śr, 23 Cze 2021

Wszystkie motocykle policyjne w Polsce: nie tylko Yamaha, Honda i BMW – jakie nowe modele, a jakie stare pełnią obecnie służbę

-

Obecnie Policja do swoich zadań wykorzystuje 907 motocykli. Park maszyn charakteryzuje duża różnorodność. Choć większość z nich to Hondy, Yamahy, Suzuki, BMW oraz Triumphy, to trafiają się rodzynki, jak chociażby Harley Davidson Road King, przekazany tamtejszej policji przez samorząd Rzeszowa. To w pewnym stopniu powrót do korzeni, ponieważ Sekcja Drogowa Policji Państwowej z okresu międzywojennego, w pierwszych latach swojego istnienia korzystała właśnie z motocykli produkcji tego amerykańskiego koncernu.

Trochę historii – okres międzywojenny

Policja Drogowa została utworzona 1 kwietnia 1937 r. i wyposażono ją w motocykle produkcji krajowej – Sokół 1000 oraz Sokół 600. Nie znaczy to, że przed utworzeniem tej jednostki przedwojenna Policja Państwowa (PP) nie korzystała z jednośladów, a nawet dwuśladów, bo powszechne było wykorzystywanie motocykli z koszem.

Jako ciekawostkę można podać, że w roku 1925 Policja Państwowa w czynnej służbie wykorzystywała 13 motocykli i 435 rowerów, za to policyjnych koni wierzchowych było aż 2295… Z początku Policja Państwowa korzystała prawie wyłącznie z motocykli marki Harley – Davidson i Indian, zarówno w wersji solo, jak i z koszem, a pierwszych zakupów dokonano na początku lat 20. Oprócz służby typowo patrolowej, wykorzystywano je również do pościgów za bandytami.

Policyjny-Harley-przedwojenna-policja

Wydatki na zakup motocykli i samochodów dla służb państwowych rosły wraz z umacnianiem się Polski i jej przemysłu. Z czasem motocykle amerykańskie zaczęły być wypierane, przez wspomniane już Sokoły różnych pojemności.

Milicja Obywatelska – nie tylko MZ-tki i Junaki

Po drugiej wojnie światowej do nowej służby trafiał sprzęt głównie radzieckiej produkcji, w tym – mające niemieckie korzenie – M-72 – również w wersji z koszem. Jednak wraz ze wzrostem liczby samochodów, większym i dynamiczniejszym ruchem drogowym, te ciężkie, powolne motocykle przestawały spełniać oczekiwania milicjantów.

milicja-obywatelska-junak-milicyjny-motocykl

I tak do służby zaczęły być kierowane Junaki (wykorzystywane, m.in.: jako motocykle pościgowe), a z czasem MZ-tki, które – dzięki filmom z okresu PRL – chyba najbardziej kojarzą nam się z Milicją Obywatelską. MZ ES 250 Trophy znana była m.in. z roli, jaką odegrała w filmie Nie lubię poniedziałku z 1971 roku.

nie-lubię-poniedziałku-MZ-TS-250

Okres PRL, to jednak nie tylko motocykle z krajów demoludowych. Zdarzały się również rodzynki, jak motocykle marki Honda, czy BMW, ale były używane głównie w celach reprezentacyjnych, do zabezpieczania wizyt przedstawicieli innych państw.

A jak jest teraz? Współczesne motocykle w policji

Policjanci na motocyklach wyjeżdżają na trasy z nastaniem wiosny, a sezon kończą późną jesienią, jeżdżąc dopóki tylko warunki na to pozwalają. Ich praca to głównie patrolowanie szos, ale także zabezpieczanie wizyt oficjeli, manifestacji, wydarzeń sportowych.

Do służby na motocyklach przyjmowani są policjanci, którzy nie tylko są w posiadaniu odpowiedniej kategorii prawa jazdy, ale również cechują ich wysokie umiejętności jazdy jednośladami. Doskonalenie techniki prowadzenia motocykli realizowane jest przez Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, które szkoli policjantów m.in. z zatrzymywania do kontroli drogowej, pilotażu, jazdy w kolumnie, jazdy w terenie oraz asysty motocyklowej.

csp-szkolenie-policjantów-CBF1000SA

W służbie CSP pozostaje kilkadziesiąt sztuk przeróżnych modeli motocykli, m.in.: FJR1300, FZ1 Fazer, FZ6 Fazer, CBF1000SA, a także terenowe DRZ 400 S oraz WR 450.

CZYTAJ DALEJ ->

Krzysztof Brysiak
Pasją motocyklową zarażony od dziecka, kiedy to wyobraźnię rozpalała Cezet 350 sąsiada. Zwolennik spokojnej jazdy, lubiący zachwycać się mijanymi widokami. Miłośnik prostych, klasycznych maszyn, potrafiący zachwycić się również nowoczesnym designem, w szczególności włoskim. Lubi przede wszystkim wyprawy w małym, kilkuosobowym gronie oraz samotne ucieczki od cywilizacji, hałasu i zgiełku. Dlatego też chętnie odkrywa wschodnie tereny Polski. W podróży nie rozstaje się z aparatem, bo fotografia to jego drugie hobby.

9 KOMENTARZE

  • Słowo to akurat jest:
   Na przykład w skład obecnego wyposażenia samej Komendy Głównej Policji wchodzą następujące modele motocykli:

   BMW – K1200S, K1200GT, R1200RT
   Hondy – CB 250, CBF1000A, NT700 Deauville, XL650V Transalp
   Suzuki – GN 125, GN 250, GSF650SA Bandit oraz quady LT-F250K4
   Yamaha – FJR1300A, FZ6 Fazer, XJ900SP
   Kawasaki – ZX9R Ninja…
   :)

 1. Tak z ciekawości – orientujecie się czy jeszcze gdzieś poza Warszawą są NT700 Deauville?
  Bo tak właśnie o tym dyskutowaliśmy na grupie Hondy ;)

 2. Były w 1991roku Harleye, 2 szt FXRP Puruit oraz FLHTP Electra Glide, wypożyczone przez entuzjastę, Harley Davidson w Warszawie p. Ehilczuka. Był to okres kiedy Policja poszukiwała i testowała marki i typy motocykli. Miałem okazję jeździć oboma tymi maszynami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Pościg za motocyklistą na warszawskiej Białołęce zakończył się wypadkiem policyjnego motocykla

Nie o takich zakończeniach pościgów chcielibyśmy was informować, ale stało się. Chociaż miało to być z pozoru normalne zatrzymanie do rutynowej kontroli, to efektem...

Ducati Diavel 1260 S w nowym malowaniu

Ducati Diavel jest motocyklem niezwykle rozpoznawalnym bez względu na to, w jakie kolory został odziany. Jednakże już od momentu pojawienia się na rynku kojarzy...

Świętuj z nami 75. urodziny! Let’s Vespa!

Vespa to, bez najmniejszego wątpienia, kultowa ikona świata skuterów. Od lat utożsamiana jest ze ponadczasowym stylem, świetnym designem oraz dobrym gustem. Uwielbiana przez gwiazdy...

Rękawice Racer – druga skóra dla twoich dłoni

Marka Racer, choć od niedawna na polskim rynku, w świecie dawno już zdążyła zdobyć uznanie. Jej specjalnością są rękawice, zarówno motocyklowe, jak również do...

Wejdź z głową do świata offroadu – nowy kask enduro Just1 J38

Kask Just1 J38 to ciekawa propozycja dla początkującego fana zmagań offroadowych. Założeniem włoskiego producenta z Pistoia było stworzenie produktu, który oddaje świetny stosunek jakości...