pt., 22 paź 2021

Nowe znaki drogowe? Prawdopodobnie pojawią się jeszcze w tym roku

-

Oznaczenia nowego rodzaju były testowane w kilku miejscach na terenie Polski już w 2020 roku. Jednocześnie problemem zajmowano się od strony legislacyjnej.

Na początku bieżącego roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przeprowadziła na swojej stronie internetowej ankietę, w której kierowcy mogli wypowiedzieć się na temat czytelności nowych znaków i zasadności ich wprowadzenia. Jej wyniki nie są jeszcze znane.

Co nowego?

Propozycje drogowców są w znacznym stopniu oparte na zastrzeżeniach i uwagach użytkowników pojazdów. Główny nacisk położono na przejrzystość nowych oznaczeń, tak aby mogły być odczytywane intuicyjnie.

O złożoności podjętych prac niech świadczy fakt, że objętych zmianami może zostać duża część ze 196 700 znaków pionowych. Wśród nich jest między innymi 60 000 znaków informacyjnych typu D, 53 500 znaków ostrzegawczych typu A oraz 32 500 znaków kierunku i miejscowości typu E. Zakłada się, że wymiana powinna rozpocząć się jeszcze w tym roku.

W oznaczeniach węzła drogowego dodano jego numer. Ma to ułatwić orientację, w przypadku wskazówek dla kierującego, że ma zjechać na węźle o przypisanym konkretnym numerze.

Nowe znaki drogowe? Prawdopodobnie pojawią się jeszcze w tym roku

Numer ten zostanie dodany również na tablicach informujących o zjeździe. Przy czym na autostradzie oznaczenie pojawi się dwukrotnie – w odległościach 1500 i 500 metrów, a na drodze ekspresowej na 500 metrów przed zjazdem.

Nowe znaki drogowe? Prawdopodobnie pojawią się jeszcze w tym roku

Nowym znakiem na ekspresówkach, będzie tablica informująca o zbliżającym się zwężeniu. Rozwiązanie stosowane jest już na autostradach. Oznaczenie pojawi się w odległościach 300, 200 i 100 metrów przed pasem wyłączenia.

Nowe znaki drogowe? Prawdopodobnie pojawią się jeszcze w tym roku

Połączone, szersze tablice instalowane nad wszystkimi pasami ruchu, będą dokładniej wskazywać kierunek jazdy na danym pasie. Jednocześnie dodano piktogram z numerem węzła zjazdu.

Nowe znaki drogowe? Prawdopodobnie pojawią się jeszcze w tym roku

Nowymi elementami są również drogowskazy w kształcie strzały (E3), na nosku łącznicy wyjazdowej, zawierające piktogram wyjazdu i jego numer. W przypadku istnienia dwóch kolejnych łącznic obsługujących różne kierunki, obok numeru węzła pojawią się dodatkowe oznaczenia literowe.

Nowe znaki drogowe? Prawdopodobnie pojawią się jeszcze w tym roku

Na tablicach E-14 dodano informację odległości od najbliższego węzła wraz z jego numerem. Na dole znaku pojawi się natomiast nazwa najbliższej dużej miejscowość znajdującej się za granicą Polski, pod warunkiem, że dotyczy to kraju należącego do strefy Schengen. Dotychczas widniała nazwa przejścia granicznego.

Nowe znaki drogowe? Prawdopodobnie pojawią się jeszcze w tym roku

Nowego rodzaju będą również oznaczenia objazdów oraz przejazdów i wjazdów awaryjnych.

Krzysztof Brysiak
Pasją motocyklową zarażony od dziecka, kiedy to wyobraźnię rozpalała Cezet 350 sąsiada. Zwolennik spokojnej jazdy, lubiący zachwycać się mijanymi widokami. Miłośnik prostych, klasycznych maszyn, potrafiący zachwycić się również nowoczesnym designem, w szczególności włoskim. Lubi przede wszystkim wyprawy w małym, kilkuosobowym gronie oraz samotne ucieczki od cywilizacji, hałasu i zgiełku. Dlatego też chętnie odkrywa wschodnie tereny Polski. W podróży nie rozstaje się z aparatem, bo fotografia to jego drugie hobby.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Ducati oficjalnie poinformowało, że będzie produkować motocykle elektryczne i dostarczy je do serii wyścigowej MotoE

Na rozwój elektromobilności mamy raczej marny wpływ, natomiast sami producenci pojazdów coraz śmielej prezentują swoje najnowsze modele. Od kilku lat wiadome również było, że...

Kask Aegis Rider – inny niż wszystkie, gdyż pokaże kierowcy optymalną linię przejazdu

Co rusz do środowiska motocyklowego trafiają nowe pomysły, które mają różne zadania. Producenci kasków próbują tworzyć coraz to lepsze, wygodniejsze, lżejsze, ale przede wszystkim...

Adam Frąckowiak vicemistrzem klasy M3 sezonu 2021 Grand Prix Polski 1/4 mili 2021!

W sobotę, 16 października, odbyła się ostatnia, szósta edycja tegorocznych zmagań Gran Prix Polski na 1/4 mili. Na linii startu tym razem stanęli prawie...

Stworzono pierwszy prototyp księżycowego motocykla o nazwie Tardigarde

Prototyp dwukołowego motocykla księżycowego o nazwie Tardigrade właśnie zaprezentowany został przez niemiecką firmę Hookie. Będzie on przede wszystkim lżejszy od księżycowego buggy, co ma...

Kask otwarty nie tylko do miasta – test Schubert M1 PRO

Lubię kaski otwarte. Choć zapewniają niższy poziom bezpieczeństwa, niż integralne i szczękowe, to jednak w letnie, upalne dni pozwalają jeździć bardziej komfortowo, dają lepszą...