Skuter elektryczny Honda EM1 e: – na szybkie miejskie wypady [model 2023]

-

Jednoślady z napędem elektrycznym jeszcze długo nie będą praktycznymi sprzętami do turystyki, ale w mieście mają niemal same zalety. Nie hałasują, nie dymią i można nimi wjechać niemal wszędzie. Skuter Honda EM1 e: to udana próba odpowiedzi na pytanie, jak będzie wyglądał miejski transport indywidualny przyszłości. 

Honda postawiła sobie za cel wprowadzenie na rynek do 2025 roku co najmniej dziesięciu nowych modeli z napędem elektrycznym. Dodatkowo już w latach 40. XXI wieku planuje całkowitą neutralność węglową produkowanych przez siebie motocykli i skuterów. Cel jest ambitny i nie wszystkim motocyklistom przypadnie do gustu, ale tak właśnie wyglądają trendy w rozwoju światowej motoryzacji…

Bardzo dobre wyniki sprzedaży skuterów elektrycznych w Europie – kupujący rezygnują z klasycznych silników?

Nie ulega jednak wątpliwości, że jeśli mamy już iść w „elektryki”, to warto robić to dobrze. Pierwszy model z obiecanej bezemisyjnej (podkreślamy: bezemisyjnej miejscowo!) oferty Hondy to niewielki miejski skuter EM1 e:. (skrót od „Electric Moped”). Jest to nowocześnie wyglądający, lekki (95 kg z baterią) i łatwy w prowadzeniu pojazd stworzony z myślą o młodych ludziach, głównie studentach. Obliczono, że krążąc między miejscem zamieszkania, kampusem, bibliotekami i lokalami gastronomiczno-rozrywkowymi, pokonują oni średnio ok. 30 km dziennie. 

Skuter elektryczny Honda EM1 e: – na szybkie miejskie wypady [model 2023]

Skrojony na miasto

Wymienna bateria litowo-jonowa Honda Mobile Power Pack o pojemności 29,4 Ah zapewnia od 30 do nawet 48 km zasięgu (w trybie ECON) na jednym ładowaniu. W pełni rozładowany akumulator naładujemy ze zwykłego gniazdka w ciągu sześciu godzin, a bardziej typowe ładowanie od 25% do 75% potrwa tylko 160 minut. Honda zapewnia, że trwałość tej wyjmowanej, przenośnej baterii to ponad 2500 cykli ładowania. 

Skuter elektryczny Honda EM1 e: – na szybkie miejskie wypady [model 2023]

Skuter Honda EM1 e: rozpędza się do przepisowej dla motorowerów prędkości 45 km/h. Umiejscowiony w tylnym kole silnik rozwija moc ciągłą 0,58 kW i wytwarza 1,7 kW mocy chwilowej. Układ hamulcowy dostosowano do osiągów – z przodu pracuje pojedyncza tarcza o średnicy 170 mm, z tyłu bęben. Pojazd ma praktyczną płaską podłogę i dwa niewielkie schowki – jeden pod kanapą, drugi pod kierownicą. SKuter jest bardzo kompaktowy i łatwy w prowadzeniu. Jego rozstaw osi to zaledwie 1300 mm, a wysokość kanapy – 740 mm.

Skuter elektryczny Honda EM1 e: – na szybkie miejskie wypady [model 2023]

Ciekawostką jest również sposób finansowania zakupu tego modelu. Do dziś nie poznaliśmy jego ceny i jest ku temu powód. Chcąc oszczędzić klientom kłopotu związanego z utylizacją lub recyklingiem zużytej baterii, Honda wzięła to na siebie. EM1 e:, w zależności od kraju sprzedaży, będzie dostępny w programie leasingu, najmu lub abonamentu. Szczegóły oferty na polski rynek poznamy już niedługo. 

Motovoyager
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas artykułów nastawionych jedynie na kliki, nie wnoszących niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY