Wypadek motocyklowy prędzej czy później przydarzy się niestety prawie każdemu z nas. Zamiast ufać własnemu szczęściu dowiedz się jak uniknąć tej wątpliwej przyjemności. Oto 9 najczęstszych przyczyn wypadków oraz rady jak ich unikać.

Jazda motocyklem jest niebezpieczna. Mimo rozmaitych teorii na ten temat statystyki pozostają nieubłagane: motocykliści jako ofiary wypadków są poszkodowani częściej i dotkliwiej niż kierowcy samochodów. Oprócz oczywistych przyczyn, takich jak skromna ochrona bierna kierowców jednośladów, dochodzą także powody, które w znacznie większym stopniu zależą od samych bikerów.

Z wielu z nich czasem nie zdajemy sobie sprawy ulegając rozmaitym przyzwyczajeniom, nawykom lub manipulacjom. Aby uświadomić sobie jakie znaczenie dla bezpieczeństwa ma samokontrola wystarczy przejrzeć nasz dział z wypadkami, gdzie znajduje się mnóstwo przykładów jak nieodpowiednie towarzystwo lub brak przewidywania podstawowych zagrożeń prowadzi do katastrofy. Oto 9 najczęstszych przyczyn wypadków motocyklowych i rady jak ich unikać.

1. Lewoskręt nadjeżdżającego samochodu

Przed-skrzyżowaniem-bądź-przygotowany-na-wszystkoJedna z najczęstszych przyczyn wypadków. Kierowca źle ocenia twoją odległość i prędkość, decyduje się skręcać zajeżdżając ci drogę.

Jak unikać: po prostu bierz pod uwagę, że dojeżdżając do skrzyżowania możesz spodziewać się niespodzianki. Jednym z twoich zadań jako motocyklisty jest przewidywanie możliwych opcji zdarzeń. Przejeżdżanie pełną łychą skrzyżowania „na pewniaka” jest dobre dla kamikadze. Niewielka prędkość, palce na prawej klamce i zaplanowana droga ucieczki będą wskazane. Obserwuj koła samochodu, to one pierwsze podpowiedzą ci ruch pojazdu.

2. Żwir na zakręcie

_WBC0070Śmigasz po winklach aż miło aż tu nagle w szczycie jednego ze ślepych zakrętów piach, który został po deszczu albo po przejeżdżającej wywrotce. Mogą to być także liście lub odchody zwierzęce.

Jak unikać: po pierwsze postaraj się nie wjeżdżać w to „coś” lub, w najgorszym razie, przejechać to na wyprostowanym motocyklu. Jedź w sposób, który umożliwi reakcję na każde zagrożenie. Pamiętaj o zasadzie „wolny najazd, szybki wyjazd”, wchodź w zakręty szeroko by zwiększyć widoczność zakrętu. Patrz tam, gdzie chcesz jechać, nie pod koło. Trenuj hamowanie awaryjne by wiedzieć jak wykorzystać je w takich sytuacjach.


Dobre Sklepy Motocyklowe polecają akcesoria, które ochronią twój motocykl:

Gmole lub, jeśli ktoś woli, crashbary – ratują przed konsekwencjami gleby. Dzięki nim jazda po upadku jest bardzo realna (link)

Kolejnym przydatnym produktem jest osłona silnika przed uderzeniami kamieni (link)

I na koniec prewencja trochę innego typu. Rozszerzenie nóżki bocznej powodujące, że parkowanie poza asfaltem jest bezpieczne. Nóżka nie wbije się w podłoże (link)
ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.