Badanie techniczne pojazdu jest w Polsce obowiązkowe i w większości przypadków musisz je powtarzać co 12 miesięcy. Zobacz, jaki jest zakres takiego przeglądu, za co i ile będziesz musiał zapłacić, a także gdzie możesz zgłosić się ze swoim pojazdem. Podpowiadamy też, jak wyglądają powyższe kwestie w przypadku motocykli oraz motorowerów.

Jak często po pieczątkę?

Jeśli Twój samochód ma już ładnych parę lat, na badanie techniczne musisz zgłaszać się co roku. Wyjątkiem jest pojazd nowy (dotyczy to zarówno samochodu osobowego, jak i motocyklu), czyli młodszy niż 5 lat. W takim przypadku:

 • na pierwsze badanie techniczne musisz zgłosić się do 3 lat od rejestracji pojazdu, 
 • na drugie badanie techniczne musisz zgłosić się w ciągu kolejnych 2 lat, 
 • na trzecie i każde kolejne badanie techniczne musisz zgłaszać się co 12 miesięcy.

O tym, jak często na badanie techniczne muszą zgłaszać się właściciele innych rodzajów pojazdów, przeczytasz w przewodniku Ile kosztuje przegląd samochodu? Przegląd samochodu 2019 – wszystko co musisz wiedzieć.

Zakres badania technicznego pojazdu

Zanim pracownik stacji kontroli pojazdów wbije do Twojego dowodu rejestracyjnego upragnioną pieczątkę, musi dokładnie sprawdzić stan techniczny pojazdu, ale nie tylko:

 • Pierwszy etap badania polega na identyfikacji Twojego pojazdu. W tym celu stacja kontroli pojazdów sprawdza, czy numer VIN samochodu (numer nadwozia) zgadza się z tym wpisanym do dowodu rejestracyjnego.
 • Następnie pracownik stacji bada dodatkowe (często niestandardowe) wyposażenie pojazdu, np. sprawność instalacji LPG.
 • Dopiero trzeci etap kontroli to proces sprawdzenia stanu technicznego układów pojazdu i jego podzespołów (m.in.: układu kierowniczego, układu hamulcowego, pasów bezpieczeństwa, ogumienia, układu wydechowego etc.). Na tym etapie stacja zweryfikuje także, czy stan Twojego pojazdu nie ma negatywnego wpływu na środowisko.

Ile trwa badanie i jakiej diagnozy możesz się spodziewać?

Badanie techniczne pojazdu nie powinno trwać dłużej niż pół godziny. Twój samochód może się okazać nieskazitelny (czego serdecznie życzymy!), ale może być też tak, że stacja kontroli pojazdów wykryje pewne nieprawidłowości. Usterki dzielą się na trzy rodzaje:

 • Drobne usterki, z którymi dostaniesz pieczątkę i będziesz mógł wrócić autem do domu.
 • Istotne usterki, na naprawę których dostaniesz 14 dni, po czym będziesz musiał ponownie zgłosić się na badanie techniczne.
 • Usterki stwarzające zagrożenie, przez które stacja kontroli nie dość, że nie wbije Ci pieczątki do dowodu rejestracyjnego, to dodatkowo zatrzyma dokumenty pojazdu, a o sytuacji poinformuje Centralną Ewidencję Pojazdów i Kierowców.

Gdzie się zgłosić na badanie?

Podstawowych stacji kontroli pojazdów nie obejmuje rejonizacja. Oznacza to, że jeżeli Twój samochód zarejestrowany jest w Warszawie, bez żadnego problemu badanie techniczne pojazdu możesz wykonać na każdej innej stacji kontroli w Polsce.

Pamiętaj jednak, że na podstawowej stacji kontroli pojazdów możesz zgłosić do badania jedynie samochód, którego masa całkowita nie przekracza 3,5 ton. Jeśli przekracza, ze swoim pojazdem musisz udać się do okręgowej stacji kontroli pojazdów. 

Uważaj na wyjątki! Istnieje grupa pojazdów, z którymi musisz zgłosić się do okręgowej stacji kontroli, mimo że ich masa całkowita nie przekracza 3,5 ton. Do grupy tej należą m.in. auta powypadkowe, samochody, w których dokonano zmian konstrukcyjnych czy pojazdy po raz pierwszy zarejestrowane za granicą. – tłumaczy doradca klienta z porównywarki OC/AC Mubi.pl.

Ile to kosztuje?

Ceny przeglądów technicznych pojazdów są regulowane prawnie, więc wynoszą dokładnie tyle samo w całej Polsce:

 • 99 zł dla samochodów osobowych czy samochodów ciężarowych i specjalnych do 3,5 ton,
 • 63 zł dla motocykli,
 • 51 zł dla motorowerów.

Pamiętaj, że jeżeli instalowałeś w swoim samochodzie instalację LPG, do badania technicznego (99 zł) będziesz musiał dopłacić 64 zł.

Jeśli badanie techniczne wykaże istotne usterki Twojego pojazdu, to po 14 dniach będziesz musiał pojawić się na ponowny przegląd, za poszczególne diagnostyki dopłacisz odpowiednio:

 • 14 zł za sprawdzenie ustawienia świateł drogowych i świateł mijania, sprawdzenie toksyczności spalin czy działanie amortyzatorów jednej osi.
 • 20 zł za sprawdzenie układu hamulcowego, układu kierowniczego czy poziomu hałasu emitowanego przez pojazd.
 • 36 zł za sprawdzenie geometrii kół jednej osi.

Pamiętaj, że za badanie techniczne pojazdu będziesz musiał zapłacić z góry, a jeśli Twój pojazd nie przejdzie badania technicznego, stacja kontroli nie zwróci Ci poniesionych kosztów. Przygotuj się też na to, że o ile w 2020 roku wejdzie w życie nowelizacja przepisów, koszt badania technicznego pojazdu może zwiększyć się o 3,5 zł (tzw. opłata jakościowa).ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.