Bydgoszcz to kolejne polskie miasto, w którym pracują motocyklowe ambulanse. Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego poszczycić się może wyjątkowo częstą i skuteczną pracą swojego motoambulansu, który w tym sezonie zaliczył rekordową liczbę interwencji.

Na bydgoskich ulicach nowiutkie BMW S 1000 XR pomalowane w jaskrawe kolory można było spotkać już od początku maja, aż do końca października – był to najdłuższy sezon w historii bydgoskiego Motocyklowego Ratownictwa Medycznego – mówi Krzysztof Wiśniewski z  Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy. 

Rekordowy, najdłuższy czas jego sezonowej pracy przełożył się na, również rekordową, liczbę interwencji. Do różnych zdarzeń motoambulans wyjeżdżał aż 397 razy! Jego kierowcy nieśli pomoc ofiarom wypadków drogowych, omdleń i urazów, ratowali życie przywracając akcję serca, ale też pomagali w przypadkach typowo internistycznych. 

W roku 2018 motocyklowi ratownicy wyjeżdżali 350 razy, a w 2017 250 razy. Skąd taka duża, ciągle rosnąca liczba interwencji? Okazało się, że motoambulans sprawdził się jako najszybszy środek transportu, któremu nie straszne są korki, wąskie arterie i typowe miejskie przeszkody. Na miejscu ratownik na motocyklu meldował się średnio w 4 minuty po przyjęciu zgłoszenia. To również rekordowy wynik, nieosiągalny dla zwykłej karetki.

Motoambulans wyposażony jest nie tylko w wykwalifikowanego ratownika, ale także w najpotrzebniejszy sprzęt do ratowania ludzkiego zdrowia i życia, którego arsenał jest bardzo zbliżony do tego, czym dysponuje czterokołowa karetka.  W skład wyposażenia motocyklowego ambulansu wchodzą między innymi: pełny zestaw leków, przyrządów służących do udrażniania dróg oddechowych, butla z tlenem, płyny infuzyjne, zestaw opatrunkowy, defibrylator itp. 

Motoabmulansem jeździ aż sześcioro ratowników. Mają oni na miejscu zupełnie inne zadania niż załoga karetki, w skład której wchodzą przeważnie trzy osoby. Ratownik na motocyklu musi poradzić sobie ze wszystkim sam do czasu przyjazdu wsparcia. To bardzo trudne zadanie. 

BMW S 1000 XR to nowy nabytek Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy. Jeżdżący nim motocykliści chwalą go za moc oraz elektronikę, która wybacza błędy kierowcy i ułatwia codzienną pracę w każdych warunkach pogodowych.

Ciężka, odpowiedzialna i niebezpieczna praca, jaką wykonują moto-ratownicy, zasługuje na szacunek nas wszystkich. Dziękujemy!

źródło: https://pomorska.pl/

odwiedźcie też: https://www.facebook.com/motoambulansbydgoszcz/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.