Dwusprzęgłowy cud techniki. Jak działa skrzynia biegów Honda DCT?

-

Opracowana przez Hondę dwusprzęgłowa skrzynia DCT zadebiutowała na rynku w 2010 roku w modelu VFR1200F i obecnie uważana jest za jedną z najbardziej zaawansowanych przekładni motocyklowych. Europejscy klienci ją pokochali – do tej pory Honda sprzedała w na naszym kontynencie blisko 220 000 wyposażonych w nią motocykli i skuterów. Czemu skrzynia DCT zawdzięcza swój sukces?

Głównym inżynierem projektu DCT był Dai Arai, który podkreślał, że największą zaletą jego dzieła ma być wyzwolenie użytkownika od rutynowych czynności, co pozwoli skoncentrować się na najważniejszych aspektach jazdy, takich jak pokonywanie zakrętów, szukanie najlepszej linii przejazdu, dobieranie siły hamowania oraz przyspieszanie. Ten rodzaj skrzyni miał też być trwalszy od tradycyjnej, gdyż po prostu nie można jej uszkodzić źle zmieniając biegi i „dusząc” silnik.

Dwusprzęgłowy cud techniki. Jak działa skrzynia biegów Honda DCT?

Udało się spełnić te założenia w stu procentach, a najlepszym na to dowodem są kolejne motocykle Hondy ze skrzynią DCT. Obecnie jest ona dostępna w modelach Africa Twin i Africa Twin Adventure Sports, CMX1100 Rebel, NT1100, Gold Wing i Gold Wing Tour, NC750X oraz w skuterach X-ADV i Forza 750.

Jak to działa?

Skrzynia DCT to przekładnia, która łączy zalety automatycznej i manualnej skrzyni biegów, eliminując przy tym wady obu tych rozwiązań. W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że DCT to manualna skrzynia biegów, która zmienia biegi automatycznie. Skrzynia ta posiada dwa sprzęgła, które pracują na dwóch wałkach, przy czym jeden wałek jest umieszczony wewnątrz drugiego, co zapewnia bardzo zwartą konstrukcję. Pierwsze sprzęgło odpowiada za ruszanie i zmianę biegów nieparzystych, a drugie za zmianę biegów parzystych. Dzięki temu, gdy jedno sprzęgło jest załączone na danym biegu, następny bieg zawsze czeka w gotowości – pierwsze sprzęgło jest rozłączane, a jednocześnie włącza się drugie sprzęgło. Zapewnia to płynne, szybkie zmiany biegów przy minimalnej utracie momentu obrotowego i doskonałe wrażenia z jazdy, z towarzyszeniem tradycyjnego, bezpośredniego odczucia pracy skrzyni biegów.

Dwusprzęgłowy cud techniki. Jak działa skrzynia biegów Honda DCT?

Skrzynia DCT oferuje różne tryby pracy, które są dostosowane do charakterystyki poszczególnych modeli Hondy. Przykładowo, w modelu Africa Twin mamy trzy tryby pracy przekładni: tryb manualny MT, który umożliwia ręczną zmianę biegów za pomocą przycisków sterujących umieszczonych na kierownicy, tryb automatyczny D, idealny do jazdy po mieście czy na autostradzie, zapewniający największą oszczędność paliwa oraz tryb automatyczny S, który oferuje trzy poziomy jazdy w stylu sportowym. W tym trybie elektroniczny moduł sterujący pracą przekładni pozwala na wkręcenie silnika na nieco wyższe obroty przed zmianą biegu. Przekładnia wcześniej redukuje biegi, zapewniając skuteczne hamowanie silnikiem.

Dwusprzęgłowy cud techniki. Jak działa skrzynia biegów Honda DCT?

W trybach D lub S, jeśli kierowca uzna to za potrzebne, przekładnia DCT oferuje możliwość natychmiastowej ręcznej interwencji. Wystarczy wtedy dokonać zmiany biegu w górę lub w dół za pomocą przycisków umieszczonych po lewej stronie kierownicy. Po takiej interwencji, po określonym czasie, DCT bezproblemowo powróci do trybu automatycznego i wznowi zmianę biegów w zależności od położenia przepustnicy, prędkości pojazdu i załączonego biegu.

Jak działa kontrola trakcji w motocyklach Honda? Zdradzamy tajniki systemu HSTC

Wyjątkowa skrzynia w Africa Twin

Skrzynia biegów w modelach Africa Twin i Africa Twin Adventure Sports to szczytowy etap ewolucji przekładni DCT. Jest ona w pełni przystosowana do pracy w trudnych warunkach terenowych. Dodatkowo, na ekranie dotykowym TFT znajduje się przełącznik G, który można włączyć w każdym trybie pracy skrzyni, aby poprawić kontrolę nad przyczepnością motocykla poprzez zmniejszenie poślizgu sprzęgieł podczas zmiany biegów.

Dwusprzęgłowy cud techniki. Jak działa skrzynia biegów Honda DCT?

Africa Twin posiada 6-osiowy czujnik bezwładnościowy IMU, który mierzy kąt nachylenia drogi i koryguje moment zmiany przełożeń za pomocą algorytmu. W efekcie, podczas jazdy w terenie, moduł sterujący dłużej utrzymuje załączony bieg, ułatwiając utrzymanie pełnej kontroli nad motocyklem podczas podjazdu na wzniesienie. W 2020 roku do systemu DCT w modelu Africa Twin wprowadzono funkcję wykrywania zakrętów. Gdy IMU rozpozna, że motocykl znajduje się w zakręcie, system subtelnie dostosowuje program zmiany biegów, aby wykonać zmianę przełożenia w najbardziej naturalnym momencie.

Dwusprzęgłowy cud techniki. Jak działa skrzynia biegów Honda DCT?

W 2022 roku ustawienia przekładni zostały dodatkowo udoskonalone, by zapewnić sprawne ruszanie i stabilną, płynną jazdę przy niewielkich prędkościach. Użytkownicy obu wersji modelu Africa Twin docenili kunszt inżynierów. Obecnie ponad 60% wolumenu sprzedaży tych maszyn stanowią wersje ze skrzynią DCT.

Siedem biegów Goldasa

Równie niezwykły jest wariant skrzyni zastosowany w najnowszej edycji słynnego luksusowego turystyka Gold Wing. Przekładnia DCT trzeciej generacji, z siedmioma biegami, została stworzona specjalnie z myślą o długodystansowych podróżach. Zmiana biegów jest bardzo płynna oraz szybka. Dodatkowo, przekładnia DCT modelu Gold Wing została udoskonalona w celu umożliwienia płynnego manewrowania przy niskich prędkościach jazdy.

Dwusprzęgłowy cud techniki. Jak działa skrzynia biegów Honda DCT?

Tryb “pełzania” jest dostępny natychmiast po skorzystaniu z przełącznika +/- umieszczonego po lewej stronie kierownicy. Przy aktywacji tego trybu wykorzystywane są oba sprzęgła DCT: do ruchu w tył używane jest sprzęgło nr 1, a do ruchu w przód – sprzęgło nr 2. Teraz poruszanie się do przodu lub do tyłu z prędkością pełzania jest możliwe tylko za pomocą sterowania sprzęgłami, bez konieczności zmiany biegów. To wyraźne ułatwienie przy parkingowych manewrach tak dużym i ciężkim motocyklem.

Ciągła ewolucja

Honda nie spoczęła na laurach, a projekt DCT jest wciąż rozwijany. Od momentu premiery w 2010 roku niemal co sezon pojawiają się mniejsze lub większe zmiany. Udoskonalana jest zwłaszcza elektroniczna strona całego systemu, który cały czas „uczy się”, jak zachowywać się możliwie najbardziej naturalnie i zmieniać biegi tak, jak robiłby to wprawny ludzki kierowca. Skrzynia DCT niewątpliwie przejdzie do historii jako jedno z największych osiągnięć w dziedzinie komponentów silników spalinowych, ale zanim to nastąpi, czeka ją jeszcze wiele lat pracy w najnowszych konstrukcjach.

Sponsorowany
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas treści nastawionej jedynie na kliki, która nie wnosi niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami. Wchodzisz w to?

2 KOMENTARZE

  1. Chocby nie wiem jakie cuda beda w skrzyniach automatycznych, to zawsze wybiore manual – esencja motocykla. Do tego brak elektroniki. Czysty surowy motocykl. Jezdzilem dct rebel1100 , swietna skrzynia i polecam kazdemu kto chcialby motocykl w automacie. Dodam keszcze , ze Nowoczesne silniki motocyklowe ( np Kawasaki 4 rzedowe) sa na tyle elastyczne ze nie potrzeba takich wynalazkow.

  2. Cześć!
    Choćby nie wiem co ale nigdy nie wrócę do manuala to tak jak z autami kto raz się przejedzie ww. skrzynia nigdy nie wróci do manuala. Jezdzilem kawasaki versys 1000 i od 50km/h na 6 biegu ten 4 cylindrowiec ciągnie jak lokomotywa ma aksamitna pracę silnika.
    Pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Przyśpieszony weekend w Ratka-Motocykle w Mikołowie. Jazdy próbne, rabaty i darmowa hamownia

Wszyscy kochamy motocyklowe weekendy, a jeszcze bardziej, kiedy nie trzeba na nie czekać do piątku. Już od czwartku 25 maja w mikołowskim salonie Ratka-Motocykle...

Gdzie bawić się w weekend? Imprezy motocyklowe, zloty, spotkania, dni otwarte 25-28 maja 2023 [kalendarz, kiedy i gdzie zlot motocyklowy]

Jeżeli w najbliższy weekend planujecie integrację z innymi motocyklistami i chcecie wziąć udział w ciekawej imprezie, sprawdźcie rozkład jazdy na termin 25-28 maja. Zloty,...

Czy warto postawić na skutery i quady Kymco?

Skutery i quady stają się coraz bardziej popularnym środkiem transportu. Częściej można je napotkać na ulicach miast czy podczas pieszych wędrówek. Ogromną zaletą tych...

Już 27 maja Dni Otwarte i urodziny Liberty MotoStore w warszawskim salonie Yamaha Liberty Motors na Połczyńskiej

Nieważne czy jesteś fanem marki z trzema kamertonami w swoim logo, czy też nie, jeżeli jesteś motocyklistą/motocyklistką - to to wydarzenie jest zdecydowanie dla...

Pełnoletni związek. 18 lat współpracy BMW i Loncina – producenta motocykli marki Voge

Chiński koncern Loncin to jeden z największych na świecie producentów silników oraz kompletnych urządzeń i pojazdów. Od 2005 roku ściśle współpracuje z firmą BMW...