pt, 14 Maj 2021

Wypadki z udziałem motocyklistów – policyjne statystyki nadal przerażają

-

Komenda Główna Policji opublikowała dane dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego w 2020 r. Niestety, duża ich część poświęcona jest motocyklistom.

Jest nas coraz więcej

Liczba kierujących jednośladami rośnie z każdym rokiem. Tendencja ta nie została zachwiana nawet w pierwszym roku pandemii. W ubiegłym roku przybyło bowiem blisko 5% zarejestrowanych jednośladów, w porównaniu z rokiem 2019. Na dzień 31 grudnia 2020 roku było ich 1 669 138 sztuk. W zestawieniu z rokiem 2011 oznacza to wzrost o 156,1%.

Ministerstwo Finansów: kwota najwyższego mandatu w Polsce zostanie wielokrotnie zwiększona

Jest bezpieczniej

Policyjne dane wskazują na znaczący spadek wypadków drogowych w 2020 roku, bo aż o 22,3%. Na szczęście maleje też liczba ofiar śmiertelnych (o 14,4%) oraz rannych (o 25,4%).

Motocykliści, jako uczestnicy wypadków

Kierujący motocyklami (łącznie z tymi do 125 cm3) byli w zeszłym roku sprawcami 929 wypadków. W ich wyniku śmierć poniosło 158, a rannych zostało 871 osób.

Motocykliści byli natomiast ofiarami w 1923 zdarzeniach. Niestety, dla 233 z nas zakończyły się one śmiercią, a w 1699 przypadkach odniesieniem ran.

Nie jest zaskakujący fakt, że największa liczba tego typu zdarzeń przypada na miesiące letnie, a w szczególności lipiec (19,1%) oraz sierpień (17,2%).

W ciągu dwóch weekendowych dni dochodzi natomiast do blisko 40% wypadków, w których uczestniczą motocykliści.

Do zderzenia dochodzi głównie z samochodami osobowymi (851 przypadków) i ciężarowymi o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony (51 przypadków).

Przyczyny wypadków

Główne przyczyny zdarzeń, w których poszkodowanym został motocyklista, to:

  1. nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu – 73%
  2. nieprawidłowy manewr skrętu – 7%
  3. nieprawidłowa zmiana pasa ruchu – 6%
  4. nieprawidłowe wyprzedzanie – 4%
  5. niezachowanie bezpiecznej odległości – 2%

Natomiast w przypadku, gdy kierujący motocyklem był sprawcą, głównymi przyczynami wypadków były:

  1. niedostosowanie prędkości do warunków – 58,8%
  2. nieprawidłowe wyprzedzanie – 10,1%
  3. niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami – 9,3%
  4. nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu – 6,1%
  5. nieprawidłowe zachowanie wobec pieszego – 3,0%

Najbardziej zatrważający jest fakt, że aż w 103 przypadkach motocyklista był pod wpływem alkoholu lub innego podobnie działającego środka.

Wiek sprawców

Najwięcej wypadków powodują osoby w wieku 25 – 39 lat – 42,5% oraz w wieku 40 – 59 – 29%. Jest to tym samym zaprzeczenie powszechnej opinii, że sprawcami są głównie osoby z krótkim motocyklowym stażem.

Wyruszając na motocyklowe szlaki pamiętajmy o bezpieczeństwie swoim i naszych pasażerów tak, aby nigdy nie trafić do policyjnych statystyk.

Krzysztof Brysiak
Krzysztof Brysiak
Pasją motocyklową zarażony od dziecka, kiedy to wyobraźnię rozpalała Cezet 350 sąsiada. Zwolennik spokojnej jazdy, lubiący zachwycać się mijanymi widokami. Miłośnik prostych, klasycznych maszyn, potrafiący zachwycić się również nowoczesnym designem, w szczególności włoskim. Lubi przede wszystkim wyprawy w małym, kilkuosobowym gronie oraz samotne ucieczki od cywilizacji, hałasu i zgiełku. Dlatego też chętnie odkrywa wschodnie tereny Polski. W podróży nie rozstaje się z aparatem, bo fotografia to jego drugie hobby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Wyraźny wzrost sprzedaży motocykli w Polsce w kwietniu 2021 roku

Niezmiernie cieszyć może fakt, że Polacy coraz chętniej kupują swoje dwa kółka, a jeszcze bardziej, że znacznie rośnie liczba zarejestrowanych nowych motocykli. Wobec tego...

Jak sprawdzić punkty karne? Zrób to bez wychodzenia z domu [PORADNIK]

Jeżeli często zdarza wam się na drogach spotkanie z policjantami, które niekoniecznie jest rutynową kontrolą, to warto trzymać rękę na pulsie, tzn. wiedzieć ile...

Czym jest scrambler? Co to za motocykl? Czym się charakteryzuje [Benelli, Ducati, Triumph]

Dawno, dawno temu, kiedy na rynku motocyklowym nie było jeszcze takich podziałów, a motocykl miał być przede wszystkim uniwersalnym pojazdem, służącym do przemieszczania się...

BMW R 18 i R 18 z nowymi opcjami wyposażenia

BMW R 18 to model, który swoją premierą mocno namieszał w motocyklowym świecie. Nie ma się co dziwić - piękne połączenie wyjątkowego designu z...

Starcie miejskich urwisów – Zontes 310R i BMW G 310 R 2021 [dane techniczne, test, opis]

Przeznaczeniem prezentowanych motocykli nie są długie wyprawy, tory wyścigowe czy bezdroża. Jest jednak miejsce, gdzie sprawują się nad wyraz dobrze, sprawdzając się lepiej od...