pon., 16 maj 2022

Adrszpaskie Skalne Miasto. Niezwykłe wspomnienia uwięzione w skałach [ATRAKCJE]

-

Brumowska Wierchowina i jej baśniowy świat: Adrszpaskie Skalne Miasto. Gąszcz tajemniczych ścieżek pośród bajecznie rzeźbionych skał, w towarzystwie wodospadów, malowniczych jezior i szumiących potoków. Idealne miejsce na przerwę w podróży.

Przez setki lat natura tworzyła piękny obraz fauny i flory. Istny raj na ziemi. Wielopoziomowy i złożony w wytyczonych szlakach labirynt, który powstał ze skał piaskowca poddającego się warunkom atmosferycznym.

Historia Skalnego Miasta w Adrszpachu jest tajemnicza i piękna zarazem. Pionierzy turystyki zaczęli odwiedzać to magiczne miejsce w roku 1700, przybywając z sąsiedniego Śląska. Na skałach można oglądać wydrążone grafy i tablice, które przypominają o tajemnicy tego miejsca. Jak na przykład linia z zaznaczonym wysokim poziomem wody z powodzi w 1844 r.

Adrszpasskie skały (6)Rok 1824 okazał się być tragiczny i jednocześnie przełomowy dla późniejszych losów tego miejsca. W wąwozach, obstawionych ogromnymi skałami sięgającymi wysokości stu metrów, wybuchł  wielki pożar. Trwał kilka tygodni, trawiąc roślinność leśną. Dopiero po jego ugaszeniu możliwe stało się dotarcie do szczelin skalnych, których nie blokowały już zarośla, a okoliczna ludność rozpoczęła budowę pierwszych szlaków turystycznych w Adrszpachu.

Adrszpasskie skały (1)Dziś jest to teren rezerwatu przyrody: „Narodowy Rezerwat Przyrody Skały Adrszpasko-Teplickie”, do którego wejście znajduje się we wsi Adrszpach. Tak naprawdę na Skalne Miasto składają się dwie lokalizacje: jedna we wspomnianej wsi, druga w miejscowości Teplice nad Metuji.

Przez pierwszy skalny kompleks wiedzie szlak zielony. Jest to trasa łagodna i każdy powinien sobie z nią poradzić. Jest ona bardziej schowana i tajemnicza. Drugi szlak – żółty prowadzi przez półki skalne, z których widoczne są panoramy okolicy. Ciekawostka: na tym terenie nagrywano zdjęcia do filmu „Opowieści z Narnii”.

Adrszpasskie skały (2)Wizytę w Adrszpaskim Skalnym Mieście warto połączyć z podróżą drogami stanowiącymi kanon motocyklowej turystyki: Drogą Stu Zakrętów i Autostradą Sudecką.

Skalne Miasto Adrspach – informacje

Parking: Tak, motocykl 40 CZK
Płatność: 70 CZK, tylko gotówka
Godziny zwiedzania: 8:00-18:00
Czas zwiedzania ok. 4h

Skalne Miasto Adrspach – mapa

Skalne Miasto Adrspach – film

Galeria zdjęć

Mateusz Zagził
Inżynier z wykształcenia. Młodzieniec o zapędach dandysowskich, lubi zatracić się w tekstach na temat savoir vivre'u, czy mowy niewerbalnej. Miłośnik żużla, amatorskiego gotowania, jasnego pszenicznego i dwukołowych pojazdów silnikowych z manualną skrzynią.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Jakie są przyczyny wypadków drogowych z udziałem motocykli w Polsce?

Od kilku lat również w Polsce możemy zaobserwować trend motocyklowy, który napłynął do nas z południowych krajów Europy. Kierowcy coraz chętniej kupują, ale także...

Testujemy zestaw kamer – wideorejestratorów motocyklowych Mio MiVue M760D [VIDEO]

Mio MiVue M760D to zestaw dwóch kamer (przedniej i tylnej), które zapewniają wysoką jakość obrazu niezależnie od pory dnia. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu...

Elektryczne jednoślady mają skutecznie pomóc ukraińskim snajperom na wojnie

Chociaż wielu motocyklistów spisywało na straty niewielkie jednoślady napędzane prądem to okazuje się, że mogą być one bardzo skuteczną bronią w rękach wojska. Do...

Policyjny dron w akcji – ponad 40 mandatów wystawionych w ciągu godziny

Drony niesamowicie dobrze odnalazły się w rękach policji, dlatego coraz więcej statków bezzałogowych trafia do służby. Mundurowi chętnie chwalą się również tym, jak skuteczny...

Renowacja Garbusa – od czego zacząć?

Volkswagen Garbus to prawdziwa legenda motoryzacji. Samochód, który wyjechał na drogi w przededniu II wojny światowej, bił rekordy popularności przez kolejne kilkadziesiąt lat. Do...