Kiedyś to było prościej. Jedno prawo jazdy na motocykl i jedna karta motorowerowa, a teraz przepisy dotyczące uprawnień do prowadzenia jednośladów są tak pokomplikowane, że można się w nich wszystkich pogubić. Dlatego też przygotowaliśmy ściągę dotyczącą prawa jazdy kat. A, A2, A1, AM oraz B.

Prawo jazdy kategorii AM

Jeżeli masz ukończone 14 lat możesz zainteresować się tą kategorią prawa jazdy, która pozwoli ci w ruchu miejskim poruszać się motorowerami, czyli pojazdami jednośladowymi o prędkości maksymalnej do 45 km/h i pojemności silnika nieprzekraczającej 50 cm3.

Prawo jazdy kategorii A1

Jeśli skończyłeś 16 lat, to jest to kategoria dla ciebie. Dzięki zdobyciu tej kategorii prawa jazdy będziesz mógł poruszać się po drodze publicznej motocyklami o pojemności silnika do 125 cm3 i mocy silnika do 15 KM  (czyli 11 kW) z założeniem, że stosunek mocy do masy nie wyniesie więcej niż 0,1kW na kg.

Prawo jazdy kategorii A2

Każdy osiemnastolatek (który ukończył 18 lat) może starać się o kategorię prawa jazdy A2. Dzięki temu uprawnieniu będzie mógł poruszać się pojazdami o mocy silnika nieprzekraczającej 35 kW czyli 47,59 KM w stosunku mocy do masy 0,2 kW/kg.

Prawo jazdy kategorii A

To święty graal dla motocyklistów – prawo jazdy, które uprawnia do poruszania się po drogach publicznych każdym typem jednośladów – także tymi najmocniejszymi. Aby przystąpić do egzaminu na tę kategorię musisz mieć ukończone 24 lata lub dwa lata kategorią A2 w kieszeni. Każdy bowiem motocyklista, który posiada kategorię A2 dwa lata i dłużej, może ubiegać się o prawo jazdy kategorii A. W praktyce zatem już 20-letni adept motocyklizmu, z dwuletnim stażem motocyklowym, może zasiąść na 180 konnej Hayabusie! Jednak apelujemy o rozsądek…

Prawo jazdy kategorii B

Przecież to samochodowe prawo jazdy, więc dlaczego się tutaj znajduje? A dlatego, że każdy, kto posiada je dłużej niż 3 lata może kierować – bez żadnych dodatkowych egzaminów – również pojazdami kat. 125 (uprawnienia kat. A1) oraz od grudnia 2018 roku również pojazdami trójkołowymi spełniającymi warunki homologacji L5e. Czyli, nie robiąc prawa jazdy motocyklowego najwcześniej motocyklem przejedziesz się po drodze publicznej w wieku 21 lat, ale nie w swoje 21 urodziny, a dokładnie 3 lata od daty uzyskania uprawnień kat. B.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.