Władze województwa Małopolskiego pracują właśnie nad uchwałą, która zakazywałaby wjazdu pojazdów niespełniających norm emisji spalin Euro 4 i wyższych do dużych miast. W praktyce oznacza to, że większość motocykli wyprodukowanych przed 2016 rokiem, zostanie objętych tym zakazem.

Projekt uchwały, nad którym pracują właśnie władze województwa Małopolskiego zakłada utworzenie stref czystego transportu, w czym mają pomóc unijne normy emisji spalin. W przypadku Krakowa taki obszar miałby sięgać aż do drugiej obwodnicy miasta, a wjazd na jej teren możliwy byłby jedynie dla pojazdów benzynowych spełniających normę Euro 4 lub wyższą. W przypadku silników napędzanych dieslem – Euro 5.

Warto przypomnieć, że w przypadku motocykli, norma Euro 4 obowiązuje od 1 stycznia 2016 roku i oznacza to, że wiele motocykli wyprodukowanych przed wejściem tych przepisów w życie nie spełnia wymogów emisji spalin. Jej twórcy wraz z wejściem 4 poziomu obostrzeń, zredukowali maksymalny poziom tlenku węgla oraz tlenku azotu o ponad 40%. W przypadku węglowodorów dopuszczalna zawartość zmniejszyła się z 300 do 170 mg/km.  Wejście w życie Euro 4 wiązało się również z tym, że w każdym motocyklu o pojemności powyżej 125 cm3 musi zostać zamontowany ABS.

Nowy dealer elektrycznych jednośladów Askoll w Krakowie

Projekt jest na etapie konsultacji społecznych i pojawiła się szansa, że motocykle zostaną zwolnione z zakazu wjazdu do nowych stref czystego transportu. Jeżeli tak się nie stanie, motocykliści, których jednoślady nie będą spełniać normy Euro 4, będą zmuszeni przesiąść się na inne pojazdy lub korzystać z komunikacji miejskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.