Zróżnicowana turystycznie i geograficznie Warmia to nie tylko historie krzyżackich bitew i zamków. Tętniący życiem południowy pas jezior zapewni emocje, a spokojne północne równiny przyniosą spokój poszukującym wytchnienia.

Na pasjonatów kultury i dawnych zawodów czeka muzeum pszczelarstwa i dawnego sprzętu rolniczego. Zobaczysz tam piękne ule wydrążone w pniach i zasmakujesz naturalnych miodów. Niedaleko znajduje się wspaniały skansen w Olsztynku, jeden z najstarszych w Polsce. Prezentuje oryginalne budynki z Mazur, Warmii, Powiśla i Małej Litwy. Pięknie położony, z oczkami wodnymi i oazami leśnymi daje chwilę wytchnienia i pozwala na refleksję.

[sam id=”11″ codes=”true”]

4721146632_1e3f3eafd0_o
Warmińskie zagrody w Skansenie w Olsztynku

Gotyckie zamki i ruiny usiane wśród pięknych jezior zachęcają do odwiedzin i eksploracji. Warty zobaczenia jest zamek biskupi w Lidzbarku Warmińskim, w którym w za sprawą wypożyczalni strojów przeniesiesz się kilkaset lat wstecz wcielając w role wielkich wojowników i książąt. Przy odrobinie szczęścia można trafić na inscenizację walk rycerskich na dziedzińcu zamkowym. Natomiast w olsztyńskim zamku, w którym Mikołaj Kopernik pełnił funkcję administratora dóbr, możesz zobaczyć jego własnoręcznie wykonaną doświadczalną tablicę astronomiczną.

8511081811_5280207fcb_o
Dziedziniec zamku w Lidzbarku Warmińskim

Warmia to tereny ważnych bitew. Jedna z nich – pod Tannenbergiem – została uwieczniona pięknym pomnikiem-mauzoleum, jednakże po II wojnie światowej cegły ze zniszczonego pomnika wykorzystano do odbudowy Warszawy, a resztę rozgrabiono. Obecnie bitwę upamiętnia tylko lew stojący przed ratuszem w Olsztynku. Bardziej znana i corocznie odgrywana jest bitwa pod Grunwaldem rozgrywana na polach w okolicach Stębarku. Warto odwiedzić muzeum poświęcone bitwie i kamienną mapę pola bitwy.

DSC_8227
Pomik na polach Grunwaldu

Odwiedź koniecznie:

 1. Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku,
 2. Muzeum Bitwy pod Grunwaldem,
 3. Muzeum Pszczelarstwa i Dawnego Sprzętu Rolniczego w Czerwonce,
 4. Muzeum w Wieży w Szczytnie,
 5. Muzeum miejskie w Ostródzie,
 6. Zamek i Obserwatorium w Olsztynie,
 7. Zamek w Lidzbarku Warmińskim,
 8. Kościół i Rynek w Ornecie.

 

Spróbuj koniecznie:

 1. Zupy Warmińskiej w Karczmie Skansen w Olsztynku,
 2. Kotlet Jagny z farszem serowo-ogórkowym w Karczmie Warmińskiej w Gietrzwałdzie,
 3. Tatara mazurskiego w Młynie pod Mariaszkiem koło Ostródy.

 Proponowana trasa:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.