Różnica pomiędzy najniższą a najwyższą składką OC może wynosić nawet kilka tysięcy złotych. Takie wnioski płyną nie tylko z analizy rankingów OC. Zaraz się dowiesz, od czego zależą ceny OC.
Na cenę OC mają wpływ zarówno dane dotyczące kierowcy, jak i parametry ubezpieczanego samochodu. Wysokość składek jest dynamiczna również przez sytuację firm ubezpieczeniowych na rynku.
Składki nie mogą być za niskie, bo tego zabrania prawo
Wysokość składki OC ustala się, biorąc pod uwagę ryzyko ubezpieczeniowe, ale również pokrycie kosztów wykonywania działalności danego ubezpieczyciela. Zgodnie z prawem składki OC powinny nie tylko zapewniać ochronę poszkodowanym, ale również stabilność i prawidłowe funkcjonowanie zakładu ubezpieczeń. Ubezpieczyciele muszą być wypłacalni, dlatego mają obowiązek stosować się do odgórnie ustalanych zasad kalkulacji składek OC.
Analizujemy ranking OC – kto zapłaci najwyższą składkę i dlaczego?
Do odpowiedzi na to pytanie wystarczy jedno zdanie: ten, który może spowodować najwięcej szkód i przyniesie najwięcej strat ubezpieczycielowi. Choć każda firma stosuje indywidualne zasady wyliczeń składek OC, to są one do siebie dość podobne. Zobacz, co z pewnością każde towarzystwo weźmie pod uwagę podczas kalkulacji składki OC. Warto porównać ceny ubezpieczenia samochodu i skorzystać z porównywarki, dzięki temu najtańsze OC znajdziesz na Klaro.
Miejsce rejestracji i użytkowania pojazdu
Jako pokazują rankingi OC, mieszkaniec Warszawy zapłaci za OC więcej niż mieszkaniec wsi na Mazurach. A to dlatego, że jeżdżenie po zatłoczonych drogach wiąże się z większym ryzykiem szkody. Nawet w tej samej firmie OC jest różne dla danych regionów i miejscowości. Dla ubezpieczyciela najważniejsze jest to, gdzie najczęściej parkuje i jeździ właściciel pojazdu.
Dane o pojeździe
Tu bierze się pod uwagę dane statystyczne. Niektóre agencje zbierają informacje na temat tego, jakimi autami jeżdżą kierowcy wyrządzający szkody. Może się np. okazać, że samochody nowsze i bardziej luksusowe częściej powodują wypadki. Wtedy ich właściciele płacą ogólnie wyższe składki. Może też się zdarzyć, że konkretne modele o danej pojemności silnika zaliczane są do bardziej ryzykownych.
Doświadczenie za kierownicą
Kierowcy do ok. 25 lat płacą najwyższe składki, ponieważ statystycznie powodują więcej wypadków niż ich starsi i bardziej doświadczeni koledzy. W skrajnych przypadkach młody wiek kierowcy może skutkować składką wyższą nawet o 700 zł.
Bezszkodowa jazda
Za każdy rok jazdy bez kolizji czy wyrządzenia innej szkody przysługuje określona zniżka, najczęściej 10%. Po 6 latach bezpiecznej jazdy można liczyć na upust w wysokości 60%. Są towarzystwa, które przyznają 60% rabat już po 3 latach bezwypadkowej jazdy. Jeżeli masz przerwę w polisach, bo np. nie masz już auta i nie potrzebujesz ubezpieczenia – możesz stracić zniżki i zaczynać je zbierać od nowa.
Suma wypłacanych odszkodowań
To dotyczy ogólnych cen polis na rynku. Jeżeli w danym okresie ubezpieczyciele wypłacali wyższe odszkodowania niż w poprzednich latach, automatycznie rosną średnie ceny polis OC. Czyli obecni kierowcy ponoszą koszty zdarzeń, wypadków czy kolizji, które miały miejsce w przeszłości.
Jak się dowiedzieć, ile zapłacisz za OC?
Dobrym sposobem jest korzystanie z aktualnych rankingów OC. Ranking OC to nic innego jak zestawienie ofert różnych towarzystw, na ogół uszeregowanych od najtańszych do najdroższych. Nie kieruj się jednak tylko samą statystyczną ceną, ponieważ wysokość składki jest uzależniona od wielu czynników. W danej firmie najtańsze OC może kosztować 500 zł, ale ta oferta może Ciebie nie dotyczyć.