Nowa kategoria prawa jazdy – AM1. Szansa dla najmłodszych motocyklistów

-

Jeszcze kilka lat temu można było jeździć motorowerem po drogach publicznych mając ukończone 13 lat i wyrobioną kartę motorowerową. Po wejściu prawa jazdy kat. AM dolną granicę wieku podniesiono do 14 lat, a same kursy stały się bardzo drogie. Unijni urzędnicy w końcu dostrzegli lukę, którą sami stworzyli, i postanowili ją zasypać. Ich najnowsza propozycja to kategoria AM1, umożliwiająca jazdę motorowerem z pedałami już 12-latkom.

Wielu z nas zaczynało swoją motocyklową karierę od motorynek i innych kultowych motorowerów z okresu PRL. Zazwyczaj szaleliśmy po wioskach i osiedlach bez żadnych uprawnień, ale jeżeli ktoś podchodził do tematu poważnie, nie miał problemu z wyrobieniem karty motorowerowej. Szybkie kursy i egzaminy były organizowane w szkołach, wystarczyło mieć ukończone 13 lat. 

Kymco Xciting VS 400 – piąta generacja doskonałego maxiskutera już w salonach! | Motovoyager

W 2013 roku polskie przepisy dotyczące uprawnień do kierowania pojazdami zostały dostosowane do dyrektyw unijnych, skutkiem czego w miejsce karty motorowerowej pojawiło się prawo jazdy kategorii AM. Jest ono do dzisiaj bardzo mało popularne. Po pierwsze, trzeba mieć ukończone 14 lat, a po drugie, przejść pełen kurs, zbliżony do „dorosłych” kategorii. Z tego powodu koszty uzyskania uprawnień są często wyższe niż zakupu samego motoroweru. W erze skokowo rosnącej popularności rowerów ze wspomaganiem elektrycznym jest to kolejny cios dla segmentu 50 cm3. 

Nowa kategoria prawa jazdy – AM1. Szansa dla najmłodszych motocyklistów
Fot. Vander Films / Unsplash

Wydaje się, że Bruksela w końcu dostrzegła swój błąd, bo w najnowszych propozycjach zmian w legislacji znalazło się wprowadzenie nowej kategorii prawa jazdy – AM1. Kurs na nie ma być skrócony do minimum i finansowany z pieniędzy samorządów. Połączony egzamin teoretyczno-praktyczny przeprowadzi wizytujący szkołę policjant z sekcji ruchu drogowego. Prawo jazdy AM1 będzie dostępne już dla 12-latków i będzie upoważniało do jazdy motorowerami z pedałami (tzw. mopedami). 

Proste zasady

Będzie się można nimi poruszać po ścieżkach rowerowych, na zasadach podobnych jak dla urządzeń transportu osobistego (UTO), czyli np. hulajnóg elektrycznych. Prędkość dozwolona na tych odcinkach będzie więc ograniczona do 20 km/h, taka sama ma być utrzymywana w strefach zamieszkania. Dopiero po wyjechaniu na ulicę młody motorowerzysta będzie mógł skorzystać z pełnej mocy pojazdu i rozpędzić się do 45 km/h. Warunkiem będzie jednak dodatkowy poziom zabezpieczeń – oprócz kasku, obowiązkowa będzie również kurtka motocyklowa lub kamizelka wyposażona w poduszkę powietrzną.

 Liczymy na to, że ta zmiana zwiększy popularność jednośladów z własnym napędem, a przyszłościowo pomoże w wychowaniu kolejnej generacji motocyklistów. 

Ten artykuł ukazał się 1 kwietnia i jest oczywiście naszym primaaprilisowym żartem. Wszelkie podobieństwo do prawdziwych osób, wydarzeń i motocykli jest nieprzypadkowe i całkowicie zamierzone :)

Konrad Bartnik
Konrad Bartnik
Motocyklista, perkusista, ojciec, wielbiciel dobrej kuchni i dużych porcji. Jego największa miłość to motocyklowe podróże – bliskie i dalekie, po asfalcie i bezdrożach. Lubi wszystko, co ma dwa koła, a najbardziej klasyczne nakedy ze szprychami i okrągłą lampą. Na co dzień drapie szutry starym japońskim dual sportem. Nie zbiera mandatów i nigdy nie miał wypadku. Bywa całkiem zabawny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY