czw, 13 Maj 2021

Co grozi, jaki mandat, za jazdę motocyklem – crossem, enduro – po lesie i sam wjazd do lasu?

-

Offroadowe odcinki leśne przyciągają zwłaszcza tych motocyklistów, którzy dysponują motocyklami enduro i cross. Zdarza się również, że ze skrótów przez obszary zalesione korzystają użytkownicy cięższych motocykli szosowych. Co grozi za jazdę po lesie i z jakim mandatem musimy się liczyć?

Śledząc opisy niektórych modeli motocykli lub ogłoszenia o ich sprzedaży, wciąż można natrafić na hasło “dobry do jazdy po lesie”. Jest ono mocno archaiczne, ponieważ w Polsce od wielu lat panuje generalny zakaz poruszania się pojazdami silnikowymi po większości ścieżek i dróg leśnych, a tym bardziej poza nimi. Do niedawna w Unii Europejskiej wyjątkiem w tym względzie pozostawała Rumunia. Jednak kraj ten w 2020 roku również wprowadził podobny zakaz. Przyczyny tego stanu rzeczy wydają się dosyć oczywiste. To niszczenie ściółki, spaliny, płoszący zwierzynę hałas, a także możliwość wycieku toksycznych substancji lub wywołania pożaru przez gorące elementy pojazdów.

Gdzie można legalnie jeździć crossem lub niezarejestrowanym motocyklem bez homologacji?

Gdzie legalnie można jeździć?

Rozdział piąty ustawy o lasach reguluje zasady poruszania się po drogach leśnych. W największym skrócie, jazda pojazdem silnikowym jest możliwa wyłącznie po drogach publicznych, będących dojazdem do miejscowości, obiektu turystycznego, zakładu czy nieruchomości. Są one zazwyczaj wyraźnie oznaczone drogowskazami. O wykaz takich dróg można również zapytać w urzędach gmin, nadleśnictwach i punktach informacji turystycznej.

Przecież nie było zakazu wjazdu do lasu, ani szlabanu

Każda inna droga leśna jest niestety “terenem zakazanym” dla motocykli. Służby leśne nie mają obowiązku na każdej z nich stawiać szlabanu lub znaku zakazu wjazdu, wynika on z samych przepisów. Jednocześnie funkcjonariusze tych służb mają prawo zatrzymać każdy pojazd, który znajdzie się na ich terenie. Co zatem grozi za jazdę po lesie, czy sam wjazd do lasu? Za takie zachowanie, mimo zakazu, grozi mandat w wysokości od 20 do 500 zł, w zależności od tego, jaką szkodliwość takiego czynu stwierdzi strażnik leśny. Nie zostaną za to nałożone żadne punkty karne.

Jaka maksymalna kara za jazdę po lesie?

W przypadku ciężkich występków, takich jak uszkodzenie dużego fragmentu ściółki, zanieczyszczenie gleby płynami eksploatacyjnymi czy inne poważne zniszczenia, sprawa może zostać skierowana do sądu. Ten może ukarać kierowcę dotkliwą grzywną w wysokości nawet kilku tysięcy zł. Niech za przykład posłuży głośna sprawa kierowcy motocykla crossowego. Za jazdę po terenie Karkonoskiego Parku Narodowego i próbę wjechania w funkcjonariuszy kierowca został skazany na 15 tysięcy zł grzywny. To jednak skrajny przypadek i oczywiście nie zachęcamy do jego naśladowania.

Kara za brak prawa jazdy 2020. Co grozi za jazdę po zakazie, przed egzaminem, bez dokumentu przy sobie

Co z motocyklami cross, enduro ale elektrycznymi?

Generalnie kwestia wjazdu motocyklem do lasu jest u nas bardzo drażliwa. Zakazana jest nawet spokojna, rekreacyjna jazda, podczas gdy maszyny użytkowane przez firmy eksploatujące lasy (np. w celu pozyskania drewna) czynią znacznie większe szkody, nie tylko na drogach, ale też w samej strukturze lasu. Przepisy nie nadążają również za rozwojem nowych rodzajów pojazdów. Takich jak np. lekkie motocykle elektryczne, w których wyeliminowano praktycznie wszystkie zagrożenia dla środowiska i spokoju innych osób korzystających z uroków terenów leśnych.

Póki co, jeżdżąc motocyklem po lesie pozostaje zachować rozsądek, liczyć na przychylność funkcjonariuszy i po prostu na łut szczęścia. Chcąc pozostać w pełnej zgodzie z prawem, trzeba niestety zrezygnować z tego typu aktywności.

Motovoyager
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas treści nastawionej jedynie na kliki, która nie wnosi niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Indian ROADSHOW w Bieszczadach już od 3 do 6 czerwca 2021 – wpadnij przetestować najnowsze modele motocykli w BPM

Indian ROADHSHOW to najgrubsza impreza najstarszej amerykańskiej marki motocykli, która w tym roku odbędzie się na początku czerwca w przepięknych okolicznościach. Jeżeli chcecie przetestować...

Yamaha XSR 125 pojawi się w Europie?

W segmencie motocykli o pojemności 125 cm3 kupujący mają naprawdę ogromny wybór. Cieszy fakt, że producenci jednośladów coraz więcej uwagi poświęcają niewielkim pojemnościom, które...

BMW R 18 i R 18 z nowymi opcjami wyposażenia

BMW R 18 to model, który swoją premierą mocno namieszał w motocyklowym świecie. Nie ma się co dziwić - piękne połączenie wyjątkowego designu z...

Popraw prowadzenie swojego klasycznego Bonneville! Amortyzatory Fox w katalogu akcesoriów Triumpha!

W sezonie 2021 Triumph wypuszcza na rynek nowego Bonnevilla T120. Ten klasyczny motocykl urzeka wyglądem, a jego nowa odsłona ma jeszcze lepiej się prowadzić....

Prawdziwy przyjaciel podróży. Suzuki V-Strom 650/XT Travel Pack Edition [test, opinie, dane techniczne, cena]

W podróży najlepiej sprawdza się zaufany przyjaciel. Ktoś, kto nie zawiedzie, dotrzyma kroku oraz pomoże dotrzeć do celu z uśmiechem na twarzy. Postanowiłem sprawdzić,...