_SLIDERJednoślady mają być jak samochody. Piaggio i Autoliv pracują nad poduszką powietrzną

Jednoślady mają być jak samochody. Piaggio i Autoliv pracują nad poduszką powietrzną

-

Poduszka powietrzna w motocyklu to żadna nowość – od dawna znajdziesz ją w Hondzie Gold Wing. Piaggio pracuje jednak nad rozwiązaniem znacznie bardziej dostępnym i łatwiejszym do zamontowania w tańszych jednośladach.

Poduszki powietrzne w przemyśle samochodowym były niemal taką samą rewolucją, co pasy bezpieczeństwa. Okazało się, że podobnie jak pasy pozwalają uniknąć ogromnej ilości urazów. Co także się okazało, ich działanie ściśle wiąże się z prawidłowym funkcjonowaniem pasów. Bez nich poduszki nie są nawet w ułamku tak skuteczne jak wówczas, gdy pasy zostaną zapięte.

Między innymi z tego właśnie powodu stosowanie poduszek powietrznych w motocyklach od początku traktowano z dużą rezerwą. W odróżnieniu od samochodów, liczba scenariuszy wypadku na jednośladzie jest znacznie wyższa niż w przypadku aut, stąd o wiele trudniej przewidzieć jak zachowa się wówczas ciało motocyklisty.

Mimo tego Honda od lat montuje poduszkę w modelu Gold Wing. Skoro nie wycofuje się z tego rozwiązania, możemy wnioskować, że sprawdza się ono w krytycznej sytuacji. Z drugiej strony ma ono zapewne swoje ograniczenia, skoro producent nie decyduje się na montowanie tej opcji w innych modelach, na przykład w swoim hicie sprzedażowym – Africe Twin.

Poduszki powietrzne w jednośladach Piaggio są już niemalże pewne

Piaggio postanowiło rozpoznać temat na własną rękę, a precyzyjnie mówiąc – przy współpracy z Autoliv, jednym z najbardziej znanych dostawców rozwiązań w zakresie samochodowych systemów bezpieczeństwa. Obie firmy mają opracować dwa systemy poduszek powietrznych – dla motocykli oraz dla skuterów. Poduszki te miałyby być montowane bezpośrednio na ramach jednośladów i, podobnie jak samochodowe, byłyby zdolne odpalić się w ciągu milisekund.

Zdaniem przedstawicieli Piaggio i Autoliv, jednośladowe airbagi, obok już montowanych systemów bezpieczeństwa, przyczynią się do uratowania większej liczby kierowców przed zagrażającymi życiu obrażeniami. Autoliv twierdzi, że opracowano już wstępne koncepcje tego rozwiązania i przeprowadzono konkretne testy zderzeniowe w pełnej skali.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ