pt., 20 maj 2022

Odpalanie motocykla po długim postoju? 4 rzeczy, które warto zrobić po zimowaniu

-

Nowy motocyklowy sezon już praktycznie za pasem. Warto jest zatem przygotować swój motocykl do niego najlepiej jak tylko potrafimy. Zimowanie to trudny okres dla naszej maszyny, a odpalenie silnika motocykla po długim postoju jest czynnością newralgiczną. Dodatkowo wykonanie kilku nieskomplikowanych czynności pozwoli nam upewnić się, że stan naszego pojazdu jest idealny, a jazda nim jest bezpieczna. Zaczynamy!

Po pierwsze akumulator!

jak długo ładować kiedy wymienić jak dbać czym ładować jak rozpoznać zużyty akumulator motocyklowy

Na pewno warto zainteresować się stanem akumulatora, który w trakcie zimowego postoju ulega samorozładowaniu, szczególnie jeżeli stoi w nieogrzewanym pomieszczeniu. Jest to naturalny proces zachodzący w bateriach naszych pojazdów. Podłączenie do automatycznej ładowarki pozwoli uniknąć przykrej niespodzianki w piękny wiosenny dzień, gdy po naciśnięciu przycisku rozrusznika motocykl nie odpali. Jeżeli tego nie zrobiliście, należy akumulator wyjąć z pojazdu i naładować przed pierwszym rozruchem. To ważne, bo pozwoli na zachowanie przez dłuższy czas jego optymalnych parametrów pracy.

Układ hamulcowy pod lupą

Odpalanie motocykla po długim postoju? 4 rzeczy, które warto zrobić po zimowaniu

Po zimowym postoju obligatoryjnie należy sprawdzić stan układu hamulcowego. Teoretycznie w trakcie zimy nie powinno się nic wydarzyć, ale początek sezonu jest idealnym momentem na przyjrzenie się wszystkim podzespołom. Przede wszystkim sprawdzamy układ hydrauliczny pod kątem ewentualnych nieszczelności. Jeśli okolice pompy hamulcowej, zbiorniczka płynu hamulcowego, czy zacisku noszą ślady wycieku, koniecznie należy udać się z pojazdem do serwisu. Jeżeli nie wymienialiśmy dłuższy czas – ponad 4 lata – płynu hamulcowego, mimo jego wizualnie dobrego stanu i braku wycieków należałoby to zrobić. Płyn hamulcowy jest higroskopijny, czyli wchłania wodę. Rozwodniony płyn traci swoje właściwości, szybciej nagrzewa się i jest bardziej ściśliwy, co ujemnie wypływa na skuteczność hamulców, a tym samym bezpieczeństwo jazdy motocyklem. Warto także sprawdzić stan klocków hamulcowych – ich grubość i równomierność zużycia oraz stan tarcz hamulcowych, czy nie są pokrzywione, nadmiernie zużyte, lub np. noszą ślady pęknięć czy mają zbyt duży luz na pinach (dotyczy tarcz pływających).

Nowy znak w UE – zakaz wyprzedzania pojazdów jednośladowych – gdzie i od kiedy obowiązuje, jak wygląda?

Przegląd opon

najważniejszy jest głęboki bieżnik w motocklowej oponie

To co decyduje o bezpieczeństwie, przyjemności jazdy, precyzji prowadzenia i odpowiedniej przyczepności, to stan opon. Chodzi w tym wypadku nie tylko o głębokość bieżnika, ale także o ich wiek, stan wizualny czy odpowiednie ciśnienie. W trakcie zimowego postoju ciśnienie potrafi spaść poniżej ustalonej przez producenta wartości. Szybki test i ewentualne dopompowanie opon to jedna z podstawowych czynności przed startem w nowy sezon. W jego trakcie dobrze też zweryfikować stan bieżnika. Czy jego zużycie jest równomierne i nie ma pęknięć, lub rozcięć na bieżniku opony i jej rancie.

Nowy olej przed czy po sezonie?

Odpalanie motocykla po długim postoju? 4 rzeczy, które warto zrobić po zimowaniu

Bardzo dużo wątpliwości, wręcz kontrowersji budzi wymiana oleju. Czy dokonać jej w jednostce napędowej (4T) po zakończonym sezonie czy bezpośrednio przed rozpoczęciem nowego. I są tutaj dwie szkoły. Jedna mówi, że pozostawienie zużytego oleju na kilka miesięcy niesie ryzyko korozji elementów wewnętrznych na skutek niekorzystnego PH i kwaśnych zanieczyszczeń powstałych w wyniku zachodzących w silniku procesów spalania.

Kiedy wymiana oleju w motocyklu – na wiosnę, jesienią czy w zimie? Przed czy po sezonie? Co rok?

Z kolei wymiana na jesieni oraz długi postój, szczególnie w nieogrzewanym garażu, narażonym na częste wahania temperatury, również wpływa negatywnie na właściwości oleju z powodu wody, która dostaje się do układu olejowego. Z tego mogłoby wynikać, że najbardziej optymalne z punktu widzenia stanu i trwałości silnika jest zlanie oleju na koniec sezonu, zalanie go olejem (np. mineralnym) tylko na czas postoju, a następnie zlanie go i zalanie nowego tuż przed rozpoczęciem sezonu… Przyznajcie się, czy ktoś z was jest aż tak hiperpoprawny? My stawiamy na zmianę oleju po sezonie i zimowanie w ciepłym garażu – to zdecydowanie najlepsza opcja!

Odpalamy!

Odpalanie motocykla po długim postoju? 4 rzeczy, które warto zrobić po zimowaniu

Przed odpaleniem silnika naszego motocykla należy upewnić się czy jest na pewno zalany olejem i czy jego stan mieści się w przedziale przewidzianym przez producenta. Zanim naciśniemy przycisk rozrusznika należy (patrz punkt pierwszy naszego artykułu) sprawdzić stan akumulatora i ewentualnie naładować go, aby ten nie kręcił bez mocy wałem korbowym silnika. Sprawdzamy też układ paliwowy. Przed zimowaniem powinniśmy zalać bak na full, ale czy zrobiliśmy to kilka miesięcy temu? Warto zajrzeć do baku, jeśli nie mamy wskaźnika paliwa. Jeżeli mamy kranik, to pamiętajmy o ustawieniu go na pozycję ON, jeżeli pojazd wyposażony jest w ssanie ręczne, wyciągnijmy je.

Gdy już odpalimy silnik naszego motocykla, nie gaśmy go zbyt szybko, tak aby nabrał temperatury pracy, a olej pod ciśnieniem dotarł do każdego zakamarka silnika i zrobił kilka obiegów. W tym celu najlepiej wybrać się na pierwszą w sezonie przejażdżkę! Miłej jazdy, uważajcie na siebie!

Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas treści nastawionej jedynie na kliki, która nie wnosi niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Raport z życia z Włoszką – Aprilią Tuareg 660. Pierwsze niegroźne kaprysy i wreszcie dostawa biżuterii! [opinia użytkownika]

W końcu. Doczekałem się! Przyszły dwa najpotrzebniejsze akcesoria do mojego Tuarega, czyli wysoka, komfortowa kanapa oraz quickshifter. Jak sprawuje się mój nowy motocykl? Jak...

28-letni motocyklista popełnił trzy wykroczenia – mandat może wynieść nawet 30 000 złotych

O surowych zmianach w taryfikatorze na własnej skórze przekona się 28-letni mężczyzna, który podczas jazdy na motocyklu popełnił trzy bardzo poważne wykroczenia. Sprawa trafi...

Policjant na motocyklu jechał pod prąd omijając korek – złośliwość społeczna czy poważne wykroczenie? [VIDEO]

W dobie obowiązującego taryfikatora niemalże każde wykroczenia jest bardzo surowo karane. Dodatkowo jeżeli dopuszcza się go policjant to sprawa jest każdorazowo nagłośniona. Przyjrzyjmy się...

Na polskich drogach powstanie 39 nowych odcinkowych pomiarów prędkości – będą także na autostradach

W Polsce aktualnie funkcjonuje 58 odcinkowych pomiarów prędkości, jednakże w najbliższym czasie liczba ta zwiększy się o kolejne 39 urządzeń. Gdzie zostaną zamontowane i...

Zbiórka dla 13-letniej córki małżeństwa, które nie wróciło z motocyklowej wyprawy do Albanii

O tego typu rzeczach zdecydowanie nie chcielibyśmy was informować, jednakże sprawa jest ważna. Małżeństwo z Ośna Lubuskiego zginęło podczas swojej wyprawy motocyklowej do Albanii,...