Porady9 żelaznych zasad transportu motocykla

9 żelaznych zasad transportu motocykla

-

Niezależnie od pory roku czasem trzeba przetransportować jednoślad na czterech, a nie na dwóch kołach. Poniżej podajemy dziewięć najważniejszych zasad transportu motocykli.

Dla wielu motocyklistów zima nie oznacza końca sezonu – w Europie jest wiele miejsc, gdzie sezon trwa cały rok. Trzeba jednak jakoś swój motocykl na słoneczną Sycylię czy Maderę przewieźć. Niektóre typy motocykli przewozi się łatwiej, inne trudniej. Zależy to od bardzo wielu czynników – istotny jest przede wszystkim ciężar jednośladu, jego gabaryty oraz liczba i rodzaj miejsc do zaczepienia pasów. W enduro, nakedach czy chopperach nie ma na przykład kłopotu z mocowaniem, ale już w szczelnie okrytych owiewkami ścigaczach czy niektórych turystykach może to stanowić duży problem.9 żelaznych zasad transportu motocykla

Wbrew pozorom transport motocykla nie jest zagadnieniem banalnym. Nawet mały błąd przy mocowaniu może przecież spowodować bardzo poważne konsekwencje. Ryzyko przewrócenia i wypadnięcia motocykla jest szczególnie duże podczas transportu przyczepą. W busie czy na ciężarówce konsekwencje złego mocowania będą oczywiście mniejsze.

Do sprawnego i bezpiecznego transportu motocykla potrzebne są trzy elementy:

  1. Sprzęt – przyczepa lub bus (czasami przy dużej liczbie jednośladów używa się ciężarówek, czyli tirów),
  2. Pasy do mocowania,
  3. Podstawowa wiedza, jak to zrobić.

Sprzęt

Motocykle mogą być transportowane albo na przyczepach, albo w przestrzeniach ładunkowych lub osobowych w busach (ciężarówki pomijamy – ktoś kto wynajął lub kupił tira takiego poradnika potrzebował raczej nie będzie). Specjalne przyczepy motocyklowe różnią się od zwykłych kilkoma ważnymi elementami. 9 żelaznych zasad transportu motocyklaPrzede wszystkim wyposażone są w najazd, mają oparcie lub uchwyt koła przedniego, a także szynę przeciwdziałającą wypadaniu kół oraz punkty do mocowania taśm. Poza najazdem (można go zastąpić nawet zwykłą deską) wszystkie pozostałe elementy są niezbędne – bez nich niemożliwe jest prawidłowe unieruchomienie motocykla na czas transportu. W busie wymagania do unieruchomienia motocykla są identyczne.

I tutaj ważna sprawa: naprawdę lepiej nie ryzykować przewożąc motocykl nawet na krótkim dystansie zwykłą przyczepą. Może to grozić bardzo poważnymi konsekwencjami nie tylko dla przewożonych motocykli. Łatwo sobie wyobrazić co się stanie, gdy na ruchliwej drodze z przyczepy zsunie się trzystukilogramowy motocykl prosto pod koła jadących za nami pojazdów. Dorobienie potrzebnych mocowań jest naprawdę proste i mało kosztowne, a uratuje cenny ładunek choćby podczas gwałtownego hamowania.

Pasy

Nie warto kupować pasów o szerokości powyżej 50 mm i długości powyżej 4 metrów. Najczęściej spotykane, najtańsze i w pełni wystarczające są pasy o szerokości 25 mm – ich wytrzymałość wynosi zazwyczaj od 500 do 1000 kg.9 żelaznych zasad transportu motocykla

Należy wybierać te z dobrymi mechanizmami i dużą rączką do napinania. Moja ponad dziesięcioletnia praktyka przewożenia motocykli na przyczepach wskazuje, że pasy jednoczęściowe, tylko z mechanizmem, są nie tylko bezpieczniejsze, ale i łatwiejsze w użyciu od tych dwuczęściowych.

Wiedza

Mocowanie motocykla taśmami wymaga oczywiście wiedzy i doświadczenia. Poniżej przedstawiamy najważniejsze wskazówki transportu motocykli.

Jeżeli motocykl stoi przodem do kierunku jazdy (a tak jest w przeważającej większości przypadków) , to musi być dobrze zabezpieczony przed ruchem do przodu – podczas gwałtownego hamowania. Powinien się więc opierać przednim kołem o odpowiedni uchwyt.

9 żelaznych zasad transportu motocyklaMocowania pasów do przyczepy powinny być możliwie daleko od motocykla (szeroko). Zwiększy to stabilność przewożonego jednośladu. Na samym motocyklu pasy powinny być natomiast zamocowane tylko na stałych, sztywnych i twardych elementach, takich jak dolna półka, kierownica czy rama pod siedzeniem. Zasada jest prosta – im wyżej, tym lepiej. Należy unikać miejsc bardziej delikatnych, łatwych do uszkodzenia (takich jak np. manetki, klamki czy szprychy) oraz miejsc, gdzie pasy mogą się ocierać o inne elementy.

Pasów nie trzeba zbyt mocno ściskać – motocykl podczas jazdy może być delikatnie przechylony (5-10 cm na boki). Natomiast zbyt mocne dociągnięcie może uszkodzić zawieszenie, szczególnie gdy transport będzie trwa dłuższy czas. Szczególnie delikatnie należy dociągać przód – zbyt mocne ściśnięcie zwykle kończy się uszkodzeniem uszczelniaczy przedniego zawieszenia.

9 żelaznych zasad transportu motocyklaNajlepsze, najbardziej funkcjonalne są pasy z mechanizmem bez zaczepów – przewlekane „naokoło”. Wbrew obawom początkujących motocyklistów są one bardzo bezpieczne  i naprawdę nie ma ryzyka samoczynnego odpięcia. Właśnie tego typu pasy wykorzystywane są zresztą przez firmy zajmujące się profesjonalnie przewozem motocykli.

Jeżeli jednak zdecydowałeś się używać specjalnych pasów z zaczepami to trzeba je zabezpieczyć tak, aby przy poluzowaniu (np. przy przechyleniu motocykla) nie odpięły się. W każdym przypadku warto natomiast stosować co najmniej dwa pasy na jedną stronę.

Podczas transportu motocykla absolutnie nie może on stać na bocznej, ani tym bardziej centralnej, stopce. Efektem takiego działania będą dziury w podłodze busa lub przyczepy i prawdopodobnie uszkodzona sama boczna podstawka.

Pasy należy oczywiście prowadzić tak, aby nie dotykały do ostrych krawędzi, np. do tarczy hamulcowej.

Po zamocowaniu motocykla warto jeszcze raz sprawdzić napięcie wszystkich pasów oraz zabezpieczyć ich końcówki przed swobodnym przemieszczaniem się – żeby np. nie dostały się pod koła. Samo furkotanie na wietrze może być zresztą bardzo uciążliwe. Po przejechaniu kilku kilometrów trzeba się zatrzymać i ponownie sprawdzić mocowanie – w razie potrzeby trzeba oczywiście poluzowane pasy ponapinać. A podczas samej jazdy trzeba cały czas pamiętać, że z tyłu jedzie załadowana przyczep i unikać gwałtownych zmian kierunku, nagłego przyspieszania i hamowania.

 

Transport motocykla – 9 żelaznych zasad

  1. Zainwestuj w dobre mocowania
  2. Mocuj pasy szeroko i na sztywnych, nieruchomych elementach
  3. Nie ściskaj za mocno
  4. Używaj pasów jednoczęściowych
  5. Stosuj co najmniej dwa pasy na jedną stronę
  6. Nie używaj stopki
  7. Sprawdź ładunek po kilku kilometrach
  8. Jedź delikatnie

 

Rafał K. Górski

Autor jest instruktorem doskonalenia jazdy w motoszkola.pl

 

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!

5 KOMENTARZE

  1. Przerabiałem jakiś czas temu przewóz quada, nie było to łatwe. Przede wszystkim człowiek nie zdaje sobie od razu sprawy z tego, jakie znaczenie ma waga pojazdu w czasie transportu i jaki ma wpływ na to jak się zachowuje ładunek. Generalnie ciężki temat dla kogoś, kto wcześniej się tym nie zajmował. Myślę, że podobnie jest z motocyklami. Ja miałem o tyle łatwiej, że szwagier pracuje w firmie przewozowej i podpowiedział mi pasy transportowe, akurat miał jakieś z muntech24, ponoć jedne z lepszych na rynku. Muszę powiedzieć, że mocowanie od początku budziło zaufanie, choć cały czas miałem jakąś obawę, że się to pozrywa w drodze i quad poleci ;) Ale nic takiego się nie stało, a na przyszłość już jakieś doświadczenie człowiek ma.

  2. Właśnie zaczynam przygodę z transportem motorów/quadów w UK. Kupiłem przyczepke na trzy lekkie motory albo jeden duży mam pasy, gumy na podkład. Może polecicie skąd mogę złapać jakieś zlecenia z mocowaniem niema problemu bo jestem kierowca ciężarówki.

  3. Ogólnie to mam za sobą kilka takich transportów – i dla siebie i dla parku znajomych. Nie jest to trudne do ogarnięcia, o ile jest odpowiedni ekwipunek pod ręką. Niestety ale trzeba zainwestować w porządne pasy transportowe – bez tego będzie wszystko się rylotać, ryzyko uszkodzenia spore. Z pasami zupełnie inna historia. Pozdrawiam!

  4. Motocykla nie woziłem jeszcze, quada owszem. Generalnie potwierdzam – kluczowa kwestia to pasy transportowe i sposób ich montażu. Łatwo o błędy i takie niuanse mogą decydować o tym że z przewozu nici bo się coś wyhaczy albo uszkodzi nie daj Boże.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ