niedz., 07 sie 2022

Jak zauważyć zużycie opon i kiedy odwiedzić hurtownię opon w celu kupna nowych?

-

Jazda samochodem, którego opony nie są w najlepszej kondycji, to bardzo prosta droga do wypadku. Nie jest to też zbyt przyjemne, bo nawet drobne i pozornie niegroźne odkształcenia wpływają na komfort jazdy. Są słyszalne podczas każdego obrotu koła i mogą prowadzić do całkowitego zniszczenia ogumienia, a w konsekwencji do bardzo poważnego zagrożenia zdrowia i życia kierowcy, pasażerów i współuczestników ruchu drogowego. Jak więc zauważyć zużycie opon i kiedy odwiedzić hurtownię opon po nowe?

Poziom zużycia ogumienia: dlaczego warto go kontrolować?

Ogumienie samochodowe podtrzymuje ciężar nie tylko auta, pasażerów i wszystkiego, co znajdzie się w pojeździe. Zużyta lub uszkodzona opona wpływa na przyczepność, sterowność i bezpieczeństwo auta w bardzo negatywny sposób.

Gdy przetarta lub przebita pęknie w trakcie jazdy, może to skoczyć się w najlepszym wypadku zatrzymaniem auta. W najgorszym, gdy samochód porusza się z dużą prędkością, całkowitą utratą panowania nad autem, stłuczką, a nawet groźnym wypadkiem. Uszkodzone ogumienie oznacza, że wizyta w miejscu, jakim jest hurtownia opon, będzie konieczna, bo często nagła awaria jest na tyle poważna, że wulkanizator nie podjąłby się jej naprawy.

Jak zauważyć zużycie opon i kiedy odwiedzić hurtownię opon w celu kupna nowych?

Tak czy inaczej, bez zapasowej opony uszkodzenie ogumienia wymusza postój i całkowitą zmianę planów. Jest jeden z wielu powodów, dla których należy sprawdzać stan ogumienia – bezpieczeństwo i komfort. Inne powody to między innymi oszczędność pieniędzy i przede wszystkim czasu, który trzeba będzie poświęcić na wymianę lub naprawę ogumienia (bądź, w najgorszym przypadku, całego auta).

Oznaki nadmiernie wyeksploatowanych opon

Ogumienie samochodów osobowych może bezpiecznie pozostawać w użytku przez pięć lat. Z każdym kolejnym rokiem jakość opon będzie spadać, aż wreszcie, po latach dziesięciu trafi ona do zakładu utylizacji. Tyle w teorii. W praktyce opona, zwłaszcza podczas częstej i długotrwałej jazdy drogami niezbyt dobrej jakości, szybciej ulega degradacji.

Należy jednak pamiętać, że źle przechowywane ogumienie również nie będzie nadawało się do użytku, jeśli ulegnie odkształceniom lub uszkodzeniom innego typu. Zbyt długo nieużywane opony twardnieją i tracą swoje właściwości jezdne.

Każde przetarcie, przebicie i rozcięcie opony jest wyraźnym znakiem, że należy ją zabrać do wulkanizatora bądź wymienić na nową, jeśli naprawa okaże się niemożliwa. Osnowa również może ulec uszkodzeniu. Gdy jej włókienka pękną, na powierzchni opony mogą pojawić się przebarwienia, sama guma zaś zmieni kształt, co będzie widoczne jako odkształcenie bądź guzek. Ważna jest także kontrola stanu bieżnika. Nowe opony jego głębokość mają zazwyczaj na poziomie dziewięciu milimetrów. Starcie bieżnika o trzy, cztery milimetry już obniża parametry opony, a maksymalne zużycie zostało ustalone na poziomie 1,6 milimetra. Odradzane jest jeżdżenie autem z oponami tak wyeksploatowanymi. Należy je bezwzględnie wymienić na nowe!

To nie zakład wulkanizacyjny, a właśnie hurtownia opon będzie miejscem, które odwiedzisz, gdy Twoje opony będą nosiły oznaki intensywnego wyeksploatowania. Uważaj na swoje ogumienie, bo jego awaria może skończyć się bardzo nieprzyjemnie!

Sponsorowany
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas treści nastawionej jedynie na kliki, która nie wnosi niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami. Wchodzisz w to?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Nowy gracz wśród pięćsetek – Voge 500DS [test, opinia, recenzja, dane techniczne, spalanie]

Adventury od dłuższego czasu stoją na czele list sprzedaży. Popularność zyskują nie tylko „litry”, ale także i mniejsze pojemności. Te ostatnie przekonują do siebie...

Buspasy w Gdyni także dla motocyklistów

Buspasy w Gdyni są od początku lipca dostępne także dla motocyklistów, a wszystko za sprawą Trójmiejskiego Stowarzyszenia Motocyklowego.  Wydawać by się mogło, że buspasy obligatoryjnie...

Wymienne baterie w motocyklach elektrycznych coraz bliżej

Wymienne baterie w motocyklach elektrycznych coraz bliżej. Kolejni producenci dołączają do konsorcjum, którego celem jest opracowanie uniwersalnego systemu wymiennych akumulatorów. Chyba największa bolączką elektrycznego motocykla...

4000 zł dopłaty do elektrycznego motocykla, motoroweru lub skutera z Electric Vehicles Poland

Electric Vehicles Poland, firma polskiej grupy kapitałowej Holding1, opracował i uruchomił specjalny program finansowania zakupu motocykli, motorowerów i skuterów elektrycznych, w ramach którego w...

Bezpłatny przejazd autostradą A4 na odcinku Katowice-Kraków?

Przejazd autostradą A4 na odcinku Kraków-Katowice należy do jednego z najdroższych w Polsce, jednakże już niebawem wszystko może się zmienić, a wszystko przez wygasającą...