wt., 19 październik 2021

Polska na weekend: Mazowsze. Motocyklowe inspiracje Held

-

Mazowsze do tej pory traktowałem jako cel wyjazdów jednodniowych. Pewnie dlatego, że dość łatwo i niedaleko można tu znaleźć wiele ciekawych miejsc.

Na kolejny z takich wyjazdów zapraszam Andrzeja – początkującego motocyklistę, który swój ogromny zapał do jazdy realizuje nocami na warszawskich ulicach. Daje się on z łatwością namówić na porzucenie betonowego lasu i kilkupasmowych stołecznych tras. W upalne sierpniowe popołudnie ruszamy w kierunku pierwszego przystanku: plaża i rynek w Serocku.

Polska na weekend: Mazowsze. Motocyklowe inspiracje Held
Zamek w Pułtusku

Miejsce to, choć popularne wśród warszawskich motocyklistów jako jeden z punktów „na papieroska”, ma też inne walory do zaoferowania. Oprócz ładnie utrzymanej plaży z widokiem na dumną, szeroką Narew, zachęca zadbany rynek i ogólny nieśpieszny klimat miasteczka. Dla fanów piłki nożnej z pewnością interesującym będzie fakt, że w tutejszym kościele swój ślub miał Robert Lewandowski.

Rynek po długości

Z Serocka jedziemy do kolejnego punktu spotkań mazowieckich motocyklistów, Pułtuska – tamtejsze zapiekanki przy dworcu zyskały status wręcz kultowych, choć ja osobiście tego fenomenu nie rozumiem. Pułtusk nazywany jest Wenecją Mazowsza, ponieważ Narew rozlewa się tu na wiele koryt, tworząc kanały, dookoła których funkcjonuje miasto. Miejski rynek jest prawdopodobnie najdłuższym nie tylko w Polsce, lecz także w Europie.

Polska na weekend: Mazowsze. Motocyklowe inspiracje Held
Okolice Pułtuska – Rzeka Narew – droga do przeprawy promowej

Na długości czterystu metrów ciągną się „kocie łby”, którymi dojedziesz do Domu Polonii – zespołu rekreacyjno-hotelarskiego działającego w na terenie zamku, który zlokalizowany jest na niewysokim wzniesieniu nad Narwią – to idealne miejsce na kawę i krótką przerwę.
Po krótkim postoju wspólnie z Andrzejem podejmujemy decyzję, że pokręcimy się gdzieś blisko Narwi.

Ruszamy, wiec drogami, których na mapach musisz szukać na dużym zoomie. Same lokalne, mało uczęszczane i dające niezłą przyjemność z jazdy wiejskie drogi. Trasa pozwala nam na częste postoje i robienie zdjęć. Od tego schodzenia i wchodzenia na motocykle głodniejemy – postanawiamy więc ruszyć w kierunku knajpy. Skracamy mocno drogę korzystając z jednej z dostępnych na Narwi przepraw promowych. Dwa motocykle przeprawiamy za 7,5 złotego.

Energetyczne kurki

Docieramy do Gospody Pazibroda głodni jak wilki. Na szczęście zanim wjedzie główne danie dostajemy „czekadełko”. Jedzenie w gospodzie jest moim zdaniem bardzo dobre – placek Pazibrody i polędwiczki w sosie kurkowym dają siłę do dalszej jazdy. Po obiedzie spędzamy dłuższą chwilę na leżakowaniu. Dopiero po takim odpoczynku jedziemy dalej.

Polska na weekend: Mazowsze. Motocyklowe inspiracje Held
Gospoda Pazibroda

Ostatni punkt tego dnia to Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Parkowo-pałacowy obiekt, w którym znajdziesz pamiątki poświęcone rodzinie Krasińskich, a zwłaszcza Zygmuntowi Krasińskiemu. Na terenie dużego 21-hektarowego parku znajduje się neogotycki pałacyk, dwór, oranżeria i kilka innych obiektów, w tym domek ogrodnika, gdzie można zrobić chwilę przerwy przy kawie, czy ciastku.

Z Opinogóry blisko jest do Ciechanowa – tam można z kolei zaplanować zwiedzanie lokalnego browaru. Nam jednak nie starcza na to czasu. Ponieważ dzień się nieubłaganie kończy, ruszamy w drogę powrotną. Póki możemy jedziemy lokalnymi drogami, unikając głównych tras. W ten sposób dość sprawnie docieramy w okolice Nowego Miasta i Jońca. Okolice te przyciągają fanów spływów kajakowych po Wkrze. Noclegów jest dużo, a dojazd z Warszawy mało kłopotliwy.

Polska na weekend: Mazowsze. Motocyklowe inspiracje Held
Opinogóra

Stąd też można dość szybko, wzdłuż malowniczej Wkry, dostać się na przedmieścia Warszawy – i ten wariant z Andrzejem wybieramy. Jazdę kończymy po zmroku. A Andrzej kończy wycieczkę z mocnym postanowieniem, że chce zaznać więcej turystyki motocyklowej.

Mazowsze – galeriaZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przeznaczy 100 mln złotych na poprawę bezpieczeństwa pieszych

Temat bezpieczeństwa na polskich drogach ostatnio jest na ustach wszystkich, a to za sprawą wprowadzenia nowych przepisów. Nie dość, że są one bardzo surowe...

Nowa, limitowana edycja ortezy POD K4

Australijski producent ortez POD Active i Adam Cianciarulo, amerykański profesjonalny zawodnik motocross i supercross, nawiązali współpracę, by stworzyć nowe malowanie popularnej ortezy kolanowej K4...

Ducati Scrambler 1100 Tribute PRO oraz Ducati Scrambler Urban Motard – nowe modele na rok 2022 [dane techniczne]

Podczas drugiego odcinka Ducati World Première zaprezentowane zostały dwa nowe motocykle, które wzbogacą gamę Scramblera. Czas zaprezentować je również Państwu - poznajcie Scramblera 1100...

Yezdi, odrodzona marka… znajomy motocykl?

W ostatnich latach, Mahindra przywróciła do życia flagową markę naszych południowych sąsiadów – Jawę. Hindusi nie spoczywają na laurach i wskrzeszają Yezdi i brytyjskie...

Motocykl po turecku – wyprawa starym KTM-em 990 ADV do Wschodniej Anatolii [cz.2: Bułgaria, Turcja – Stambuł]

Historia, którą tu opowiadam jest o charakterach, trudach podróży i o drogach zadziwiająco pięknej Turcji, gdzie spędziłem niespełna miesiąc, latem 2021 roku… Przed wami...