Szykują się zmiany w prawie drogowym, a pierwsze z nich mają wejść w życie 1 października 2019r. “Korytarz życia” oraz jazda “na suwak” raczej nie należą do nieznanych pojęć oraz zachowań w ruchu drogowym.

Kierowcy z wieloletnim doświadczeniem mają to we krwi. Tworzenie “korytarza życia” dla przejeżdżającej karetki, czy też kulturalne wpuszczanie innego pojazdu, gdy kończy mu się pas ruchu lub pojawiają się roboty drogowe – nazywane jazdą “na suwak” – nie powinny być czymś nowym i zaskakującym. A jednak. Ministerstwo Infrastruktury przygotowało już projekt zmian, który trafił do konsultacji międzynarodowych. Na czym on polega?

W przypadku “korytarza życia” na drodze dwupasmowej (dwa pasy w tym samym kierunku jazdy) obowiązkiem będzie, aby kierowcy odpowiednio zjechali do lewej oraz prawej krawędzi jezdni – w celu bezpiecznego przepuszczenia pojazdów uprzywilejowanych. W przypadku drogi z większą ilością niż dwa pasy ruchu w tym samym kierunku – kierowcy jadący lewym skrajnym pasem będą mieli obowiązek zjechać do lewej krawędzi jezdni, a pozostali – do prawej.

Obowiązkowa będzie również jazda “na suwak”. Jeśli kierowca nie będzie mógł kontynuować jazdy swoim pasem z powodu jego zanikania, robót drogowych czy też innych przyczyn – będzie miał prawo zjechać na sąsiadujący pas, a pozostali będą mieli obowiązek mu na to pozwolić.

Wydaje się, że tego typu zasady są logiczne i naturalne w “niepisanym” kodeksie kierowców. Zachowania, których tak naprawdę uczymy się od dziecka, powinny być przestrzegane, aby zachować pełne i świadome bezpieczeństwo na drogach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.