_WARTO PRZECZYTAĆJednakowe punkty karne i utrata prawa jazdy w całej Unii Europejskiej -...

Jednakowe punkty karne i utrata prawa jazdy w całej Unii Europejskiej – propozycja Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu

-

Europejska Rada Bezpieczeństwa Drogowego pracuje nad swoim planem „Vision Zero”, który zakłada, że do 2030 roku liczba zabitych na drogach zostanie zmniejszona o 50%. Wprowadzenie jakich zmian może sprawić, że będzie to możliwe?

Głównym planem, który ma sprawić, że liczba zabitych zostanie ograniczona do 2030 roku o 50%, jest wprowadzenie wysokich mandatów finansowych, a także dotkliwych punktów karnych. Europejska Rada Bezpieczeństwa Drogowego zauważyła jednak, że kierowcy, którzy karani są w innym państwie otrzymują jedynie karę finansową, gdyż zatrzymanie prawa jazdy możliwe jest jedynie w kraju zamieszkania. Urzędnicy ETSC przedstawili najnowszy dokument, w którym zaproponowali zunifikowanie systemu punktów karnych obowiązujący każdego europejskiego kierowcę. Wobec tego wszystkie państwa UE powinny wprowadzić wzajemne uznawanie kar niefinansowych.

Kolejną zmianą jest wprowadzenie wirtualnego, europejskiego prawa jazdy widocznego w systemie RESPER. Początkowo zunifikowany taryfikator punktów karnych obejmowałby co najmniej 8 głównych wykroczeń lub przestępstw związanych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym:

  • przekroczenie dopuszczalnej prędkości,
  • podróżowanie samochodem bez zapiętych pasów,
  • niezastosowanie się do czerwonego sygnału świetlnego,
  • prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu,
  • prowadzenie pojazdu pod wpływem środków odurzających,
  • nieużywanie podczas jazdy kasku ochronnego,
  • korzystanie z niedozwolonego pasa ruchu,
  • niezgodnego z przepisami prawa używania telefonu lub innego środka łączności podczas prowadzenia pojazdu.

Jeżeli kierowca przekroczy określony limit punktów karnych to straci prawo jazdy na terenie całej Unii Europejskiej, a także w swoim kraju. Na ten moment Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu twierdzi, że wprowadzenie takich zmian jest niezwykle trudne, gdyż na przeszkodzi stoi chociażby konieczność wprowadzenia unijnych punktów karnych do krajowego systemu prawnego każdego państwa, wspólne uznanie przez kraje członkowskie, jakie przestępstwa i wykroczenia prowadzą do cofnięcia prawa jazdy i zakazu prowadzenia pojazdów czy odpowiednie skomunikowanie systemu RESPER z krajowymi systemami jak CEPiK.

Konfiskata pojazdu za jazdę po pijanemu wchodzi w życie. Co to oznacza? [ANALIZA PROBLEMU]

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!
Wiktor Seredyński
Wiktor Seredyński
Od najmłodszych lat jest miłośnikiem dwóch kółek, a co lepsze, początkowo zamiast za dziewczynami, oglądał się za przejeżdżającymi motocyklami. Ta choroba została mu po dziś dzień i nie ma ochoty się z niej leczyć. Fan garażowych posiedzeń i dłubania przy motocyklach przy akompaniamencie Dire Straits. Po godzinach amatorsko toruje i często podróżuje motocyklem, szczególnie upodobał sobie wyjazdy pod namiot. Zapalony fan MotoGP i Marqueza. Plany na przyszłość wiąże z motocyklami – i prywatnie, i w pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ