Nawigacja motocyklowa, która wykorzystuje wojskowe technologie – to nowy projekt, nad którym pracuje grupa rosyjskich inżynierów. Nowy system map pozwoli wyświetlać wskazówki nawigacyjne na wewnętrznej stronie wizjera.

Wizjer kasku jako ekran to nie nowość – od wielu lat rozwiązanie to jest stosowane przez lotnictwo bojowe. Przeszkodą w wykorzystaniu systemu head-up display w motocyklach były po pierwsze – koszty, a po drugie – waga samego projektora. Nowoczesne urządzenia wykorzystujące diody LED umożliwiły jednak miniaturyzację tego rozwiązania, co pozwoliło na zastosowanie go nawet w smartfonach lub kamerach.

LiveMap – film promocyjny

Pomysł Rosjan o nazwie LiveMap uwzględnia specyfikę jazdy motocyklem – wskazówki wyświetlane na wizjerze podczas postoju będą zawierały więcej szczegółów, w tym np. widok mapy. Po ruszeniu system automatycznie zamieni tryb wyświetlania na uproszczony, z półprzezroczystym obrazem. W skład zintegrowanego systemu wejdą także mikrofon z systemem sterowania głosowego i słuchawki.

Wbudowane żyroskopy i czujniki przyspieszenia na bieżąco śledzić będą ruchy motocykla i wychwytywać zmiany w położeniu głowy, by zmieniać sposób wyświetlania obrazów. Czujnik oświetlenia zadba, by dopasować jasność obrazu do zmieniających się warunków zewnętrznych.

Urządzenie jest jeszcze w fazie projektowej. Rosjanie zbierają fundusze na rozpoczęcie produkcji. Mamy nadzieję, że ich wysiłki odniosą skutek i nowy zintegrowany z kaskiem GPS wkrótce pojawi się na rynku – po obejrzeniu filmu staliśmy się jego entuzjastami. Liczymy jednak że opisy map i skazówki nawigacyjne nie będą wyświetlane wyłącznie cyrylicą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here