Pełnowymiarowy model Ducati 1199 Panigale to pomnik możliwości nowoczesnych drukarek 3D. Choć odwzorowana z aptekarską niemal dokładnością maszyna niestety nie jeździ, to jednak powala potęgą detalu.

Wynalazek druku fundamentalnie zmienił bieg historii ludzkości, a siła słowa drukowanego wysadziła z siodła niejednego króla. Ostatnimi czasy ze względu na rozwój elektroniki czytelnictwo tradycyjnych wydawnictw nieco spadło, wciąż bardzo dobrze trzyma się natomiast drukowanie meczów. Nadchodzi kolejna rewolucja – druk trójwymiarowy, który już niedługo pozwoli na hurtowe urzeczywistnianie marzeń w zaciszu własnego domu.

Drukowane Panigale 3D (6)
Oryginalne Ducati 1199 Panigale

 

Drukowane Panigale 3D (7)
Model Panigale wydrukowany na drukarce 3D
Przykładem potencjału druku 3D jest zaprezentowany niedawno model Ducati 1199 Panigale. Zaprojektowano go przy użyciu komputera, a przeniesienie do rzeczywistości zapewniła specjalna drukarka. Delikatny wzór na powierzchni modelu do ślady po warstewkach tworzywa o grubości 0,1 mm.

Drukowane Panigale 3D (3)Choć to tylko model i do pełnowartościowej kopii mu daleko, to jednak daje wyobrażenie o możliwościach tej technologii. Motocykl odwzorowano niezwykle dokładnie, widać nawet wszystkie zakamarki poszczególnych ogniw łańcucha. Jeszcze kilka lat pracy inżynierów i kto wie, czy po wizycie w salonie zamiast kluczyków do motocykla nie otrzymamy na pendrivie projektu do druku we własnym zakresie…

Drukowane Panigale 3D (4)

[sam id=”24″ codes=”true”]

Drukowane Panigale 3D (2)

Drukowane Panigale 3D (1)

[sam id=”24″ codes=”true”]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here