Voge 300 AC i 300 DS – niepozorne trzysetki do wielu zastosowań [opis, opinia, test, dane techniczne, recencja]

-

Krzysztof Brysiak, Jarosław Michalski

W maju mogliśmy sprawdzić trzysetki Voge w różnych zastosowaniach. Dane nam było wypróbować modele 300 AC i 300 DS na kilkusetkilometrowej trasie, prowadzącej zarówno przez miasta, jak i drogi gorszej jakości.


Oba motocykle zostały oparte o tę samą jednostkę napędową. Jednocylindrówka o pojemności 292 cm3 generuje moc 26 KM i maksymalny moment obrotowy równy 23,5 Nm. Parametry te osiągane są odpowiednio przy 8 500 i 6 500 obrotów na minutę. Silnik chętnie wchodzi na obroty, jest dynamiczny, a przy tym zadowala się niewielkimi ilościami paliwa. Kolejnym atutem Vogów jest skrzynia biegów. Precyzyjna, z pewnie i lekko wchodzącymi biegami. Przełożeń jest sześć, a najwyższe nie pełni roli nadbiegu, jak w wielu innych konstrukcjach. Na szóstce motocykle nadal chętnie przyśpieszają i nie mają tendencji do zadyszki, przy pokonywaniu wzniesień. AC i DS powstały jednak na podstawie innych założeń i w zamyśle twórców miały spełniać różne role. Czy oznacza to jednak, że nie mogą być pojazdami do wszystkiego?

Miasto

Tu oczywiście zdecydowanie wygrywa 300 AC. Motocykl jest po prostu wyraźnie lżejszy. Niższa o około dwadzieścia kilogramów masa i rozstaw krótszy o ponad 7 centymetrów pozwalają łatwiej przeciskać się w korkach.

Voge 300 AC i 300 DS – niepozorne trzysetki do wielu zastosowań [opis, opinia, test, dane techniczne, recencja]

AC zdecydowanie lepiej też przyśpiesza. Poręczność na poziomie 125-tki oraz więcej niż wystarczające osiągi czynią z niego jeden z lepszych motocykli do pokonywania zatłoczonych miast. Pozycja jest wystarczająco wygodna do takiej jazdy, nieco agresywna, pozwalająca na dobre zespolenie z pojazdem. Na takich trasach DS zauważalnie odstaje.

Voge 300 AC i 300 DS – niepozorne trzysetki do wielu zastosowań [opis, opinia, test, dane techniczne, recencja]

Bardziej wydłużona, obudowana owiewkami i gmolami konstrukcja sprawia, że śmiganie między samochodami nie jest już tak bezproblemowe, jak w przypadku AC. Oczywiście nie ma tragedii, bo to nadal motocykl o w sumie niewielkich rozmiarach, ale tytuł króla miasta bezsprzecznie należy się wersji AC.

Trasa

Tutaj wyraźnie dają znać o sobie turystyczne zapędy DS-a. Dużo wygodniejsza kanapa, swobodniejsza pozycja, mniejsze ugięcie w kolanach. To wszystko sprzyja pokonywaniu dłuższych dystansów. Pozycja na AC po przejechaniu kilkudziesięciu kilometrów staje się po prostu męcząca. Zbyt mocno podkurczone nogi oraz twarda, spartańska kanapa to główne powody do narzekań.

Voge 300 AC i 300 DS – niepozorne trzysetki do wielu zastosowań [opis, opinia, test, dane techniczne, recencja]

Oba motocykle przenoszą wibracje – najbardziej na zbiornik i podnóżki. Pierwszego dnia testów jeździliśmy w motocyklowych trampkach i wibracje dały się mocno we znaki. Okazało się jednak, że wystarczy założyć porządne buty motocyklowe, aby nie było już to problemem. Testowy DS został wyposażony w gmole, dobrze chroniące owiewki, o czym mogliśmy się przekonać przy przewrotce motocykla. Dodatkowo posiadał trzy metalowe kufry. Choć z racji mało aerodynamicznego kształtu przyczyniały się do gorszego prowadzenia i gorszej dynamiki, to jednak stwierdziliśmy, że są dobrej jakości, wyłożone tkaniną chroniącą przed zarysowaniami, mającymi pewne i solidne zapięcia. W takiej konfiguracji na pewno są też wystarczające do zapakowania bagażu na kilkudniową podróż. Szybka dla osób o wzroście powyżej około 175 centymetrów okaże się zapewne za krótka, nawet w najwyższym położeniu.

Voge 300 AC i 300 DS – niepozorne trzysetki do wielu zastosowań [opis, opinia, test, dane techniczne, recencja]

W sieci można jednak trafić na owiewki większych rozmiarów, lepiej sprawdzające się podczas wypraw. Oczywiście obudowany DS jest o wiele bardziej podatny na podmuchy bocznego wiatru, niż AC. Zawieszenie w obu modelach działa poprawnie, ale jest zestrojone uniwersalnie. Dobrze wybiera niewielkie nierówności, równie dobrze spisuje się w lekkim terenie. Gorzej z pokonywaniem dziur w asfalcie. Chcąc wykorzystać DS-a do offroadu koniecznie trzeba pomyśleć o zmianie opon, na bardziej służące temu celowi.

Voge 300 AC i 300 DS – niepozorne trzysetki do wielu zastosowań [opis, opinia, test, dane techniczne, recencja]

Czy to ma sens?

Trzysetki Voga, choć posiadają wiele cech wspólnych, są pojazdami o odmiennych właściwościach drogowych, prowadzeniu. Obie są dobrymi motocyklami, którym jednak trochę brakuje do uniwersalności. Ktoś kto szuka pojazdu typowo miejskiego i planuje co najwyżej niewielkie wyprawy, spokojnie może celować w 300 AC. DS to maszyna turystyczna, która dzięki niskiemu spalaniu i dobremu komfortowi podróży, może być propozycją dla szukających taniego turystyka o różnym zastosowaniu. Sprawdzi się także w codziennych dojazdach, ale zwinności będzie mógł pozazdrościć wersji AC. Obaj stwierdziliśmy, że trzysetki są dobrym wstępem, przed pojawieniem się wersji z silnikami klasy 500 cm3. Przy rozsądnie skalkulowanej cenie mogą bowiem nieźle namieszać na naszym rynku.

Voge 300 AC i 300 DS – niepozorne trzysetki do wielu zastosowań [opis, opinia, test, dane techniczne, recencja]

Dane techniczne

Wersja:                                               AC                                            DS

Pojemność:                                                               292 cm3

Taktowanie i cylindry:                                  4T, jednocylindrowy

Chłodzenie:                                                               cieczą

Moc maksymalna:                                       26 KM / 8500 obr./min.

Moment obrotowy:                                       23,5 Nm / 6500 obr./min

Rozruch:                                                                     elektryczny

Skrzynia biegów:                                          manualna, 6-biegowa

Długość:                                           2025 mm                                 2035 mm

Wysokość:                                        1135 mm                                 1360 mm

Szerokość:                                        830 mm                                   820 mm

Rozstaw osi:                                      1360 mm                                 1435 mm

Wysokość siodła:                            795 mm                                   810 mm

Waga:                                                150 kg                                      170 kg

Dopuszczalna ładowność:            150 kg                                      150 kg

Opona przednia:                             110/70zr17                              110/80zr17

Opona tylna:                                    150/60zr17                              150/60zr17

Hamulec przedni:                                                    hydrauliczny, tarczowy

Hamulec tylny:                                                         hydrauliczny, tarczowy

Zbiornik paliwa:                                                        16 l

Krzysztof Brysiak
Pasją motocyklową zarażony od dziecka, kiedy to wyobraźnię rozpalała Cezet 350 sąsiada. Zwolennik spokojnej jazdy, lubiący zachwycać się mijanymi widokami. Miłośnik prostych, klasycznych maszyn, potrafiący zachwycić się również nowoczesnym designem, w szczególności włoskim. Lubi przede wszystkim wyprawy w małym, kilkuosobowym gronie oraz samotne ucieczki od cywilizacji, hałasu i zgiełku. Dlatego też chętnie odkrywa wschodnie tereny Polski. W podróży nie rozstaje się z aparatem, bo fotografia to jego drugie hobby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Ropa na światowych rynkach tanieje, a ceny na stacjach stoją w miejscu. Wiemy dlaczego…

Cena za baryłkę ropy naftowej w ostatnim czasie mocno spadają, węglowodory tanieją też zatem w hurcie, czego jednak nie widać w sprzedaży detalicznej. Na...

Dron wypatrywał kierowców używających telefony komórkowe – akcja policjantów z Piaseczna

Używanie telefonu podczas jazdy jest najczęstszym wykroczeniem popełnianym przez polskich kierowców. Wobec tego policja coraz częściej przeprowadza akcje, które mają na celu ukaranie kierowców...

Polacy kupują mniej motocykli niż w pandemii – statystyki sprzedażowe w październiku 2022

Z ogromną ciekawością przyglądam się raportom, które publikowane są przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego. Statystyki przedstawiające słupki sprzedażowe w październiku 2022 potwierdzają, że na...

Elektryczny Himalayan – adventure na prąd od Royala Enfielda [dane techniczne, opis]

Motocykl elektryczny przestaje być kojarzony wyłącznie z miejskimi przestrzeniami, z niewielkimi odległościami do przemierzenia. Coraz więcej firm włącza elektryczne adventury do swojej oferty. https://motovoyager.net/testy-2/testy-motocykle/royal-enfield-himalayan-przybysz-z-indii-test-opinie-dane-techniczne/ Na pewno...

Co motocyklowego robić w weekend 25-27.11? Choć śnieg za oknem, dwie propozycje są! [spotkanie, zlot, motomikołaje, andrzejki]

W sklepach powoli zaczęło się świąteczne szaleństwo. Za nami też pierwszy śnieg. Tylko patrzeć, jak na ulicach zobaczymy motocyklowych mikołajów i mikołajki. Na razie...