pancerny. Lekka i przemyślana konstrukcja „robi robotę” i daje wyraźną różnicę w czasie jazdy motocyklem w terenie. 

Jedna z kilku cech

Jak zapewne zauważyliście, daszek nie jest jedyną cechą wyróżniającą kaski crossowe, enduro i adventure. Łatwo dostrzec też znacznie większe otwory na wysokości twarzy, które umożliwiają korzystanie z zewnętrznych gogli. Ponadto większość modeli ma również mocno wystająca szczękę z rozbudowanym wlotem powietrza. Jej rolą, oprócz ochrony dolnej części twarzy, jest zapewnienie większej ilości powietrza do oddychania. W końcu jazda w terenie to ciągły, intensywny wysiłek fizyczny.

Wszechstronna ochrona. Po co nam daszek w kasku motocyklowym crossowym, enduro i adventure?

Czy zawsze warto mieć daszek?

Czy kupując tylko jeden rodzaj kasku, przykładowo adventure, z daszkiem, zamykanym wizjerem i blendą przeciwsłoneczną, otrzymujemy produkt uniwersalny, który sprawdzi się na każdym rodzaju motocykla? Nie do końca. Jeśli dużo jeździmy typowo szosowo, z większymi prędkościami, daszek nie będzie dobrym rozwiązaniem. Po prostu mocno zaburza aerodynamikę kasku i powoduje szarpanie głowy. 

Wszechstronna ochrona. Po co nam daszek w kasku motocyklowym crossowym, enduro i adventure?

Wiele współczesnych modeli kasków ADV ma starannie opracowany w tunelu aerodynamicznym kształt daszka, głównie pod kątem użytku na szybkich motocyklach turystycznych. Fizyki jednak nie da się oszukać i każdy daszek zawsze będzie pewnym kompromisem. Jeżeli lubisz jeździć szybko, postaw na klasycznego opływowego integrala lub model szczękowy. A najlepiej – miej w swoim arsenale przynajmniej dwa kaski do wyboru

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!
Motovoyager
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas artykułów nastawionych jedynie na kliki, nie wnoszących niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY