Marzec roku 2020 w branży motocyklowej na długo zapisze się w pamięci dystrybutorów. Po obiecująco zapowiadającym się początku roku branża prześcigała się w prognozach marcowych, a kto, a ile, a jaki wzrost. A co z tego wyszło…

Zaczniemy może cytatem z Woodiego Alena – Jeśli chcesz rozśmieszyć Boga, opowiedz mu o twoich planach… Wyniki marca dają solidne podstawy do zrewidowania całorocznych prognoz.

Na początek rzut oka globalnie, aby za chwilę pokusić się o subiektywne, motovoyagerowe wnioski. Marzec 2020 w stosunku do Marca 2019 był gorszy o 37,7%, co w liczbach rejestracji ma się 1350 do 2168. Resztki włosów zjeżyły się na mojej głowie, a pierwsza myśl to post z hasztagiem #ratujmybranzemotocyklowa. To naprawdę zły wynik. Po bardzo dobrym lutym, gdzie wzrost sięgnął 22,1% spodziewaliśmy się równie owocnego marca, tym bardziej, że pogoda naprawdę rozpieszczała.

statystyki sprzedaży motocykli marzec 2020

Zerknijmy zatem gdzie i jak spadło próbując dorobić do tego spiskową teorię. Szukając ze świecą segmentu, w którym by nie siadło straciłem godzinę… Powodów do zadowolenia nie mają tak chopperowcy jak i skuterowcy. Motocykle dla panów preferujących skórę i obfity zarost straciły 40,57%, natomiast miejskie zaginacze czasoprzestrzeni 48,43%. Skutki domowej izolacji nie oszczędzają nikogo. Fałszywy trop.

statystyki sprzedaży motocykli marzec 2020

Przeanalizujmy zatem top 10 i zobaczmy kto wypracował wystarczający wzrost w pierwszych dwóch miesiącach, by skutki marca nie powodowały spadku w całym kwartale. Okazuje się, że z całej dziesiątki ma się dobrze jedynie Honda i Suzuki. Obydwie marki straciły podobnie licząc marzec 2020 do marca 2019, ale globalnie cały kwartał notują na plusie. Honda, pomimo spadku 21,32% w marcu, notuje wzrost w całym Q1 o 13,50%, a Suzuki tracąc 24,66% w marcu, rośnie w Q1 o 5,84%.

Co ciekawe SUZUKI realizuje wzrost głównie przemyślaną strategią sprzedaży modeli DL V-Strom, natomiast wzrost HONDY jest w miarę równomiernie rozłożony modelowo.

statystyki sprzedaży motocykli marzec 2020

Rzut oka na drugi koniec skali – nadal pozostaniemy w TOP 10 – analizując największych graczy. 2020 nie jest zbyt przychylny dla Yamahy – marka traci 42,32% na zamknięcie pierwszego kwartału, a w samym marcu 2020 nie osiąga nawet połowy własnej sprzedaży z marca 2019. Podobna sytuacja ma miejsce w Harleyu – spadek o 31,39% porównując pierwszy kwartał 2020 z analogicznym okresem 2019. Wynik marca 2020 jest gorszy o 42,5% w porównaniu z marcem 2019.

W Harleyu bardzo widoczny jest spadek rejestracji rodziny Sportster, natomiast Yamaha traci po całości, poza jednym modelem – YZF-125.

statystyki sprzedaży motocykli marzec 2020

Z uwagą czekamy na rozwój sytuacji w kwietniu, przypominając, iż szczyt rejestracji motocykli przypada właśnie na miesiące marzec, kwiecień, maj.

autor: John DoeZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.