NewsyKrajowePolscy naukowcy opracowali asfalt, który oczyszcza powietrze ze spalin. Przechodzi już pierwsze...

Polscy naukowcy opracowali asfalt, który oczyszcza powietrze ze spalin. Przechodzi już pierwsze próby drogowe

-

Specjaliści z Politechniki Gdańskiej oraz Centrum Badawczo-Rozwojowego Orlenu opracowali nowy rodzaj asfaltu. Jest on w stanie z dużą skutecznością zneutralizować unoszące się w powietrzu szkodliwe związki pochodzące ze spalin samochodowych oraz z domowych pieców, w tym tzw. kopciuchów. Testowy odcinek pokryty tym nowym rodzajem nawierzchni ułożono już niedaleko Ostródy.

Materiał opracowany przez polskich naukowców nie jest pierwszym tego rodzaju na świecie, natomiast wykazuje się dużo większą skutecznością niż wcześniejsze. Badania laboratoryjne przeprowadzone w komorze reakcyjnej gdańskiej uczelni wykazały m.in. redukcję o 40% tlenków azotu i lotnych związków organicznych, a także o 25% mniej szczególnie groźnego, rakotwórczego benzo(a)pirenu na próbkach nowego asfaltu. Zasadę działania tego materiału wyjaśnia prof. Anna Zielińska-Jurek z Wydziału Chemicznego PG:

Do produkcji asfaltu wykorzystaliśmy opracowany przez Politechnikę Gdańską materiał fotokatalityczny, który powoduje, że zanieczyszczenia ulegają rozkładowi pod wpływem światła słonecznego. Nasz materiał wykazuje dużo wyższą efektywność niż inne produkty na rynku, które redukują jedynie stężenie tlenków azotu. Nasz nowy, ekologiczny asfalt jest w stanie unieszkodliwić także inne substancje, m.in. wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne zawarte w pyłach zawieszonych PM2,5, w tym kancerogenny benzo(a)piren.

Polscy naukowcy opracowali asfalt, który oczyszcza powietrze ze spalin. Przechodzi już pierwsze próby drogowe

Po testach laboratoryjnych przyszedł czas na próby na prawdziwym odcinku drogi. Nowym rodzajem asfaltu pokryto ok. kilometrowy odcinek w Kajkowie koło Ostródy. Leży on w pobliżu ruchliwej trasy S7, a także w sąsiedztwie zabudowań, z których emitowany jest dym z instalacji grzewczych. Badania na obstawionym czujnikami odcinku potrwają 12 miesięcy. W tym czasie okaże się, czy obiecujące wyniki uzyskane w laboratorium przełożą się na praktykę. Jeśli tak, nowy asfalt trafi do masowej produkcji i pod koła naszych pojazdów. 

Wielka Brytania wycofuje się z zakazu jazdy po drogach nieutwardzonych

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!
Motovoyager
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas artykułów nastawionych jedynie na kliki, nie wnoszących niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ