Urząd skarbowy traktuje całość wypłaty odszkodowania z polisy ubezpieczeniowej jako przychód podatnika. Mamy wyrok sądu w Gdańsku, który może wpłynąć na przyszłe orzecznictwa tego typu. Nie jest dobrze…

To przede wszystkim zła wiadomość dla przedsiębiorców, dotycząca nowych przepisów odnośnie kosztów używania samochodów osobowych. Jeżeli nawet podatnik wcześniej w swoich kosztach ujął tylko 75% wydatku na naprawę powypadkową pojazdu, musi zaliczyć jako przychód 100% odszkodowania wypłaconego przez ubezpieczyciela – to decyzja Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku. Wyrok ten zapadł 19.11.2019 r., ale nie jest jeszcze prawomocny.

Według Dziennika Gazety Prawnej jest to zły omen dla przedsiębiorców i wyznaczać może kierunek, w którym pójdzie orzecznictwo sądowe w przypadkach regulacji kosztów używania pojazdów do użytku służbowo-prywatnego. Według obowiązujących od niecałego roku przepisów, przedsiębiorca użytkujący pojazd do celów tzw. mieszanych, nie może potrącić od przychodu całości wydatków poniesionych na używanie samochodu osobowego, a jedynie ich trzy czwarte.

Przeczytaj koniecznie: Jaka kara za niezapłacenie podatku PCC-3 za motocykl czy samochód

W takiej sytuacji podatnik, który dokonał naprawy powypadkowej swojego pojazdu, może wrzucić w koszty jedynie 75% kwoty poniesionej na naprawę. I tutaj powstaje problem. Bo jeżeli podatnik otrzyma odszkodowanie za poniesione koszty naprawy od ubezpieczyciela (AC), fiskus twierdzi, że całość kwoty jest przychodem podatnika, a nie jedynie trzy czwarte tej kwoty.

Dochód uzyskany po otrzymaniu przelewu z ubezpieczalni jest przecież jedynie wirtualny, nie jest rzeczywistym przychodem. Wypłata ubezpieczenia nie wpływa na poprawę sytuacji ekonomicznej przedsiębiorcy, nie jest jego zyskiem, a jedynie zwrotem kosztów poniesionych na naprawę pojazdu. Podatek od tej kwoty jest w takiej sytuacji zupełnie bezzasadny, jednak gdański WSA uważa inaczej… Do czego nas to doprowadzi?

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.