pon., 15 sie 2022

4 zasady jazdy motocyklem zimą. Spokojnie, uważnie, z manetką jak z jajkiem [PORADY]

-

Zima to ostatnio pojęcie dość umowne. Jeżeli komuś kojarzy się ona z mocnymi opadami śniegu i mrozem, to raczej powinien zdefiniować na nowo swoje skojarzenia…  Ale kilka zasad jazdy zimą warto znać.

W temperaturach oscylujących w okolicy zera zachowanie motocykla zauważalnie się zmienia. Spowodowane to jest trudniejszymi warunkami, w jakich pracują elementy ruchome. Gęstniejące w niskich temperaturach płyny i smary zmieniają charakter pracy. Inaczej zachowują się między innymi zawieszenia i osprzęt sterujący. Właściwe przygotowanie do jazdy to przygotowanie motocykla oraz przygotowanie kierowcy.

1. Bez gwałtownych ruchów

Jazda zimą (1)Prawą manetkę, klamki, dźwignię zmiany biegów i kierownicę traktuj jak jajko: wszystkie manewry muszą być maksymalnie płynne i odpowiednio wcześniej zaplanowane. Niska temperatura oraz zanieczyszczona powierzchnia jezdni (liście, resztki rozpuszczonego śniegu, sól i błoto) zmniejszają tarcie, dzięki czemu o wiele łatwiej o uślizg.

2. Wyostrz zmysły

Jazda zimą (5)Zmienione okoliczności wymuszają dostosowanie techniki jazdy. Ospałe w niższych temperaturach zmysły powinny być wspierane przez odpowiednie zachowania. Zimą nie ma miejsca na leniwe rozglądanie się po okolicy. Każdy zmysł musi być podporządkowany natychmiastowej reakcji.

3. Startuj i hamuj ospale

Jazda zimą (3)Ruszanie i przyspieszanie w warunkach zmniejszonej przyczepności zmusza do wzmożonej czujności. Ratowanie się z sytuacji poślizgu tylnego koła przy jeździe na wprost jest stosunkowo łatwe i wymaga podstawowych umiejętności, które można wyćwiczyć samemu. Trudniejsza jest sytuacja, w której tylne koło łapie uślizg w skrętu. W takich sytuacjach pozostaje balansowanie i kontrowanie kierownicą, oczywiście przy zredukowaniu przyczyny poślizgu – przyspieszenia.

Mniejsze tarcie to między innymi wydłużona droga hamowania i słabsze trzymanie w zakręcie. Nowoczesne motocykle wyposażone w ABS, niwelujący skutek popełnienia błędu przy hamowaniu, czyli doprowadzenia do poślizgu koła, pomogą w trudnych warunkach. Pamiętać należy o zasadach używania motocykla z ABS-em. W motocyklach bez ABS możemy w pewnych sytuacjach zastosować hamowanie pulsacyjne.

Jednak taki manewr wymaga wcześniejszego przygotowania i wyćwiczenia – najlepiej oczywiście na tym motocyklu, na którym ma być zastosowany. Skrócenie czasu reakcji w sytuacji kryzysowej możemy uzyskać poprzez jazdę z trzymaniem dwóch palców, wskazującego i środkowego na klamkach sprzęgła i hamulca.

4. Bądź gotów na ekstremum

Jazda zimą (4)Manewry awaryjne ze względu na ich graniczące z maksimum wykorzystanie przyczepności są dość ryzykowne. Przy omijaniu przeszkody pomóc może balansowanie ciałem w układzie kierowca-motocykl, choć tylko w przypadkach, o których można powiedzieć, że zabrakło bardzo niewiele. W przypadku podróżowania na dłuższych odcinkach może się zdarzyć, że rzadko używane elementy sterujące w niskich temperaturach będą zamarzać, powodując utrudnienia w jeździe.

Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas treści nastawionej jedynie na kliki, która nie wnosi niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Benelli Week 2022 – kiedy odbędzie się zlot i co czekać będzie na posiadaczy motocykli z Pesaro?

Benelli w końcu podało datę kolejnego już zlotu fanów marki, ale także poinformowało o atrakcjach, które będą czekać na przybyłych uczestników. Tegoroczna impreza pod nazwą...

Motocyklista z zakazem prowadzenia pojazdów na widok policji przewrócił się – był pod wpływem narkotyków

Z pewnością gdyby nie strachliwa reakcja kierowcy motocykla to jazda z sądowym zakazem uszłaby mu na sucho. Tak czy inaczej policjanci z lubuskiej policji...

Honda Africa Twin 750 – udany click bait czy wyciek gorącej premiery? [VIDEO]

Wyobraźcie sobie, że już w niedalekiej przyszłości na rynku pojawi się Africa Twin 750. Ależ byłaby to gorąca nowość, która mogłaby konkurować w mocno...

Chasing Crystal, czyli Amerykanka samotnie zwiedzająca Świat na Dominatorze 250 [WYWIAD]

Do zaprzyjaźnionego warsztatu motocyklowego - SpeedBike Przemka Badowskiego - na błahą naprawę przyjeżdża dziewczyna na swojej Hondzie Dominator 250. Okazuje się, że ta kobieta...

Harley-Davidson Electra Glide, który należał do Elvisa Presleya wystawiony na aukcję

Motocykle kolekcjonerskie biją co rusz kolejne rekordy cenowe, a eksperci twierdzą, że egzemplarz należący do Elvisa Presleya należeć będzie do jednego z najdroższych jednośladów...