pon., 16 maj 2022

Pakiet Mobilności: jakie nowe wymagania nakłada na przedsiębiorców transportowych?

-

Pakiet mobilności to szereg regulacji prawnych, które zostały wprowadzone na terenie Unii Europejskiej. Zmieniają one dotychczasowe zasady prowadzenia działalności przez firmy transportowe. Jakie nowe wymagania nałożono na przedsiębiorców transportowych w ramach pakietu mobilności? Sprawdzamy to w poniższym artykule.

Pakiet mobilności – od kiedy obowiązuje?

Pakiet mobilności to rozwiązania prawne, które uchwalono po to, aby uregulować transport drogowy we wszystkich państwach należących do Unii Europejskiej. Omawiany dokument przegłosowano 8 lipca 2020 roku, zaś 31 lipca 2020 przepisy opublikowano.

Pierwsze zmiany w ramach pakietu mobilności dotyczące odpoczynku kierowców oraz czasu pracy zaczęły obowiązywać już od 20 sierpnia 2020 roku, a kolejne będą implementowane w ciągu najbliższych miesięcy. Najwięcej zmian czeka podmioty z branży transportowej w lutym 2022 roku.

Których aspektów dotyczy pakiet mobilności?

Pakiet mobilności dotyczy trzech niezwykle ważnych aspektów dotyczących prowadzenia działalności transportowej. Mianowicie: czasu jazdy i odpoczynku kierowców, stosowania tachografów, delegowania kierowców oraz dostępu do rynku.

Pakiet Mobilności: jakie nowe wymagania nakłada na przedsiębiorców transportowych?

Co zmienił pakiet mobilności w 2020 roku?

Począwszy od 20 sierpnia 2020 roku, pakiet mobilności wprowadził następujące zmiany:

  • konieczność powrotu kierowców do centrum operacyjnego – bazy bądź miejsca zamieszkania co 4 tygodnie na minimum 45 godzin; gdy wykorzystane są w trasie dwa odpoczynki tygodniowe skrócone, powrót nastąpić musi przed następnym odpoczynkiem tygodniowym regularnym;
  • nowe zasady dotyczące odbywania odpoczynków tygodniowych skróconych – kierowca międzynarodowy ma prawo do odbycia dwóch skróconych tygodniowych odpoczynków z rzędu, czyli 2x24h po spełnieniu szczegółowych warunków, m.in. rozpoczęciu dwóch skróconych tygodniowych odpoczynków za granicą,
  • wprowadzenie zakazu odbywania odpoczynków tygodniowych regularnych w pojeździe ,
  • opcja przedłużenia jazdy dziennej i tygodniowej o maksymalnie 1 lub 2 godziny podczas powrotu do bazy bądź do domu na odpoczynek tygodniowy.

Zmiany od lutego 2022

Począwszy od 2 lutego 2022 roku we wszystkich państwach należących do Unii Europejskiej kierowcy będą musieli uzyskiwać pełne wynagrodzenie adekwatne do kraju, w którym realizowana jest usługa. Z kolei od 21 lutego 2022 roku będą obowiązywały następne istotne zmiany w ramach pakietu mobilności.

Od tego terminu przewidziano wprowadzenie obowiązku powrotu każdego pojazdu do centrum operacyjnego firmy minimum raz na 8 tygodni, obowiązku wpisu w tachografie kraju, w którym przebywa kierowca.

Ten wpis musi być zrealizowany w pierwszym możliwym miejscu do zatrzymania się. Kierowcy mają także mieć zapewnioną dodatkową 4-dniową przerwę w przypadku realizacji przejazdów kabotażowych po przeprowadzeniu trzech operacji. Jeśli firma transportowa nie zastosuje się do tych wytycznych, mogą na nią zostać nałożone kary finansowe.

Pakiet Mobilności: jakie nowe wymagania nakłada na przedsiębiorców transportowych?Dopełnienie wszystkich formalności może być dość trudne, dlatego warto skorzystać z dedykowanych rozwiązań. Rozliczanie czasu pracy kierowców busów z ocrk.pl jest proste i intuicyjne, dlatego  skorzystanie z tej opcji znacząco usprawni codzienną pracę.

Skutki wprowadzenia pakietu mobilności dla polskich firm transportowych

Zdaniem specjalistów wprowadzenie tych regulacji może mieć spory wpływ na sytuację rynkową szczególnie polskich firm w branży transportowej. Jest to spowodowane tym, iż pakiet transportowy spowoduje, że przewagi konkurencyjne polskich podmiotów zostaną znacząco zmniejszone.

Wynika to ze wzrostu kosztów oraz utrudnienia świadczenia usług na terenie Wspólnoty. Najważniejsze informacje o pakiecie mobilności znajdziesz na ocrk.pl.

Sponsorowany
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas treści nastawionej jedynie na kliki, która nie wnosi niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami. Wchodzisz w to?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Husqvarna Norden 901 – środkowa siostra braci Adventure [Test, opis, dane techniczne]

Mógłbym ten test rozpocząć przypowieścią o pomarańczowej rodzince. Na przykład tak: austriacka rodzina miała trójkę dzieci. Dwóch synów i córkę. Młodszy z rodziny Adventure...

Elektryczne jednoślady mają skutecznie pomóc ukraińskim snajperom na wojnie

Chociaż wielu motocyklistów spisywało na straty niewielkie jednoślady napędzane prądem to okazuje się, że mogą być one bardzo skuteczną bronią w rękach wojska. Do...

Policyjny dron w akcji – ponad 40 mandatów wystawionych w ciągu godziny

Drony niesamowicie dobrze odnalazły się w rękach policji, dlatego coraz więcej statków bezzałogowych trafia do służby. Mundurowi chętnie chwalą się również tym, jak skuteczny...

Czy światowy kryzys dotknął także rynek jednośladów? Statystyki sprzedaży motocykli w Polsce w kwietniu 2022 roku

Wielu z nas było przekonanych, że po pandemii raczej nie zaskoczy nas już nic, a nie musieliśmy zbyt długo czekać, aż Rosja zaatakowała Ukrainę,...

Prawo drogi – motocyklowa powieść cykliczna. Odcinek 17: Wszystko na telefon

Gonitwa myśli. Z jednej strony paraliż, ogólny bezwład, poczucie beznadziei. Otępiające, odbierające możliwość działania. Z drugiej strony motywacja, aby coś zrobić, aby ruszyć się,...