Nowy znak w UE – zakaz wyprzedzania pojazdów jednośladowych – gdzie i od kiedy obowiązuje, jak wygląda?

-

Podczas gdy w maju zeszłego roku w sejmie utknął  projekt nowelizacji przepisów ruchu drogowego, który doprecyzowywał termin zachowania bezpiecznej odległości w trakcie wyprzedzania jednośladów, nasi zachodni sąsiedzi poszli o krok dalej. Mianowicie całkowicie zabronili ich wyprzedzania w niektórych miejscach.  Aby zakaz mógł funkcjonować, powstał nowy znak, który określa rozporządzenie StVO VZ 277.1

B-25 Zakaz wyprzedzania pojazdów silnikowych

Nowy znak w UE – zakaz wyprzedzania pojazdów jednośladowych – gdzie i od kiedy obowiązuje, jak wygląda?

Przypomnijmy, że znany nam z dróg znak B-25 (zakaz wyprzedzania pojazdów silnikowych) nie zabrania nam wyprzedzania roweru (nawet wielośladowego), furmanki, motoroweru czy też motocykla. Pamiętajmy jednak, że motocykl z wózkiem bocznym jest już wielośladem, tak więc zgodnie z obowiązującym zakazem nie wolno nam go wyprzedzić. A propos wyjątków… Jest jeszcze jedna sytuacja, podczas której możemy zostać uznani winnymi popełnienia wykroczenia wobec tego zakazu. Będzie to miało miejsce, gdy wyprzedzimy skuter trzykołowy Piaggio MP3 w wersji z przekraczającym 460 mm rozstawem przednich kół. Skutery te są bowiem produkowane w dwóch wersjach, różniących się, z uwagi na przepisy, szerokością osi przedniej. Problem dotyczy jednak tylko produktu o szerszym rozstawie kół. Yamaha Tricity oraz Niken mieszczą się ze swoimi wymiarami w definicji pojazdów jednośladowych i o ich wyprzedzanie możemy być spokojni. Jak rozróżnić z daleka, z którym MP3 mamy do czynienia? Tego niestety nie wiem. Aby uniknąć rozterek nie polecałbym wyprzedzać żadnego z nich na odcinku gdzie obowiązuje zakaz B-25.

Czy fotoradar musi być oznakowany? Jak sprawdzić czy i kiedy zrobił zdjęcie? Czy błysk oznacza mandat? [Fakty i Mity]

Zakaz wyprzedzania jednośladów przez pojazdy silnikowe

Nowy znak w UE – zakaz wyprzedzania pojazdów jednośladowych – gdzie i od kiedy obowiązuje, jak wygląda?

Wróćmy jednak do sedna sprawy, ponieważ jest szansa, że nowy znak, który wypełnił lukę w prawie, dosyć szybko rozprzestrzeni się na terenie całej Unii Europejskiej. Warto wiedzieć, co oznacza i jakie mamy wobec niego prawa oraz obowiązki. Znak StVO VZ 277.1 posiada wygląd charakterystyczny dla znaków zakazu. Składa się z białego koła obramowanego czerwienią. Po lewej stronie jest na nim wizerunek czerwonego samochodu,  po prawej czarnego roweru i motocykla. Znak oznacza zakaz wyprzedzania jednośladów przez pojazdy wielośladowe. W miejscach obowiązywania znaku rowerzyści oraz kierowcy innych jednośladów (motorowerów i motocykli) nie mogą być wyprzedzani przez kierujących samochodami. Warto o tym pamiętać wybierając się do naszych zachodnich sąsiadów podczas nowego sezonu. Niedostosowanie się do tej regulacji grozić nam może srogim mandatem.

Hubert Zawieja
Hubert Zawieja
Prawdopodobnie urodzony z benzyną we krwi, o czym świadczyć może prowadzone przez niego życie. Właściciel serwisu samochodowego, z zawodu mechanik i elektronik pojazdów samochodowych. Nauczyciel praktycznej nauki zawodu szkolący młodych adeptów sztuki zafascynowanych jak on motoryzacją. Prywatnie zakochany bezgranicznie w motocyklach sportowych, miłośnik sportowej turystyki oraz szalonej przygody. Wolny czas spędza na torach wyścigowych, lub w górach, mierząc się w walce z ostrymi winklami. Zimową porą szlifuje formę na nartach i marzy o nowym sezonie. Na służbie w Motovoyager doniesie o wszystkim, o czym powinniście wiedzieć by nic Was nie ominęło i byście mogli czerpać garściami z najwspanialszego hobby na świecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY