Pakiet mobilności to szereg regulacji prawnych, które zostały wprowadzone na terenie Unii Europejskiej. Zmieniają one dotychczasowe zasady prowadzenia działalności przez firmy transportowe. Jakie nowe wymagania nałożono na przedsiębiorców transportowych w ramach pakietu mobilności? Sprawdzamy to w poniższym artykule.
Pakiet mobilności – od kiedy obowiązuje?
Pakiet mobilności to rozwiązania prawne, które uchwalono po to, aby uregulować transport drogowy we wszystkich państwach należących do Unii Europejskiej. Omawiany dokument przegłosowano 8 lipca 2020 roku, zaś 31 lipca 2020 przepisy opublikowano.
Pierwsze zmiany w ramach pakietu mobilności dotyczące odpoczynku kierowców oraz czasu pracy zaczęły obowiązywać już od 20 sierpnia 2020 roku, a kolejne będą implementowane w ciągu najbliższych miesięcy. Najwięcej zmian czeka podmioty z branży transportowej w lutym 2022 roku.
Których aspektów dotyczy pakiet mobilności?
Pakiet mobilności dotyczy trzech niezwykle ważnych aspektów dotyczących prowadzenia działalności transportowej. Mianowicie: czasu jazdy i odpoczynku kierowców, stosowania tachografów, delegowania kierowców oraz dostępu do rynku.
Co zmienił pakiet mobilności w 2020 roku?
Począwszy od 20 sierpnia 2020 roku, pakiet mobilności wprowadził następujące zmiany:
- konieczność powrotu kierowców do centrum operacyjnego – bazy bądź miejsca zamieszkania co 4 tygodnie na minimum 45 godzin; gdy wykorzystane są w trasie dwa odpoczynki tygodniowe skrócone, powrót nastąpić musi przed następnym odpoczynkiem tygodniowym regularnym;
- nowe zasady dotyczące odbywania odpoczynków tygodniowych skróconych – kierowca międzynarodowy ma prawo do odbycia dwóch skróconych tygodniowych odpoczynków z rzędu, czyli 2x24h po spełnieniu szczegółowych warunków, m.in. rozpoczęciu dwóch skróconych tygodniowych odpoczynków za granicą,
- wprowadzenie zakazu odbywania odpoczynków tygodniowych regularnych w pojeździe ,
- opcja przedłużenia jazdy dziennej i tygodniowej o maksymalnie 1 lub 2 godziny podczas powrotu do bazy bądź do domu na odpoczynek tygodniowy.
Zmiany od lutego 2022
Począwszy od 2 lutego 2022 roku we wszystkich państwach należących do Unii Europejskiej kierowcy będą musieli uzyskiwać pełne wynagrodzenie adekwatne do kraju, w którym realizowana jest usługa. Z kolei od 21 lutego 2022 roku będą obowiązywały następne istotne zmiany w ramach pakietu mobilności.
Od tego terminu przewidziano wprowadzenie obowiązku powrotu każdego pojazdu do centrum operacyjnego firmy minimum raz na 8 tygodni, obowiązku wpisu w tachografie kraju, w którym przebywa kierowca.
Ten wpis musi być zrealizowany w pierwszym możliwym miejscu do zatrzymania się. Kierowcy mają także mieć zapewnioną dodatkową 4-dniową przerwę w przypadku realizacji przejazdów kabotażowych po przeprowadzeniu trzech operacji. Jeśli firma transportowa nie zastosuje się do tych wytycznych, mogą na nią zostać nałożone kary finansowe.
Dopełnienie wszystkich formalności może być dość trudne, dlatego warto skorzystać z dedykowanych rozwiązań. Rozliczanie czasu pracy kierowców busów z ocrk.pl jest proste i intuicyjne, dlatego skorzystanie z tej opcji znacząco usprawni codzienną pracę.
Skutki wprowadzenia pakietu mobilności dla polskich firm transportowych
Zdaniem specjalistów wprowadzenie tych regulacji może mieć spory wpływ na sytuację rynkową szczególnie polskich firm w branży transportowej. Jest to spowodowane tym, iż pakiet transportowy spowoduje, że przewagi konkurencyjne polskich podmiotów zostaną znacząco zmniejszone.
Wynika to ze wzrostu kosztów oraz utrudnienia świadczenia usług na terenie Wspólnoty. Najważniejsze informacje o pakiecie mobilności znajdziesz na ocrk.pl.