Program „Skuter Plus” miał pomóc bezrobotnym. Czy ma szansę wejść w życie?

-

Nieefektywna komunikacja publiczna lub jej całkowity brak w miejscu zamieszkania to w niektórych rejonach Polski jedna z głównych przyczyn problemów ze znalezieniem pracy. W projekcie nowej ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia, nad którym pracuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, miał znaleźć się program roboczo nazwany „Skuter Plus”. Byłaby to bezzwrotna pożyczka na zakup indywidualnego środka transportu. No właśnie, byłaby…

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, m.in w ramach realizacji tzw. kamieni milowych Krajowego Planu Odbudowy, przygotowuje nową ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Do jego wczesnych założeń dotarli dziennikarze serwisu Business Insider Polska. Oprócz zapisów dotyczących reformy funkcjonowania urzędów pracy, początkowo znalazła się tam również propozycja wprowadzenia specjalnych bezzwrotnych pożyczek na zakup środków transportu indywidualnego dla osób poszukujących pracy. 

Skąd przywieźliśmy najwięcej używanych motocykli w 2023 roku? Jakie marki wybieraliśmy? Czy koszty transportu wzrosły? Najnowszy raport firmy Clicktrans

Wysokie bezrobocie odnotowuje się głównie w tych regionach Polski, które są oddalone od dużych miast i skupisk większych zakładów pracy. Ich mieszkańcy są zmuszeni do dojazdów na duże odległości, co przy niewydolnej komunikacji publicznej lub wręcz jej całkowitym braku mocno utrudnia znalezienie pracy. Rozwiązaniem, zaproponowanym na wczesnych etapach prac nad nową ustawą, miał być program „Skuter Plus”. Byłaby to specjalna pożyczka na zakup auta, skutera lub roweru. Jeśli korzystająca z niej osoba znalazłaby pracę i zdołała ją utrzymać przez określony czas, nie musiałaby zwracać otrzymanych pieniędzy. 

Program „Skuter Plus” miał pomóc bezrobotnym. Czy ma szansę wejść w życie?
Elektryczne Piaggio One

Niestety, na wstępnym projekcie się skończyło. Ministerstwo ostatecznie odrzuciło pomysł na program „Skuter Plus”. W planowanej reformie zabraknie więc propozycji rozwiązania problemu bariery komunikacyjnej. Szkoda, bo skutery z silnikiem 50 cm3 oraz ich elektryczne odpowiedniki to bardzo dobra i wciąż ekonomiczna alternatywa dla aut i rowerów, zwłaszcza dla osób nieco starszych. Osoby urodzone przed 19 stycznia 1995 roku mogą je prowadzić wyłącznie na dowód osobisty. 

Motovoyager
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas artykułów nastawionych jedynie na kliki, nie wnoszących niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY