Poniedziałek 20 kwietnia na pewno przejdzie do historii, ponieważ cena za baryłkę ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych spadła poniżej dolara i niżej! Czy w związku z takim spadkiem możemy spodziewać się kolejnego obniżenia cen paliw w Polsce?

Spadki cen ropy odnotowujemy już od kilku miesięcy. Spowodowane jest to panującą pandemią COVID-19, przez co popyt na paliwo mocno osłabł. Cena za baryłkę ropy naftowej poniżej zera w praktyce oznacza, że producenci płacą, aby ktoś odebrał od nich surowiec. Pojawiły się również informacje o tankowcach załadowanych paliwem oraz pełnych magazynach. Czy nadwyżka oraz cena na poziomie -1,43 dolara (minus 1,43$) za baryłkę, zwiastuje gwałtowny spadek cen paliw w Polsce?

Przeczytaj również: Sposób na zgubioną tablicę rejestracyjną. Ten patent pozwoli ci szybko odnaleźć zgubę!

Niestety nie. Po pierwsze spadek dotyczył ropy naftowej typu WTI w kontraktach na maj, które wygasły 21 kwietnia. To właśnie z powodu przekroczenia terminu, doszło do masowego pozbywania się surowca oraz przejścia na kontrakty czerwcowe. Na ten moment ceny w hurcie kompletnie nie zareagowały na poniedziałkowe wydarzenie.

– Oczywiście jeśli ceny ropy będą spadać, to wszystko wskazuje na to, że wciąż jest przestrzeń do spadku cen detalicznych. Należy pamiętać, że wpływ na zmiany ceny paliw ma przede wszystkim cena ropy Brent, a nie wygasające kontrakty majowe. Zwłaszcza, że cena ropy w czerwcowych kontraktach oscylowała już na poziomie 20 dolarów. – tłumaczy ekspertka Urszula Cieślak z BM Reflex.

Wobec poniedziałkowych wydarzeń nie powinniśmy mieć zbyt dużych nadziei co do spadku cen paliw. Według prognoz, w tym tygodniu możemy liczyć na niewielkie obniżenie cen, na poziomie 5-7 groszy za litr. A co do nadwyżki ropy w tankowcach i w magazynach – w Polsce chętnie się nią zaopiekujemy!1 KOMENTARZ

  1. Czekamy na obniżki na stacjach. Dziwi mnie tylko jedno gdy cena baryłki rośnie sprzedawcy bardzo szybko reagują na zmianę ceny, w drugą stronę już nie jest tak fajnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.