Ostatnich kilka dekad przyniosło dynamiczny rozwój branży motocyklowej w Indiach. Kraj ten stał się znany nie tylko jako producent tańszych modeli dla uznanych marek, ale również jako samodzielny, istotny gracz na światowym rynku motocykli. Szukając alternatywy dla drogich maszyn europejskich i japońskich, a jednocześnie chcąc uniknąć marek chińskich, warto przyjrzeć się ofercie producentów z Półwyspu Indyjskiego.
Indyjscy producenci motocykli wciąż zmagają się z mocno nieaktualnym i krzywdzącym wizerunkiem małych firemek, w których bosi i niezdrowo szczupli pracownicy klepią w ciasnych halach wątpliwej jakości pojazdy. Tymczasem wiele z nich to ogromne koncerny dysponujące ultranowoczesnymi, skomupteryzowanymi zakładami oraz dużymi centrami badawczo-rozwojowymi.
Bajajem Dominarem 400 na Antarktydę? Bo liczy się przygoda, nie sprzęt
Indyjskie firmy motocyklowe zdobyły uznanie dzięki swojej innowacyjności, jakości i dostępności cenowej. Przyjrzyjmy się kilku wiodącym firmom motocyklowym z Indii, z których część działa na naszym rynku jako osobne podmioty, a część w kooperacji z innymi firmami.
Royal Enfield: Tradycja i styl
To jeden z najstarszych producentów motocykli w Indiach, jeśli nie najstarszy. Royal Enfield to firma o brytyjskich korzeniach, której początki sięgają XIX wieku. W latach 50. XX wieku motocykle te trafiły do Indii na zamówienie tamtejszej armii. Wytrzymałe, niezawodne i proste w serwisowaniu Bullety znakomicie odnalazły się w ciężkich i zróżnicowanych warunkach. Zaczęto je więc początkowo montować na miejscu z części dostarczanych z Europy, a następnie przejęto całość produkcji. Obecnie Royal Enfield jest całkowicie indyjską firmą, należącą do koncernu Eicher Motors.
Obecnie w ofercie Royala znajdziemy kilka rodzin modelowych. Podstawowa tzw. „platforma J” to single o pojemności ok. 350 cm3. Znajdziemy tu HNTR 350, Classic 350, Meteor 350 oraz najnowszego Bulleta 350, który właśnie wchodzi do salonów i podtrzymuje ponad 90-letnią historię tego modelu. Następnie mamy Himalayana 411 i Scrama 411, napędzane singlem chłodzonym powietrzem, oraz najnowszego Himalayana 452 z nowym, 40-konnym silnikiem chłodzonym cieczą.
Flagowa seria modeli Royal Enfield to rzędowe twiny o pojemności 650 cm3 i mocy 47 KM. Znajdziemy w niej cruisera Super Meteor 650, customa Shotgun 650 oraz klasyczne nakedy Interceptor 650 i Continental GT 650. W drodze jest jeszcze Classic 650. Polskim importerem motocykli Royal Enfield jest firma Arrow z Katowic, a salony marki znajdują się w Warszawie, Katowicach, Krakowie i Poznaniu.
Bajaj Auto: Innowacyjność i zróżnicowanie
Bajaj Auto to kolejny gigant motoryzacyjny z Indii, który zyskał rozpoznawalność na całym świecie. Firma ta znana jest nie tylko z produkcji motocykli, ale także skuterów i trójkołowców. Bajaj ma za sobą długą drogę, która rozpoczęła się w 1945 roku od produkcji skuterów Chetak. W 1986 indyjska firma skupiła się na motocyklach i zanotowała bardzo szybki wzrost.
Godnym uwagi aspektem działalności Bajaj jest strategiczne partnerstwo ze znanymi światowymi gigantami motocyklowymi. Współpraca z Kawasaki od 1984 r. i KTM od 2007 r. znacząco wzmocniła jej możliwości technologiczne i portfolio produktów, umożliwiając zaoferowanie szerokiego wyboru motocykli przeznaczonych dla różnych grup klientów. Chociaż współpraca z Kawasaki zakończyła się w 2017 r., postęp technologiczny i wiedza specjalistyczna zdobyte podczas tych partnerstw w dalszym ciągu stanowią podstawę solidnej oferty produktów.
Bajaj działa nie tylko w Indiach, ale także w ponad 70 krajach na całym świecie. Indyjski koncern jest właścicielem niemal 50% udziałów w KTM, a w jego zakładach produkowane są mniejsze modele marek KTM i Husqvarna. Polskim importerem motocykli firmy Bajaj jest Romet Motors, który oferuje na naszym rynku modele Dominar D400 i Pulsar NS 125.
TVS Motor Company: konsekwentny rozwój
TVS Motor Company to indyjski producent motocykli, którego historia zaczęła się w 1911 od małej firmy transportowej. W kolejnych latach, przy wsparciu brytyjskich inwestorów, TVS zaczęło produkcję części samochodowych. W 1976 roku na indyjskie ulice wyjechały pierwsze motorowery tej marki. Przełomem było wejście w strategiczne partnerstwo z koncernem Suzuki w 1987 roku, które dało impuls do dużego skoku rozwojowego. Firmy rozeszły się w 2001 roku, a TVS Motor stał się dużym, niezależnym producentem.
W 2015 roku, we współpracy z francuskim Sherco, TVS stworzył pierwszy indyjski zespół startujący w Rajdzie Dakar. Niedługo później rozpoczęła się trwająca do dziś produkcja najmniejszych modeli motocykli BMW – G 310 R i G 310 GS. Z kolei w 2017 roku TVS przejął upadłą brytyjską markę Norton Motorcycles i powoli ją odbudowuje. Indyjska firma działa obecnie w ponad 80 krajach świata i ma niedługo wejść samodzielnie na rynki europejskie.
Hero MotoCorp: Największy producent motocykli na świecie
Hero MotoCorp jest największym producentem motocykli na świecie pod względem ilości jednostek produkowanych rocznie (5,7 mln w 2023 roku). Firma ta rozpoczęła swoją działalność w 1984 roku pod nazwą Hero Honda, a następnie, po wykupieniu udziałów od Japończyków, jako Hero MotoCorp.
Firma jest znana z produkcji ekonomicznych i niezawodnych motocykli, takich jak Splendor i Passion, które są popularne zarówno w Indiach, jak i na rynkach zagranicznych. Warto wspomnieć, że fabryczny team Hero MotoCorp od 2017 roku startuje w Rajdzie Dakar, a w czasie ostatniej edycji, jego zawodnik – Ross Branch – znalazł się na drugim miejscu w klasyfikacji generalnej.
Mahindra: kolekcjoner znanych marek
Mahindra to prawdziwy motoryzacyjny (choć nie tylko) gigant. Firma działa od 1945 roku i na przestrzeni lat współpracowała z wieloma uznanymi światowymi producentami. Wytwarza auta osobowe, ciężarówki, ciągniki rolnicze i inne maszyny pod własną marką, jest również właścicielem znanych marek zachodnich.
W 2014 roku Mahindra przejęła większośc udziałów Peugeot Motorcycles, dużego europejskiego producenta skuterów i trójkołowców. Stworzyła również oddział Classic Legends, który przywrócił na rynek legendarne marki Jawa i BSA.