Le Touquet Enduropale – szalony wyścig enduro po zaśnieżonej plaży

-

1200 motocykli z 19 krajów oraz 800 quadów wystartuje w jednym z najsłynniejszych wyścigów enduro, Le Touquet Enduropale. Wyścig odbędzie się w najbliższy weekend 2-3 lutego na zaśnieżonych plażach północnej Francji. 

Pomysłodawcą i pierwszym organizatorem imprezy (w 1975 roku jako Enduro des Sables ) był nieżyjący już Thierry Sabine, również pierwszy organizator wyścigu Paryż-Dakar. W pierwszych latach Enduro des Sables trwał trzy godziny, a jego trasa przebiegała przez wydmy. Po protestach ekologów trasę skrócono i obecnie przebiega ona wyłącznie przez plażę.

Po kilku latach przerwy w 2005 roku impreza została wznowiona jako Enduropale / Quaduro. Oprócz wyścigu open wprowadzono dwie odrębne kategorie – junior oraz dla dzieci od 11 lat. Impreza trwa dwa dni. Motocykliści – również amatorzy, ścigają się po plaży na 18-kilometrowej trasie (14 kilometrów dla quadów).

Według szacunków organizatorów zmagania ogląda wzdłuż trasy 300 tysięcy widzów. W ubiegłym roku po raz pierwszy w wyścigu wziął udział motocykl elektryczny.

Idea jest bardzo prosta: wszyscy zaczynają ze wspólnego startu, zwycięża ten, który do mety dojedzie pierwszy. Impreza odbywa się w czterech kategoriach: open, dla quadów, dla dzieci oraz junior. Organizatorzy ostrzegają przed dużą liczbą policjantów z radarami, również tych na motocyklach, patrolujących główne drogi dojazdowe.

Le Touquet Enduropale w liczbach

  • 300 000 widzów wzdłuż trasy
  • 2500 policjantów zabezpieczających imprezę
  • 1200 motocykli
  • 800 quadów
  • 160 wozów strażackich
  • 60 policjantów na motocyklach szosowych
  • 25 policjantów na wydmach na motocyklach enduro
  • 3 helikoptery
  • 2 miesiące ścisłych przygotowań

 

Mapa (zielona strzałka oznacza start wyścigu)


Wyświetl większą mapę

Film z 2012 roku

Motovoyager
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas artykułów nastawionych jedynie na kliki, nie wnoszących niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY