Jaki klucz dynamometryczny wybrać, aby zapewnić precyzyjną pracę w warsztacie? Podpowiadamy!

-

Wśród wielu narzędzi ręcznych, które są niezbędne do profesjonalnego wykonywania napraw pojazdów, szczególne miejsce zajmują klucze dynamometryczne. To właśnie dzięki nim możliwe jest dokręcanie śrub z mocą idealnie dostosowaną do zaleceń producenta. Sprawdźmy, jak znaleźć profesjonalne modele!

Dlaczego potrzebujesz kluczy dynamometrycznych?

Wiele prac wykonywanych w profesjonalnych warsztatach mechaniki pojazdowej wymaga wysokiej precyzji. Niestety nie zawsze jesteśmy w stanie zapewnić ją, korzystając z podstawowych narzędzi. A w niektórych przypadkach konsekwencje działania „na wyczucie” mogą być bardzo poważne i prowadzić do zerwania połączenia lub nawet odkręcenia śruby czy nakładki w trakcie jazdy, co może być śmiertelnym zagrożeniem dla kierowcy i pasażerów. Istnieje jednak bardzo prosty sposób na uniknięcie takich scenariuszy.

Klucze dynamometryczne to narzędzia używane do precyzyjnego dokręcania śrub i nakrętek z określonym momentem obrotowym. Ich głównym celem jest zapewnienie, że połączenia są dokręcane zgodnie z ustawioną wcześniej siłą, co zapobiega uszkodzeniom delikatnych elementów oraz gwarantuje bezpieczne i trwałe łączenie.

Różne rodzaje kluczy dynamometrycznych

Oczywiście podczas pracy w zakładzie mechaniki pojazdowej spotykamy się ze zróżnicowanymi zadaniami – niektóre elementy są większe, inne mniejsze, różni się także siła, z jaką należy dokręcić śruby czy nakładki. Klucze dynamometryczne, które pozwolą na realizację różnych zadań znajdziesz w ofercie quatros.pl.

Podstawowa kwestia, na którą należy zwrócić uwagę, to zakres momentu obrotowego wyrażany w niutonometrach. Profesjonalne narzędzia pozwalają na jego bardzo precyzyjne określenie, dzięki czemu stają się bardzo uniwersalne. Dostępne są m.in. klucze dynamometryczne 0-40 Nm, ale również modele umożliwiające osiągnięcie większej siły, np. 330 Nm.

Z jednej strony mamy więc idealne klucze dynamometryczne do kół czy innych dużych elementów wymagających dużej siły dokręcenia, a z drugiej narzędzia gwarantujące bardzo wysoką precyzję.

Jak działa klucz dynamometryczny?

Zasada działania klucza dynamometrycznego jest stosunkowo prosta i każdy bez trudu opanuje posługiwanie się tym narzędziem. Przed rozpoczęciem dokręcania ustawia się wymagany moment obrotowy na skali klucza dynamometrycznego. Wartość ta jest podana w niutonometrach (Nm) i można znaleźć ją np. w oficjalnych zaleceniach konkretnych producentów.

Następnie można rozpocząć dokręcanie. Kiedy zostanie osiągnięty ustawiony moment obrotowy, usłyszysz charakterystyczne „kliknięcie”. Ten dźwięk sygnalizuje, że osiągnięto właściwy moment obrotowy i nie należy dokładać większej siły​​​​​​.

Czy kluczem dynamometrycznym można odkręcać śruby? Zwróć uwagę, że to narzędzie służy jedynie do ich przykręcania. Odkręcając, zwłaszcza mocno zapieczone elementy, możesz narazić konstrukcję na zniszczenie.

Jak wybrać dobre klucze dynamometryczne?

Jeśli przed Tobą zakup kluczy dynamometrycznych do twojego zakładu mechaniki pojazdowej, w każdym przypadku stawiaj na profesjonalne narzędzia projektowane z myślą o warunkach pracy w tego takich miejscach. Dzięki temu będą wyróżniać się wysoką trwałością i odpornością na uszkodzenia.

Równie istotny będzie komfort użytkownika, zwłaszcza jeśli narzędzie będzie używane przez dłuższy czas. Wybierz klucz z dobrze zaprojektowaną rączką, która zapewnia pewny chwyt i minimalizuje zmęczenie dłoni. Najlepsze modele są wyposażone w ergonomiczne uchwyty wykonane z materiałów antypoślizgowych.

Artykuł sponsorowany
Artykuł sponsorowany
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas treści nastawionej jedynie na kliki, która nie wnosi niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami. Wchodzisz w to?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY