Kiedyś karta motorowerowa, a teraz prawo jazdy kategorii AM. Jest drogie, daje mało, trudno je zdobyć. Zatem powstaje pytanie, czy w ogóle warto zdobywać te uprawnienia? A jeśli tak, to jak i gdzie?

Choć znakomita większość z nas prawo jazdy kat. AM nazywa kartą motorowerową, to jednak jej czasy bezpowrotnie minęły. Kiedyś na kartę młodzież zdawała w swojej szkole, pod okiem swojego nauczyciela, a wynik egzaminu był tak naprawdę formalnością.

Teraz, a właściwie od 19 stycznia 2013 roku (kiedy zniesiono kartę motorowerową) jej rolę pełni prawo jazdy kategorii AM.

Jakie warunki musi spełniać kandydat na tę kategorię prawa jazdy?

  1. Mieć ukończone 14 lat
  2. Mieć zgodę prawnego opiekuna jeżeli nie jest pełnoletni
  3. Posiadać pozytywne orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów mechanicznych
  4. Wykonać kolorową fotografię zgodną z Dziennikiem Ustaw poz. 231 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami, roz. 2, par. 5, punkt 3.
  5. Założyć w Wydziale Komunikacji w Urzędzie Miasta lub Starostwie Profil Kandydata na Kierowcę (do tego potrzebna jest ww. fotografia, orzeczenie lekarskie oraz obecność prawnego opiekuna – jeżeli kandydat nie ma ukończonych 18 lat)
  6. Ukończyć kurs prawa jazdy

Przeczytaj także: Od ilu lat można robić poszczególne kategorie prawa jazdy

Te powyższe sześć podpunktów są przepustką do przystąpienia do egzaminu państwowego (w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego) składającego się z części teoretycznej oraz praktycznej. Jego pozytywny wynik pozwoli na odebranie prawka i cieszenie się legalną jazdą motocyklem lub skuterem kategorii 50 cm3.

Prawo jazdy kat. AM – koszty

Aby otrzymać upragniony dokument trzeba przygotować się na całkiem spore koszty:

100 zł – orzeczenie lekarskie

1000 zł – kurs prawa jazdy

170 zł – egzamin praktyczny i teoretyczny (niekoniecznie musi się udać zdać za pierwszym razem)

100,50 zł – koszt wyrobienia dokumentu prawa jazdy

Suma? 1370 zł przy założeniu, że uda się zdać za pierwszym razem.

Prawo jazdy AM – robić czy nie?

To zagadnienie dotyczące chęci, desperacji i zamożności kandydata (a właściwie jego opiekunów). Praktycznie identyczna procedura czekać go bowiem będzie za dwa lata, czyli po ukończeniu 16 lat, kiedy to już będzie mógł starać się o prawo jazdy kat. A1, uprawniające do poruszania się jednośladami pojemności 125 cm3. Jednak dla wielu młodych adeptów jednośladów 2 lata to przecież cała wieczność. Czy opłaca się robić kategorię AM? Na to pytanie musicie odpowiedzieć sobie sami.

8 KOMENTARZE

  1. to jest strasznie pokręcone w 2013 roku można było zrobić za 20 złotuch a teraz prawie 70 razy więcej!!!!!

  2. Zgroza. Kogo stać, żeby co dwa lata wyrzucać ponad tysiąc złotych na uprawnienia dla nastolatka? I potem młodzież jeździ bez uprawnień, a skutki wiadomo jakie bywają. Przez całe dziesięciolecia było dobrze, to znaleźli się cholerni jewropederaści i nas uszczęśliwiają. Nie głosujcie więcej na POPisowców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.