Nawigacja motocyklowa, która wykorzystuje wojskowe technologie – to nowy projekt, nad którym pracuje grupa rosyjskich inżynierów. Nowy system map pozwoli wyświetlać wskazówki nawigacyjne na wewnętrznej stronie wizjera.

Wizjer kasku jako ekran to nie nowość – od wielu lat rozwiązanie to jest stosowane przez lotnictwo bojowe. Przeszkodą w wykorzystaniu systemu head-up display w motocyklach były po pierwsze – koszty, a po drugie – waga samego projektora. Nowoczesne urządzenia wykorzystujące diody LED umożliwiły jednak miniaturyzację tego rozwiązania, co pozwoliło na zastosowanie go nawet w smartfonach lub kamerach.

LiveMap – film promocyjny

Pomysł Rosjan o nazwie LiveMap uwzględnia specyfikę jazdy motocyklem – wskazówki wyświetlane na wizjerze podczas postoju będą zawierały więcej szczegółów, w tym np. widok mapy. Po ruszeniu system automatycznie zamieni tryb wyświetlania na uproszczony, z półprzezroczystym obrazem. W skład zintegrowanego systemu wejdą także mikrofon z systemem sterowania głosowego i słuchawki.

Wbudowane żyroskopy i czujniki przyspieszenia na bieżąco śledzić będą ruchy motocykla i wychwytywać zmiany w położeniu głowy, by zmieniać sposób wyświetlania obrazów. Czujnik oświetlenia zadba, by dopasować jasność obrazu do zmieniających się warunków zewnętrznych.

Urządzenie jest jeszcze w fazie projektowej. Rosjanie zbierają fundusze na rozpoczęcie produkcji. Mamy nadzieję, że ich wysiłki odniosą skutek i nowy zintegrowany z kaskiem GPS wkrótce pojawi się na rynku – po obejrzeniu filmu staliśmy się jego entuzjastami. Liczymy jednak że opisy map i skazówki nawigacyjne nie będą wyświetlane wyłącznie cyrylicą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.