4. Słaba widoczność

Jesienią-wcześniej-robi-się-szaro-i-ciemnoJesienią, szczególnie po zmianie czasu, wcześniej robi się szaro i ciemno. Dla kierowców samochodów oznacza to gorszą widoczność, którą dodatkowo pogorszyć może padający deszcz i zaparowane szyby. Warto więc nawet na krótkich trasach pozwolić kierowcom nas dostrzec: kamizelka lub szelki odblaskowe pozwolą zobaczyć nas wcześniej w jesiennej szarudze.

Może nas to uchronić nie tylko przed wypadkiem, ale również ochlapaniem przez samochody. Na pogorszenie widoczności mogą również wpływać zabrudzone oświetlenie motocykla. Przed każdą jazdą warto więc sprawdzić jego sprawność i czystość.

5. Śliski asfalt

Gdy-jest-zimno-opony-słabo-trzymająKiedy jest zimno, opony bardzo słabo trzymają. Wydłuża się więc droga hamowania i zwiększa prawdopodobieństwo poślizgu. Trzeba też uważać na dodatkowe jesienne utrudnienia: nawierzchnia może być wilgotna i pokryta liśćmi. Staje się wtedy naprawdę bardzo śliska.

6. Odmienne zachowanie motocykla

Jesienią-motocykl-może-się-zachowywać-inaczejMotocykl jesienią specjalnego przygotowania nie wymaga. Ważne oczywiście, żeby był całkowicie sprawny. Trzeba jednak pamiętać, że w warunkach jesiennych nasz motocykl może się zachowywać nieco inaczej niż latem.

W chłodne dni motocykle chłodzone powietrzem mogą nie osiągać właściwej temperatury pracy, co objawiać się może brakiem mocy, nierówną pracą silnika czy nawet gaśnięciem na wolnych obrotach. Gorzej pracuje również zawieszenie – przyczyną jest zimny olej w amortyzatorach. A i sam silnik motocykla wymaga dłuższego rozgrzewania.

7. Dłuższy czas reakcji

Czas-reakcji-się-wydłużaKiedy jesteśmy zmarznięci nasze reakcje są spowolnione, a ruchy mało precyzyjne. Hamowanie czy ominięcie niespodziewanej przeszkody zajmie więc więcej czasu i będzie mniej skuteczne niż w warunkach letnich.

8. Sól i piasek

Mieszanina-soli-i-piasku-jest-szkodliwa-dla-motocyklaPo pierwszych, niewielkich nawet opadach śniegu na drogach pozostaje wysypana przez piaskarki mieszanina piasku i soli. Oprócz pogorszenia przyczepności powoduje ona szybką korozję metalowych elementów motocykla oraz matowienie i wżery powierzchni chromowanych.

2 KOMENTARZE

  1. Z tzw. min drogowych dodam leżące na jezdni liście, na których przyczepność równa się zero oraz białe linie na asfalcie, które (nie wiedzieć czemu) są malowane hiper śliską farbą.
    Z przydatnych gadżetów- ogrzewane rękawiczki i kamizelka. Testowałem zeszłej jesieni, rewelacja. Podłączane do gniazda elektrycznego w motocyklu albo do akumulatora. Jedyny minus to kabelkologia, zwłaszcza rękawiczek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.