Wielki powrót Junaka M10 – w Indiach rusza produkcja dokładnej kopii kultowego polskiego modelu

-

Hindusi stają się specjalistami w produkcji motocykli klasycznych, których korzenie techniczne i wizualne sięgają lat 60. ubiegłego wieku. Marki takie jak Royal Enfield, Jawa, czy BSA należą już do portfolio ogromnego koncernu Mahindra. Teraz czas na polskiego Junaka! Poznajcie Dhirę M10 o pojemności 349 cm3.

Włodarze koncernu już jakiś czas temu zwrócili uwagę na kultowy w Polsce model Junaka, produkowany w Szczecińskiej Fabryce motocykli w latach 1956-1965. Próbowali przejąć prawa do marki od polskiego właściciela, ale nie udało im się to. Dlatego też postanowili skopiować Junaka M10 praktycznie w stopniu idealnym.

Silnik identyczny, a mocniejszy

Wielki powrót Junaka M10 – w Indiach rusza produkcja dokładnej kopii kultowego polskiego modelu

Nowa konstrukcja będzie wyposażona w hamulce bębnowe, gaźnik i nie będzie posiadać żadnej elektroniki. Ta 350-tka będzie generować 24 konie mocy i 32 Nm. Mimo identycznej konstrukcji silnika, udało się zwiększyć jego osiągi dzięki zastosowaniu precyzyjniejszej obróbki materiałowej i użyciu lżejszych stopów, z których odlano korbowody i wał. Od oryginału będzie różnił się tylko materiałami użytymi do jego produkcji oraz osiągami. Wszystkie szczegóły techniczne jego budowy będą jeden do jednego – takie same.

 

Junak M bok

Dhira, czyli Junak

Jako że Hindusi nie mają prawa do używania znaku towarowego i nazwy marki Junak, która należy do polskiej firmy Almot, swój produkt będą sprzedawać pod nazwą Dhira, co w wolnym tłumaczeniu z języka hindi znaczy to samo, co polskie junak – młody nieustraszony, odważny mężczyzna. Oznaczenie M10 zostało jednak zachowane.

Wielki powrót Junaka M10 – w Indiach rusza produkcja dokładnej kopii kultowego polskiego modelu

Dhira M10 nie będzie dostępna na rynku europejskim, ale producent zapowiada sprzedaż tego modelu wszędzie, gdzie nie ograniczają tego normy spalania. Na pewno jakaś polska firma zajmie się importem tych maszyn, a wtedy rama z papierami do Junaka M10 z 1962 roku będzie warta majątek, jeśli wiecie o co nam chodzi…

Indyjskie motocykle – Royal Enfield [Classic 350, Himalayan], Bajaj [Dominar 125, 400], Mahindra [Jawa, BSA], TVS, Hero Motocorp. Historia, opinie, wikipedia | Artykuł – Motovoyager

Koncern Mahindra – co to takiego?

Mahindra Group to jedno z największych indyjskich konsorcjów, działające w różnych branżach, takich jak motoryzacja, IT, nieruchomości, finanse, a także rolnictwo i przemysł obronny. Według danych z 2021 roku, wartość Mahindra Group wynosiła około 19,4 miliarda dolarów.

W skład Mahindra Group wchodzi wiele znanych marek, w tym m.in.:

  • Mahindra & Mahindra – producent samochodów, ciężarówek, traktorów i innych maszyn rolniczych
  • Tech Mahindra – firma zajmująca się usługami IT i doradztwem biznesowym
  • Mahindra Holidays & Resorts – sieć hoteli i ośrodków wypoczynkowych
  • Mahindra Finance – firma specjalizująca się w usługach finansowych dla klientów korporacyjnych i indywidualnych.

Mahindra Group jest również właścicielem klubu IPL (Indian Premier League) – Mumbai Indians, który jest jednym z najbardziej popularnych zespołów w indyjskiej lidze krykieta.

Motocyklowe prima aprilis 2024. Dziękujemy, przepraszamy, co złego to nie my!

Motovoyager
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas artykułów nastawionych jedynie na kliki, nie wnoszących niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

15 KOMENTARZE

  1. Z tym Junakiem, to może i wkrętka na 1.04. , ale SHL to Hindusi przecież klepali, tylko nie mam pewności czy mieli licencję, czy pod swoją jakąś nazwą.

  2. Super tylko dlaczego w Indiach. No cóż można pomyśleć że to tak jak za komuny że ten ustrój też nie pozwoli na produkcję motocykla jakże o polskiej duszy motoryzacji. Nic się w naszym kraju nie opłaca produkować i kto tu mówi że komuny nie ma od co tyle na ten temat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY