pon., 18 październik 2021

5 najważniejszych czynników, które mają wpływ na cenę OC

-

Różnica pomiędzy najniższą a najwyższą składką OC może wynosić nawet kilka tysięcy złotych. Takie wnioski płyną nie tylko z analizy rankingów OC. Zaraz się dowiesz, od czego zależą ceny OC.

Na cenę OC mają wpływ zarówno dane dotyczące kierowcy, jak i parametry ubezpieczanego samochodu. Wysokość składek jest dynamiczna również przez sytuację firm ubezpieczeniowych na rynku.

Składki nie mogą być za niskie, bo tego zabrania prawo

Wysokość składki OC ustala się, biorąc pod uwagę ryzyko ubezpieczeniowe, ale również pokrycie kosztów wykonywania działalności danego ubezpieczyciela. Zgodnie z prawem składki OC powinny nie tylko zapewniać ochronę poszkodowanym, ale również stabilność i prawidłowe funkcjonowanie zakładu ubezpieczeń. Ubezpieczyciele muszą być wypłacalni, dlatego mają obowiązek stosować się do odgórnie ustalanych zasad kalkulacji składek OC.

Analizujemy ranking OC – kto zapłaci najwyższą składkę i dlaczego?

Do odpowiedzi na to pytanie wystarczy jedno zdanie: ten, który może spowodować najwięcej szkód i przyniesie najwięcej strat ubezpieczycielowi. Choć każda firma stosuje indywidualne zasady wyliczeń składek OC, to są one do siebie dość podobne. Zobacz, co z pewnością każde towarzystwo weźmie pod uwagę podczas kalkulacji składki OC. Warto porównać ceny ubezpieczenia samochodu i skorzystać z porównywarki, dzięki temu najtańsze OC znajdziesz na Klaro.

Miejsce rejestracji i użytkowania pojazdu

Jako pokazują rankingi OC, mieszkaniec Warszawy zapłaci za OC więcej niż mieszkaniec wsi na Mazurach. A to dlatego, że jeżdżenie po zatłoczonych drogach wiąże się z większym ryzykiem szkody. Nawet w tej samej firmie OC jest różne dla danych regionów i miejscowości. Dla ubezpieczyciela najważniejsze jest to, gdzie najczęściej parkuje i jeździ właściciel pojazdu.

Dane o pojeździe

Tu bierze się pod uwagę dane statystyczne. Niektóre agencje zbierają informacje na temat tego, jakimi autami jeżdżą kierowcy wyrządzający szkody. Może się np. okazać, że samochody nowsze i bardziej luksusowe częściej powodują wypadki. Wtedy ich właściciele płacą ogólnie wyższe składki. Może też się zdarzyć, że konkretne modele o danej pojemności silnika zaliczane są do bardziej ryzykownych.

Doświadczenie za kierownicą

Kierowcy do ok. 25 lat płacą najwyższe składki, ponieważ statystycznie powodują więcej wypadków niż ich starsi i bardziej doświadczeni koledzy. W skrajnych przypadkach młody wiek kierowcy może skutkować składką wyższą nawet o 700 zł.

5 najważniejszych czynników, które mają wpływ na cenę OC

Bezszkodowa jazda

Za każdy rok jazdy bez kolizji czy wyrządzenia innej szkody przysługuje określona zniżka, najczęściej 10%. Po 6 latach bezpiecznej jazdy można liczyć na upust w wysokości 60%. Są towarzystwa, które przyznają 60% rabat już po 3 latach bezwypadkowej jazdy. Jeżeli masz przerwę w polisach, bo np. nie masz już auta i nie potrzebujesz ubezpieczenia – możesz stracić zniżki i zaczynać je zbierać od nowa.

Suma wypłacanych odszkodowań

To dotyczy ogólnych cen polis na rynku. Jeżeli w danym okresie ubezpieczyciele wypłacali wyższe odszkodowania niż w poprzednich latach, automatycznie rosną średnie ceny polis OC. Czyli obecni kierowcy ponoszą koszty zdarzeń, wypadków czy kolizji, które miały miejsce w przeszłości.

Jak się dowiedzieć, ile zapłacisz za OC?

Dobrym sposobem jest korzystanie z aktualnych rankingów OC. Ranking OC to nic innego jak zestawienie ofert różnych towarzystw, na ogół uszeregowanych od najtańszych do najdroższych. Nie kieruj się jednak tylko samą statystyczną ceną, ponieważ wysokość składki jest uzależniona od wielu czynników. W danej firmie najtańsze OC może kosztować 500 zł, ale ta oferta może Ciebie nie dotyczyć.

Sponsorowany
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas treści nastawionej jedynie na kliki, która nie wnosi niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami. Wchodzisz w to?


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Nowy rekord jazdy na łokciu – 168,65 km/h przez 30 metrów w wykonaniu dziennikarza Motorrad i PS [VIDEO]

Ależ to jest fantastyczny rekord! Poprzedni najszybszy przejazd dotykając łokciem asfaltu przez co najmniej 30 metrów należał do sympatycznego i wiecznie uśmiechniętego Josha Herrina,...

Nowa era turystyki – już niebawem oficjalnie poznamy Hondę NT1100 2022

Honda już od dłuższego czasu zwodzi za nos wszystkich miłośników turystyki motocyklowej, którzy czekają na nowy model japońskiego producenta. Ten z kolei właśnie opublikował...

Specjalne wersje sportowych motocykli Yamaha z okazji 60 lat startowania w wyścigach [VIDEO]

Yamaha świętuje swoje 60-lecie startów w wyścigach rangi mistrzostw świata. Z tego powodu przygotowała dla swoich klientów specjalne malowanie wszystkich sportowych modeli w ofercie,...

Jak oszukują nas producenci motocykli, czyli 7 azjatyckich, europejskich i amerykańskich grzechów głównych

W serii artykułów obnażających oszustwa w naszej branży dostało się już komisom motocyklowym i handlarzom sprowadzającym pojazdy zza granicy, a także nieuczciwym mechanikom, a...

Yezdi, odrodzona marka… znajomy motocykl?

W ostatnich latach, Mahindra przywróciła do życia flagową markę naszych południowych sąsiadów – Jawę. Hindusi nie spoczywają na laurach i wskrzeszają Yezdi i brytyjskie...