Ambulans, który zakupiła Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy, to najnowocześniejszy w Polsce pojazd do ratowania życia. Kosztował niespełna 800 000 złotych i zbudowany jest na wzór karetek pogotowia ze Stanów Zjednoczonych. Co ważniejsze, jej patronem został zmarły Grzegorz Piórkowski.

Grzegorz Piórkowski był ratownikiem medycznym, który swoją służbę pełnił na motocyklu BMW S 1000 XR. Jak ważne są motocykle w służbie zdrowia niech zobrazują wam liczby – w 2019 roku XR-a wyjeżdżała aż 397 razy, aby ratować ludzkie życie.

Niestety w czasie jednego z wyjazdów, pod koniec października ubiegłego roku, zginął podczas dyżuru, jadąc motoambulansem do chorego. Nowa karetka nie będzie tylko najnowszym pojazdem tego typu w Polsce, ale również będzie wyjątkowa z tego powodu, że jej patronem został zmarły medyk. Jego zdjęcie widnieje na karoserii auta.

Jest to ambulans typu kontener, czyli o prostych ścianach. Podobnymi jeżdżą amerykańscy paramedycy, co można zobaczyć na filmach. Nosze umiejscowione są na środku, dzięki temu pacjenta można zabezpieczyć z każdej strony i wykonywać czynności ratunkowe i z prawej, i z lewej strony, a także zza głowy poszkodowanego. W typowej karetce – furgonie jest to niemożliwe. Dodatkowo nosze są podnoszone elektrycznie. Pojazd automatycznie się dezynfekuje, a część do przewozu pacjentów można w razie potrzeby zdemontować i przenieść na inne podwozie. Karetka może także przewozić chorych o dużej masie ciała – powyżej 300 kg. Do tej pory był z tym kłopot… – powiedział podczas prezentacji wozu Krzysztof Wiśniewski, kierownik Działu Usług Medycznych i Szkoleń WSPR w Bydgoszczy.

Pieniądze na zakup ambulansu pochodziły z Ministerstwa Zdrowia i funduszy unijnych.

397 razy ratował życie. Poznajcie najważniejsze BMW S 1000 XR w Polsce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.