Wyższe od standardowego zużycie paliwa, czy nierówna praca silnika mogą być oznaczać, że w aucie konieczna jest wymiana świec zapłonowych. Stanowią one jeden z ważniejszych elementów odpowiadających za prawidłowe funkcjonowanie pojazdu. Wysokie temperatury panujące w silniku, ciśnienia liczące ponad sto atmosfer, produkty spalania i ich oddziaływanie – czynniki te w głównej mierze powodują zużycie i uszkodzenia świec zapłonowych. Kiedy konieczna jest ich wymiana?

Do czego służą świece zapłonowe?

Świece zapłonowe są odpowiedzialne za kontrolowane zużycie paliwa w silniku. Istotą ich działania jest przekazanie odpowiednio wysokiego napięcia na świecę z iskry zapłonowej, które wywołuje przeskok iskry między elektrodami sieci, powodujące w rezultacie zapłon sprężonej mieszanki paliwa i powietrza. Warunkiem prawidłowego działania świec zapłonowych jest uruchomienie zapłonu w najbardziej właściwym do tego momencie. Odpowiedzialny jest za to specjalny, elektroniczny sterownik silnika.

Standardowa świeca zapłonowa składa się z 9 zasadniczych elementów:

  1. żebrowanego profilu na końcówce izolatora;
  2. izolatora;
  3. złącza świecy;
  4. wewnętrznego pierścienia uszczelniającego;
  5. obudowy;
  6. stopu szklanego;
  7. pierścienia uszczelniającego zewnętrznego;
  8. elektrody środkowej;
  9. elektrody masowej.

Właściwe działanie każdego z nich ma istotne znaczenie dla bezproblemowego użytkowania świec zapłonowych na co dzień, których żywotność może dochodzić do 30 000 km, a w przypadku niektórych modeli specjalnych nawet do 100 000 km.

Niska, średnia oraz wysoka wartość cieplna

Jednym z najważniejszych parametrów, służących do precyzyjnego opisu właściwości świec zapłonowych jest ich najwyższa, możliwa temperatura robocza, czyli wartość cieplna. Na rynku motoryzacyjnym można nabyć świece o niskiej, średniej oraz wysokiej wartości cieplnej. Są one dopasowane do określonych typów silników, gdyż muszą spełniać właściwe im wymagania.

Jakie są odczuwalne skutki zużycia świec zapłonowych?

W trakcie użytkowania samochodu, jego właścicielka, bądź właściciel, mogą spotkać się z charakterystycznymi oznakami zużycia, świadczącymi o konieczności naprawy określonych usterek lub wymiany świec zapłonowych. Jeżeli auto ma problemy z odpaleniem na zimnym silniku, momentami wykazując nieregularny zapłon może to świadczyć o tym, że świeca zapłonowa jest prawdopodobnie pokryta osadem sadzy. Nalot ten jest najczęściej powodowany niewłaściwym działaniem układu wtryskowego lub gaźnika, którego efektem jest niewłaściwy skład mieszanki paliwowo – powietrznej. Podobne konsekwencje może nieść długotrwała jazda z silnie zanieczyszczonym filtrem powietrza. W obu sytuacjach konieczna jest wizyta w profesjonalnym warsztacie. Najbliższy można znaleźć korzystając z nowych, branżowych wyszukiwarek motoryzacyjnych, takich jak https://autobooking.com.

Świeca zapłonowa pokryta olejem to zły znak

Jeżeli świeca zapłonowa pokryta jest olejem może to świadczyć o poważnych usterkach silnika. Awarie mogą powodować silnie zużyte pierścienie tłokowe, prowadnice zaworów i cylindry, których niewłaściwe działanie skutkuje dostarczaniem zbyt dużej ilości oleju do komory spalania. W takich sytuacjach konieczny jest remont silnika, który bywa niestety kosztowny. Naprawę musi uzupełnić oczywiście wymiana świec zapłonowych na nowe.

Okresowa wymiana świec zapłonowych jest konieczna

Należy pamiętać, że okresowa wymiana świec zapłonowych na nowe stanowi niezbędny element eksploatacji auta. Gdy właścicielka, bądź właściciel pojazdu zwlekają z tym zbyt długo, może powodować to problemy z nieregularnym zapłonem, odczuwalne zwłaszcza podczas wyprzedzania. Wymiana świec zapłonowych powinna być dokonywana zgodnie z zaleceniami ich producenta, przeważnie co 30 000 km.

Koniec problemów z ruszaniem i wyprzedzaniem

Jeżeli do problemów z nieregularnym zapłonem podczas wyprzedzania dochodzą również trudności z rozruchem pojazdu może wskazywać to na silne zużycie elektrody masowej świecy zapłonowej. Wywołane jest najczęściej przez nadmierne wykorzystywanie agresywnych dodatków w oleju silnikowym i paliwie. W rezultacie, w komorze spalania występują niekorzystne zawirowania, uniemożliwiające prawidłową pracę zapłonu zarówno w trakcie rozruchu, jak i wyprzedzania. W takiej sytuacji niezbędna jest wymiana świec zapłonowych na nowe oraz sprawdzenie, czy nie wystąpiły ponadto inne, poważniejsze awarie.

Co można zyskać dzięki wymianie świec zapłonowych?

Część kierowców dokonuje wymiany świec zapłonowych samodzielnie, lecz co widać na powyższych przykładach, może to spowodować pominięciem innych, poważniejszych awarii. Lepiej więc zaufać profesjonalistom. Poziom zużycia świecy zapłonowej często jest pochodną niewłaściwego działania innych elementów samochodu. Na jego podstawie można wywnioskować z jakimi problemami może potencjalnie borykać się pojazd. Koszt wymiany świec zapłonowych należy do najtańszych usług motoryzacyjnych i zwykle wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Dzięki potencjalnemu ograniczeniu zużycia paliwa oraz eliminacji ryzyka wystąpienia poważniejszych awarii, inwestycja ta zaś zwraca się wielokrotnie. Właściwa eksploatacja pojazdu, do której zaliczana jest okresowa wymiana świec zapłonowych, daje pewność, że będzie prawidłowo służył przez lata. To zaś stanowi istotę posiadania samochodu. W końcu kupuje się go po to, żeby podróżować, a nie oglądać przez większość czasu w warsztacie. Właściwa eksploatacja, zgodna z zaleceniami producenta, zapobiega takim sytuacjom najlepiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here