niedz., 26 wrz. 2021

Jak zadbać o klimatyzację samochodową?

-

Klimatyzacja samochodowa jest zaprojektowana tak, aby jej obsługa była minimalnie absorbująca dla posiadacza auta. I choć z reguły tak jest, to nie można zapominać o przeglądach tego układu. Regularny serwis klimatyzacji to gwarancja tego, że będzie bezproblemowo działać przez lata. Co warto robić?

Regularny serwis

Jak często należy wykonywać serwis klimatyzacji w aucie? Rozsądnym interwałem jest 12 miesięcy. Raz w roku, na przykład przed sezonem letni, warto oddać auto na wykonanie takich czynności.Ile to kosztuje? Ostateczny koszt zależy od ilości czynnika, ale także ceny filtra kabinowego czy też samych czynności serwisowych.

Serwis klimatyzacji samochodowej – jak to działa?

Na czym polega taki przegląd? Poniżej opisujemy czynności, które wchodzą w zakres serwisu klimatyzacji w aucie:

  • opróżnienie układu z czynnika oraz oleju
  • uzupełnienie czynnika oraz oleju
  • sprawdzenie szczelności
  • wymiana filtra kabinowego
  • ozonowanie wnętrza oraz układu wentylacji

Pierwszym krokiem jest opróżnienie układu z czynnika. Jest on następnie ważony w maszynie do serwisowania klimatyzacji, co pozwala ocenić, jak wielkie są jego ubytki. Generalnie, ubytki czynnika na poziomie 10-15% są uważane za normę – jednak większe wartości są sygnałem że w układzie może być nieszczelność.

Serwis klimatyzacji i filtr

Po co wymienia się filtr kabinowy? Pamiętajmy, że rolą tego elementu jest zatrzymywanie zanieczyszczeń pochodzących z zewnątrz. Wraz z kolejnymi miesiącami użytkowania, spada jego skuteczność, dlatego tak istotne jest aby wymienić go przy okazji serwisu klimatyzacji. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się czystym i zdrowym powietrzem w aucie.

Czyszczenie klimatyzacji – czy to ma sens?

Przy okazji standardowego serwisu “klimy” warto również wykonać ozonowanie wnętrza auta. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że pozwoli to na usunięcie szkodliwych drobnoustrojów z wnętrza auta. To ważne w dobie koronawirusa! Ozonowanie neutralizuje również nieprzyjemne zapachy, na przykład wilgoci czy dymu papierosowego.

Gdzie serwisować klimatyzację w Warszawie?

Dokąd pojechać na przegląd klimatyzacji samochodowej w Warszawie? Punktów które oferują tego rodzaju usługi jest naprawdę sporo. Jednak punkt serwisowy warto wybierać rozważnie.
Firm, które oferują takie usługi, jest coraz więcej. Znajdziemy je w zwykłych warsztatach mechanicznych, ale również w wulkanizacjach. Warto jednak pamiętać o tym, że dobry serwis klimatyzacji to taki, który specjalizuje się wyłącznie w działaniach związanych z tym układem.
Bo obsługa tego układu nie tylko sam serwis. To także różnorakie naprawy klimatyzacji. Warto więc wybrać punkt, który oferuje również ewentualne usuwanie usterek tego układu.
Jaki serwis klimatyzacji samochodowej w Warszawie wybrać? Zachęcamy do sprawdzenia opinii na temat fachowości danego warsztatu. Dobre opinie zbiera położony na Rembertowie punkt Skylark Polska ( https://ogrzewania.pl/Serwis_klimatyzacji ). To miejsce, gdzie serwis klimatyzacji jest przeprowadzany kompleksowo – oferuje nie tylko przegląd układu, ale również ewentualne naprawy (jeżeli będą konieczne).

Używaj klimatyzacji również zimą

Większości z nas korzystanie z tego układu kojarzy się raczej z okresem letnim. Jednak każdy serwis klimatyzacji zaleca, aby uruchomić to rozwiązanie również w zimie. Dlaczego to takie ważne?
Takie okresowe uruchomienie pozwoli na utrzymanie układu w sprawności. Pracujący układ umożliwia smarowanie poszczególnych elementów.

Jak często uruchamiać klimatyzację zimą? Należy to zrobić przynajmniej raz na tydzień. Warto uruchomić układ na te kilkanaście minut. W niektórych autach niemożliwe jest jednak włączenie klimatyzacji gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej 6 stopni Celsjusza. Jak sobie radzić w takiej sytuacji?
Teoretycznie, można na chwilę włączyć obieg zamknięty oraz ogrzewanie i nawiew na kabinę pasażerską. Pozwoli to na wzrost temperatury we wnętrzu, skutkiem czego kompresor będzie w stanie wystartować.
Naprawdę trzeba używać klimatyzacji w zimie?
Tak! Rolą tego układu jest usuwanie wilgoci, więc klimatyzacja w aucie świetnie sprawdzi się choćby w usuwaniu pary z szyb. A o tą w zimie czy na jesieni przecież nietrudno – pasażerowie wnoszą na butach czy ubraniach sporo wody, która następnie paruje.
Owszem, włączenie przycisku uruchamiającego ten układ spowoduje twzrost zużycia paliwa. Z drugiej strony, jest to i tak tańsze niż ewentualna naprawa klimatyzacji. A co się stanie jeżeli tego nie zrobisz? Jest spore ryzyko, że dojdzie do uszkodzenia któregoś z komponentów układu. Jednym z najczęstszych problemów jest korozja, która może się pojawić na elementach sprężarki.

Sponsorowany
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas treści nastawionej jedynie na kliki, która nie wnosi niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami. Wchodzisz w to?


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Jakie są zalety motocykli? Raport Oxford Economics

Motocykle przede wszystkim kojarzone są z hobby i jazdą dla przyjemności, jednakże poza sprawianiem radości niosą za sobą mnóstwo korzyści, które właśnie zaprezentowane zostały...

Skórzana kurtka SECA Aviator II – klasyczny motocykl zdobi, na skuterze nie straszy [Test po sezonie użytkowania]

Kurtka skórzana to chyba drugie, zaraz po kasku, akcesorium motocyklowe, w którego posiadanie wchodzi motocyklista. Na rynku mamy obecnie setki różnych krojów, modeli od...

Mamy to! Nasz Adam Frąckowiak z wynikiem 8.946 pewnie wygrał kolejną rundę GP Polski!

Piąta runda Grand Prix Polski w Pile okazała się bardzo szczęśliwa dla naszego zawodnika, Adama Frąckowiaka, dosiadającego wolnossącej Hayabusy II gen w wersji street...

Ceny egzaminów na prawo jazdy mogą wzrosnąć aż o 45%

Ceny egzaminów na prawo jazdy obowiązują od 2013 roku i przez cały czas nie pojawiła się jakakolwiek propozycja zmian cennika. Jednakże wraz ze wzrostem...

Volvo wynajem długoterminowy

To już dawno nie są czasy, w których jedynym sposobem na jazdę nowym autem było kupienie go za własną gotówkę albo skorzystanie z kredytu....