czw, 13 Maj 2021

Kiedy wymiana oleju w motocyklu – na wiosnę, jesienią czy w zimie? Przed czy po sezonie? Co rok?

-

Nadeszła jesień, zimno i deszczowo. Część z nas odstawi swoje motocykle na zimowanie. Tym samym stanie przed odwiecznym dylemat motocyklistów – wymieniać olej silnikowy po sezonie, czy przed? Zimą, w motocyklowych pubach często toczą się dyskusje na ten temat, choć prawidłowe rozwiązanie jest tylko jedno… Czy w ogóle trzeba wymieniać olej silnikowy przynajmniej raz w roku?

Postanowiliśmy wziąć pod lupę ten temat i przyjrzeć mu się dokładniej. Jakie rozwiązanie niesie dla nas większe korzyści? Wymiana oleju, a może przy okazji serwis pojazdu po sezonie, czy przed?

Dwa podejścia do tego samego tematu

Najpierw skupmy się na samym oleju silnikowym. Jedna szkoła mówi, żeby wymienić olej na wiosnę, tuż przed wyciągnięciem motocykla z garażu, aby śmigać na świeżutkim, czystym oleju. Druga mówi coś zupełnie odwrotnego – żeby olej wymienić tuż po sezonie, aby przepalona olejowa zupa nie stała długo w trzewiach naszego motocykla. Kto ma zatem rację? Aha, oczywiście obie teorie mówią, że olej trzeba wymieniać raz w roku i obie mają rację. Dla zdrowia silnika i czystego sumienia – należy to robić rokrocznie.

Trochę historii

Ale wróćmy do tych, co olej wymieniają, ale nie wiedzą kiedy to zrobić… Mit o potrzebie wymiany oleju tuż przed sezonem pochodzi jeszcze z czasów, gdy motocykliści jeździli na oleju mineralnym, który nie posiadał zbyt wiele uszlachetniaczy, ani odpowiedniej lepkości, dzięki której elementy silnika (np. gładź cylindrów) podczas długiego postoju pokryte byłyby szczelnie filmem olejowym.  W połączeniu z nieogrzewanym garażem (szopą lub trzymaniu pod chmurką), w którym zmienna temperatura sprzyjała skraplaniu się wody – także w silniku – okazywało się, że na wiosnę silnik był skorodowany. Jak to rozwiązywano? Otóż silniki motocyklowe na zimę zalewano specjalnym, zimowym olejem, którego celem nie była jazda, a konserwacja silnika i ochrona przed korozją. Na wiosnę wymieniało się olej po raz drugi, na olej letni, przeznaczony do jazdy. 

Przy obecnej technologii (stosowanie uszlachetniających dodatków) produkcji olejów syntetycznych i półsyntetycznych takie zabiegi nie mają sensu. Olej po prostu szczelnie zabezpiecza silnik od wewnątrz, a garaż, w którym jest stała temperatura, nie sprzyja się wytrącaniu z powietrza powodującej korozję wilgoci. 

Wymieniać po sezonie

I teraz dochodzimy do sedna. Dlaczego tak naprawdę wymieniać przechodzony olej po sezonie? Przepracowany olej to papka, zawierająca w sobie efekty spalania paliwa (to jest najbardziej szkodliwe dla silnika) i samego oleju, która ma kwaśny odczyn. Papka ta jest niezdrowa dla silnika, może ułatwić korodowanie jego elementów. Kto by chciał trzymać przez cztery miesiące silnik swojego motocykla zalany kwaśną, czarną zupą?

Wymiana oleju w motocyklu

 

Jeżeli ten agresywny płyn zlejemy, a w jego miejsce wlejemy czysty olej, możemy mieć pewność, że lepiej on będzie konserwował silnik od zużytego oleju. Oleje na bazach syntetycznych, jeżeli nawet zaabsorbują z otoczenia jakąś wilgoć, zostanie ona odparowana po nabraniu temperatury pracy przez jednostkę napędową. Trzeba pamiętać, że olej to nie płyn hamulcowy i nie chłonie wody, nie jest hygroskopijny.

Olej też się nie zestarzeje przez cztery miesiące stania w garażu, a to dzięki uszlachetniaczom, jakimi jest wzbogacony oraz dobrej bazie na jakiej jest stworzony. Nowoczesne oleje mają bardzo dużą odporność na temperaturę, ciśnienie i… czas. 

Jeśli nie wymieniasz sam, masz dodatkowe korzyści

Jeżeli nie robisz sam serwisu swojego motocykla, a oddajesz go do warsztatu, to robiąc to po sezonie, osiągasz dodatkowe korzyści. Po pierwsze nie stoisz w kolejkach, bo ich po prostu nie ma. Po drugie dostajesz lepsze ceny, bo warsztaty robią jesienno-zimowe promocje. Po trzecie z braku natłoku klientów twój motocykl będzie dokładniej przeserwisowany – nikt nie będzie poganiał mechanika, który nie ma innej roboty. Po czwarte wiele serwisów świadczy zimą usługi door to door. Przyjeżdżają po twój motocykl do twojego garażu i odwożą ci go po serwisie. Ty tylko musisz zapłacić fakturę za usługę warsztatową (door to door jest często gratis).

Na końcu porada

Pamiętaj, wymień olej na renomowany produkt. Nie sugeruj się też marką, jaką radzi producent – to marketing i podpisane zobowiązania reklamowe, a nie rzeczywista dbałość o sprzęt. Dobieraj za to parametry i lepkość oleju według wskazówek producenta twojego pojazdu – w tym akurat nie ma ściemy. 

Jaki olej silnikowy do motocykla? 10w30, 10w40 czy 20w50? Jaso MA czy MA2? Syntetyk czy mineralny?

Motovoyager
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas treści nastawionej jedynie na kliki, która nie wnosi niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Czy jazda motocyklem po lasach będzie legalna? Wypełnij ankietę Lasów Państwowych i pomóż w podjęciu decyzji

Niezmiernie cieszy mnie wiadomość, że w końcu jedna z polskich instytucji wzięła pod uwagę motocyklistów i chcę liczyć się z ich zdaniem. W tym...

Starcie miejskich urwisów – Zontes 310R i BMW G 310 R 2021 [dane techniczne, test, opis]

Przeznaczeniem prezentowanych motocykli nie są długie wyprawy, tory wyścigowe czy bezdroża. Jest jednak miejsce, gdzie sprawują się nad wyraz dobrze, sprawdzając się lepiej od...

Indian ROADSHOW w Bieszczadach już od 3 do 6 czerwca 2021 – wpadnij przetestować najnowsze modele motocykli w BPM

Indian ROADHSHOW to najgrubsza impreza najstarszej amerykańskiej marki motocykli, która w tym roku odbędzie się na początku czerwca w przepięknych okolicznościach. Jeżeli chcecie przetestować...

Elektromobilność w Europie – jak daleko w zestawieniu jest Polska?

Temat elektromobilności nie daje za wygraną. Co rusz pojawiają się nowe informacje, badania i ankiety, które mają za zadanie nie tylko znaleźć i zachęcić...

Wyraźny wzrost sprzedaży motocykli w Polsce w kwietniu 2021 roku

Niezmiernie cieszyć może fakt, że Polacy coraz chętniej kupują swoje dwa kółka, a jeszcze bardziej, że znacznie rośnie liczba zarejestrowanych nowych motocykli. Wobec tego...