czw., 09 gru 2021

Praktyka czyni mistrzem. Kupuj motocykl i jeźdź jak najwięcej! [ROZMOWA MV]

-

Doskonalenie jazdy? Oczywiście, ale najważniejsza jest praktyka – staraj się jeździć motocyklem jak najwięcej. O znaczeniu nabywania umiejętności rozmawiamy z Piotrem Leńczowskim, instruktorem z Krakowskiej Szkoły Motocyklistów.

Odpowiednie umiejętności to, waszym zdaniem, jedna z najważniejszych spraw dotyczących bezpieczeństwa podczas jazdy motocyklem. Ten temat często pojawiał się w mailach, które przysyłaliście na konkurs, który realizowaliśmy z Dobrymi Sklepami Motocyklowymi.

Rafał Betnarski: Co jest, twoim zdaniem, najważniejszą sprawą, kiedy decydujemy się na rozpoczęcie przygody z motocyklem? Na co musi zwrócić uwagę kandydat na motocyklistę?

Piotr Leńczowski: Pierwszym, najważniejszym wyborem, który stoi przed przyszłym motocyklistą, jest wybór szkoły nauki jazdy. Warto zasięgnąć opinii osób, które zrobiły tutaj prawo jazdy, sprawdzić kim są instruktorzy, jaka jest zdawalność. Wciąż zdarzają się placówki, w których instruktor na kategorię A nie jest motocyklistą, nie ma nawet własnego jednośladu i jeździ za kursantem samochodem.

Po zakończonym szkoleniu i egzaminie koniecznie trzeba jak najszybciej kupić motocykl i jak najwięcej jeździć. Uczestniczenie w dziesiątkach kursów doskonalących technikę jazdy nic nie da, jeżeli na co dzień nie będziesz jeździł własnym motocyklem.


Artykuł powstał dzięki współpracy z Krakowską Szkołą Motocyklistów (link), która, oprócz kursów podstawowych, organizuje szkolenia z zakresu doskonalenia jazdy motocyklem, kursy enduro oraz zaawansowane szkolenia drogowe.


Najlepiej doskonali umiejętności długa, ambitna wycieczka – na przykład wyjazd za granicę albo dłuższa podróż po Polsce. Warunek – musi to być długa, minimum 300-kilometrowa trasa zrobiona na raz. W ten sposób każdy nawinięty kilometr daje ci bezcenne doświadczenie – mierzysz się z różnymi drogowymi sytuacjami, których doświadczasz. To jest coś, czego się nie da kupić. Trasa hartuje niebywale, gdyż nabierasz nawyków i powtarzasz szereg czynności również będąc zmęczonym. Działa to jak dobry trening wysiłkowy.

_WBC0267
Po zakończeniu kursu jak najszybciej kup motocykl i jeździj

R.B.: Czy zatem treningi stacjonarne uważasz za przereklamowane?

P.L.: Oczywiście, że nie – stacjonarne doskonalenie techniki jazdy, gdzie do upadłego ćwiczy się każdy manewr, pozwala nabyć właściwe nawyki i daje świadomość tego, co dzieje się z motocyklem. Później niezbędna jest jednak praktyka – czyli normalna jazda. Używaj swojego motocykla a nie tylko pielęgnuj go w garażu. A to niestety najczęstszy błąd.
R.B.: Czy jako doświadczony instruktor masz jakąś uniwersalną poradę dotyczącą zdobywania doświadczenia na motocyklu?

P.L.: Jeśli miałbym wskazać jedną, złotą zasadę, byłaby to ta mówiąca o 10 tysiącach godzin spędzonych w siodle motocykla. Trening czyni mistrzem, to potwierdzone naukowo! Dla świeżego motocyklisty najważniejszy jest okres pierwszych 3 lat, kiedy to najczęściej dochodzi do wypadków. W trzecim sezonie najczęściej zmieniamy motocykl na mocniejszy i cięższy, a doświadczenia jeszcze brakuje. Nadmierna pewność siebie, zapatrzenie się na znajomych oraz rywalizacja na drodze to najczęstsze przyczyny tragedii na drodze.

Przez pierwsze trzy sezony po zrobieniu prawka jeździj spokojnie
Przez pierwsze trzy sezony po zrobieniu prawka jeździj spokojnie

Pamiętajmy zatem o spokojnej jeździe przez pierwsze 3 sezony i nawinięciu minimum 15 tysięcy kilometrów w tym okresie. To daje już pewną gwarancję wyczucia maszyny i rozeznania różnych sytuacji drogowych.

Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas treści nastawionej jedynie na kliki, która nie wnosi niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

6 KOMENTARZE

  1. Dobry lekarz nie pracuje tylko w jednej przychodni, hehe
    A propos, czy MV będzie organizować jakiś wyjazd zagraniczny pod swoim patronatem w nast. sezonie?

  2. „Pamiętajmy zatem o spokojnej jeździe przez pierwsze 3 sezony” – a mnie się wydaje, że warto tę zasadę stosować również i w 4 i 25 i w kolejnych sezonach. Może nie tyle „spokojną” ale uważną jazdę. Przecież nawet starym wygom zdarzają się wypadki bo np. są zbyt pewni siebie.

    Pozdrawiam, Krzysiek (5 sezon w siodle)

  3. Super artykul. Aczkolwiek 10000 godzin w siodke to ewidentna pomylka. Chodziło o 1000 godzin? W zaleznosci od tego czy jezdzimy glownie po miescie czy w trasach dawaloby to miedzy 300000 a 700000 kilometrow przebiegu. Lub uzywajac innego porownania: musialbym jezdzic codzinnie po 5 godzin przez 6 lat zeby wyjezdzic te 10000km. Poza instruktorami malo kto ma na to szanse ;)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Fatalne informacje w sprawie ankiety dotyczącej off-roadu przeprowadzonej przez Lasy Państwowe

Ankieta opublikowana w maju przez Lasy Państwowe napawała optymizmem i wydawać by się mogło, że wojenny topór pomiędzy fanami off-roadu, a leśnikami zostanie zakopany....

Znaków drogowych w końcu będzie mniej, a zajmie się tym specjalna komisja powołana przez GDDKiA

GDDKiA w końcu zgadza się ze spostrzeżeniami kierowców, którzy poruszają się po polskich drogach. Znaków drogowych jest zdecydowanie za dużo, poustawiane są chaotycznie i...

Złodzieje sześciu motocykli zatrzymani w Białymstoku. Jaki wyrok im grozi?

Choć sezon na jazdę motocyklem dawno minął, nie mija sezon na kradzieże jednośladów. Policjanci z Białegostoku zatrzymali dwóch złodziei motocykli oraz 26-letniego pasera. Odpowiedzą...

Jak działa nowy system e-Toll? Aby uniknąć mandatu i problematycznej rejestracji skorzystaj z tego sposobu!

1 grudnia w życie weszła kolejna zmiana, która tym razem dotyczyła zupełnie nowego systemu naliczania opłat za jazdę po płatnych odcinkach autostrad w Polsce....

Gdańszczanin pobił motocyklistę, ukradł też jedenaście jednośladów. Postawiono mu 20 zarzutów

W miesiąc przywłaszczył aż 11 jednośladów - motocykli i motorowerów. Przedsiębiorczy 23-latek z Gdańska wpadł przez przypadek. Ciąży na nim 20 zarzutów... Funkcjonariusze gdańskiej policji,...