Przebita opona? Zobacz, jak postępować, by bezpiecznie dojechać do celu, a przy tym trwale nie uszkodzić struktury opony czy też samej felgi oraz jak poradzić sobie z wymianą opony.
Wymiana opony to umiejętność, którą powinien opanować każdy polski kierowca. Jakość nawierzchni na polskich drogach ciągle się poprawia, ale nadal są na nich odcinki, na których złapanie “kapcia” nie jest specjalnym wyzwaniem. Nawet niewielkie rozcięcia na powierzchni opony powodują, że ucieka z niej powietrze, opona traci sprężystość, a auto nie jest w stanie poruszać się po drodze. Ryzyko przebicia opony wzrasta w zimie oraz wczesną wiosną, kiedy topniejący śnieg ujawnia opłakany stan nawierzchni na wielu polskich trasach. Na szczęście wymiana opony to nieszczególnie skomplikowany proces, trzeba jednak wiedzieć, co robić, gdy złapiemy gumę.
Wymiana przebitej opony
Oto kilka podstawowych zasad postępowania w przypadku przebicia opony:
1. Zatrzymaj auto
„Uciekło” ciśnienie z opony? Lepiej od razu się zatrzymaj – możesz uszkodzić nie tylko ogumienie, ale także felgę. A poza tym, opona bez ciśnienia nie zapewni odpowiednich oporów w trakcie jazdy i bardzo szybko się nagrzewa, co przyspiesza jej zużycie.
2. O ile możesz, zmień koło
Co prawda coraz mniej aut ma na wyposażeniu pełne zestawy do wymiany zniszczonej opony, ale jeżeli tylko mamy koło zapasowe w swoim aucie, należy je wymienić. I nawet jeżeli nie jest to pełnowymiarowa opona z felgą, a jedynie niewielkie koło dojazdowe, to i tak lepiej je założyć, niż kontynuować podróż na uszkodzonej oponie.
A gdy zapasu nie ma? Teoretycznie możesz użyć płynu do naprawy uszkodzeń opon, ale praktyka uczy, że takie ogumienie nie nadaje się potem do eksploatacji. Wozisz w bagażniku kompresorek zasilany z zapalniczki auta? Jego użycie to często spora strata czasu – musisz zatrzymywać się nawet co 2-3 kilometry, aby tylko uzupełnić brakujące ciśnienie. Ciekawym rozwiązaniem mogą natomiast być zestawy do naprawy ogumienia w postaci sznurów. Taki zestaw pozwoli Ci na dotarcie do najbliższej wulkanizacji.
3. Poszukaj specjalisty
Znalezienie punktu naprawy opon nie powinno być problemem. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki internetowej hasło wulkanizacja lub wymiana opon Szczecin (albo dowolne inne miasto, w którego pobliżu doszło do usterki), aby znaleźć propozycje firm z okolicy, zajmujących się wulkanizacją uszkodzonych opon.
4. Pamiętaj!
Praktycznie każde uszkodzenie opony da się naprawić. Wyjątkiem są jedynie rozcięcia na boku opony, a także stosowanie materiałów naprawczych w oponach o wysokich indeksach prędkości (powyżej 250 km/h). W tych ostatnich byłoby to po prostu zbyt niebezpieczne.