Raport policji o wypadkach drogowych w 2023 roku. Czy sytuacja motocyklistów się poprawiła? Ilu z nas zginęło na drogach w sezonie 2023? [statystyki]

-

Polska policja opublikowała szczegółowy raport dotyczący zdarzeń drogowych w całym 2023 roku. Napawa on ostrożnym optymizmem. Na polskich drogach jest coraz bezpieczniej i w każdej grupie kierowców i pieszych widać stałe spadki liczby ofiar. Jak na tym tle wypadają polscy motocykliści i ich pasażerowie?

Jak by na to nie patrzeć, ciągła modernizacja infrastruktury drogowej w połączeniu z zaostrzeniem prawa i skutecznymi środkami jego egzekwowania przyniosły efekt. W ostatniej dekadzie ogólna liczba wypadków drogowych wyraźnie spadła – z niecałych 35 tys. rocznie w 2014 roku, do niecałych 21 tys. w 2023. Wyraźnie spadła w tym okresie również liczba ofiar śmiertelnych – z 3202 do 1893. 

Zderzenie na pasie rozbiegowym w Zamościu. Policja wstępnie wskazała sprawcę wypadku, burza w komentarzach [film, video]

W 2023 roku najwięcej wypadków drogowych zdarzyło się województwie mazowieckim – 2799, w tym 1058 w samej Warszawie i okolicach. Tutaj również było najwięcej zabitych, łącznie 307 osób. Natomiast najwięcej ofiar śmiertelnych w stosunku do ogólnej liczby zdarzeń drogowych odnotowano w woj. podlaskim – aż 21,9 na 100 wypadków. Dla porównania, w woj. małopolskim było to zaledwie 5,3/100.

Idealne warunki do jazdy, idealne do wypadku

Do największej liczby wypadków dochodziło w okresie letnim, między czerwcem a wrześniem, najczęściej w poniedziałki i piątki w popołudniowych godzinach szczytu. Najpopularniejszym miejscem dla zdarzeń drogowych były… proste odcinki dróg, w dodatku za dnia i przy dobrych warunkach atmosferycznych. Na skrzyżowaniach groźnych sytuacji było o połowę mniej. Choć większość wypadków wydarzyła się na obszarze zabudowanym, to w wyniku zdarzeń mających miejsce poza tym obszarem zginęło więcej osób. W co piątym wypadku zginął człowiek, podczas gdy w obszarze zabudowanym w co dwudziestym.

Raport policji o wypadkach drogowych w 2023 roku. Czy sytuacja motocyklistów się poprawiła? Ilu z nas zginęło na drogach w sezonie 2023? [statystyki]

Z winy kierujących pojazdami, wśród których ponad 70% to mężczyźni, doszło do aż 91% zdarzeń. Za to z winy pieszych, często niesłusznie obwinianych, niecałe 5%. Nie jest zaskoczeniem, że za największą liczbę wypadków odpowiadają kierowcy samochodów osobowych – 73,5%.

Udział motocyklistów w wypadkach drogowych w 2023 roku

Przyjrzyjmy się najbardziej interesującym dla nas statystykom dotyczącym wypadków z udziałem motocyklistów. W 2023 roku kierujący motocyklami spowodowali łącznie 747 wypadków (155 z nich motocyklami do 125 cm3), w których zginęło 117 osób. Motocykliści grzeszyli głównie niedostosowaniem prędkości do warunków, niezachowaniem bezpiecznej odległości i nieprawidłowym wyprzedzaniem.

Raport policji o wypadkach drogowych w 2023 roku. Czy sytuacja motocyklistów się poprawiła? Ilu z nas zginęło na drogach w sezonie 2023? [statystyki]
Fot. Bartłomiej Buczkowski

Natomiast ogólna liczba ofiar wśród motocyklistów w 1947 wypadkach w 2023 roku to 189 zabitych i 758 ciężko rannych wśród kierujących oraz odpowiednio 7 i 60 wśród ich pasażerów. Do 54,9% wypadków, w których poszkodowani zostali motocykliści lub ich pasażerowie, przyczynili się inni użytkownicy dróg, szczególnie kierujący samochodami osobowymi. Główne przyczyny są niezmienne od lat – nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowy manewr skrętu i nieprawidłowa zmiana pasa ruchu. Najgorszymi miesiącami były czerwiec i sierpień, w których życie straciło 37 i 39 motocyklistów. Do największej liczby zdarzeń dochodziło w weekendy, szczególnie w niedziele.

Są to niestety gorsze statystyki niż w 2022 roku. Doszło do większej o 6,6% liczby wypadków z udziałem motocyklistów, w których było o 24,1% więcej zabitych (+38 osób) i o 7,1% więcej rannych (+121 osób).

Pełen raport policji w formacie PDF możecie znaleźć tutaj: Wypadki drogowe w 2023 roku

Motovoyager
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas artykułów nastawionych jedynie na kliki, nie wnoszących niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY