Od 1 maja do 30 września będziemy regularnie spotykać na polskich drogach motocyklowe zespoły ratownictwa medycznego. Ich zadaniem jest oczywiście jak najszybsze dotarcie do potrzebujących w miejscach trudno dostępnych. To jedna z kluczowych zmian, które wprowadza najnowsza nowelizacja przepisów dotyczących ratownictwa medycznego. Poza szybszym reagowaniem na zgłoszenia, ustawodawca postawił również na poprawę warunków pracy ratowników.
Nowe przepisy regulują funkcjonowanie sezonowych zespołów ratunkowych na motocyklach, które mają operować przede wszystkim podczas imprez masowych i w miejscach, gdzie dojazd klasycznej karetki jest utrudniony. Motocykle będą aktywne maksymalnie do 12 godzin dziennie, w okresie od początku maja do końca września. Wdrożenie tych zespołów do planów wojewódzkich będzie finansowane przez oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia.
Jak zachować się, co zrobić tuż po wypadku motocyklowym? 5 ważnych zasad
Nowe składy zespołów ratunkowych
Ustawodawca zdefiniował także dokładnie, jak powinny wyglądać zespoły ratownictwa medycznego. Zespoły mogą być teraz dwu- lub trzyosobowe, przy czym minimalny skład zespołu ratowniczego ma wynosić dwie osoby. Liczba członków i szczegółowe rozmieszczenie poszczególnych zespołów mają być określane indywidualnie w wojewódzkich planach działania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego.
Połączenia alarmowe bezpośrednio do dyspozytorni
Kolejną istotną zmianą jest decyzja o bezterminowym przekierowywaniu połączeń alarmowych na numer 999 bezpośrednio do dyspozytorni medycznych. Oznacza to, że połączenia te nie będą już trafiały do centrów powiadamiania ratunkowego, co ma skrócić czas reakcji. Ta zmiana powinna szczególnie poprawić efektywność systemu ratownictwa medycznego.
Dodatkowe wynagrodzenie dla ratowników
Znowelizowane przepisy przewidują także lepsze wynagradzanie ratowników medycznych. Za pracę w niedziele, święta oraz godziny nocne przewidziano dodatki wynoszące odpowiednio 45% oraz 65% wynagrodzenia zasadniczego za każdą przepracowaną godzinę. Jest to kolejny krok w stronę poprawy warunków pracy i uznania szczególnego charakteru zadań realizowanych przez ratowników.
Wsparcie psychologiczne i dodatkowe szkolenia
W nowych przepisach zawarto również obowiązek zapewnienia członkom zespołów ratownictwa medycznego profesjonalnego wsparcia psychologicznego. Dodatkowo, ratownicy medyczni będą objęci cyklicznymi szkoleniami z samoobrony oraz technik deeskalacji agresji. Szkolenia te, finansowane ze środków publicznych, będą obowiązkowe, nie rzadziej niż raz na pięć lat, co ma dodatkowo podnieść poziom bezpieczeństwa pracy ratowników.